بلیط هواپیما

مجموعه حیدر علی اف، شگفتی دنیا مدرن در باکو

مجموعه حیدر علی اف

آشنایی با مجموعه فرهنگی حیدر علی اف

طراحی و معماری شهر باکو به عنوان عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی تحت تاثیر طراحی‌ها و معماری‌های خشک و بی‌روح آن دوران بوده است. اما از زمان استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ آذربایجان با صرف هزینه‌های بسیار و سرمایه‌گذاری‌های کلان، سعی بر تغییر این روند و توسعه مدرن سازی در باکو داشته است.

یکی از نمادهای مدرن و باشکوه  شهر باکو «مرکز فرهنکی حیدر علی اف» است. مجموعه‌ای که در آن به عنوان یک مرکز پیشرفته فرهنگی، برنامه‌های فرهنگی کشور اجرا می‌شود. با الی گشت همراه باشید تا به معرفی بنای مدرن حیدر علی اف از جاذبه‌های باکو بپردازیم.

مطالب مرتبط:
آشنایی با جاذبه های فرهنگی و گردشگری باکو
راهنمای سفر به باکو

این مجموعه با معماری شگفتی که دارد به یکی از جاذبه‌های دیدنی باکو تبدیل شده است. در سال ۲۰۰۷ مسابقه‌ای برای انتخاب یک طراح و تیم معماری برای ساخت چنین مجموعه‌ای برگزار شد که در آن «زاها حدید» معمار برجسته‌ی جهان به همراه تیم معماری خود برای طراحی این مجموعه انتخاب شد. جالب است بدانید یک معمار زن ایرانی با نام خانم سارا شیخ اکبری مسئول طراحی داخلی این پروژه بوده است.

آثار و طراحی‌های زاها حدید ار قوس، حجم، حرکت و جریان تاثیر می‌گیرند. او با پیروی از هندسه نا اقلیدسی، نظم جدیدی و جالبی را در فضا ایجاد کرده است. مجموعه فرهنگی حیدر علی اف در باکو نمونه‌ی بارزی از طراحی‌های او و نمایش ترکیب قوس، حجم، حرکت و جریان است. او از معماری متفاوت و ساختار شکن در طراحی اینجا به شکل ماهرانه‌ای به کار برده است تا بنا در برابر معماری خشک و بی‌روح شوروی در باکو خود را نشان دهد. بنای حیدر علی اف، احساسات و فرهنگ آذری‌ها و تمایل آنها به رشد، پیشرفت و مدرنیته را نشان می‌دهد.

مجموعه حیدر علی اف

این بنا سفید رنگ و دارای انحناهای زیبایی است، به گونه‌ای که از هر سمتی به آن نگاه کنید به خوبی طرح و اشکال آن با چشمتان بازی می‌کند. یک نمای بسیار مدرن که همه‌ی توابع آن، همراه با ورودی‌ها به صورت چین‌هایی در یک سطح متوالی به نمایش گذاشته شده‌اند. معماری و هندسه این بنا از بیرون و درون ساختمان به شکلی پیوسته با هم در ارتباط هستند.  این مجموعه با هندسه‌ای که دارد ارتباط سیالی با میدان اطرافش برقرار کرده به گونه‌ای که انگار میدان اطراف را در خود گرفته است، به آن شکل داده و به زمین کشانده است.
بنای حیدرعلی اف شامل یک موزه، کتابخانه، سالن کنفرانس و پارکی با مساحت ۹ هکتار است. ظرافتی که در نورپردازی این مجموعه به کار رفته نیز دیدنی است. باید بگوییم نور پردازی این بنا و ترکیب مجموعه با نور خود یک شاهکار است. روزهنگام، ساختمان نور خورشید را منعکس می‌کند و با حرکت نور و نقطه دید پرسپکتیو نمای ساختمان نیز تغییر می‌کند. ناگفته نماند این ساختمان در سال ۲۰۱۳ نامزد دریافت جایزه در دو جشنواره معماری جهان و فستیوال دوسالانه داخلی شد.
پیشنهاد می‌کنیم در سفر به باکو تماشای این مجموعه و قدم زدن در سالن‌ها آن را در اولویت‌تان قرار دهید.

جمهوری آذربایجان; سرزمین آتش را بهتر از همیشه بشناسید
جمهوری آذربایجان; سرزمین آتش را بهتر از همیشه بشناسید
معرفی هتل ۴ ستاره دیوان اکسپرس در باکو
معرفی هتل ۴ ستاره دیوان اکسپرس در باکو
در باکو این جاذبه ها را از دست ندهید
در باکو این جاذبه ها را از دست ندهید
تاریخ شنیدنی شهر باکو!
تاریخ شنیدنی شهر باکو!