بلیط هواپیما

ذات نترس این حیوانات آفریقایی، شما را شوکه می کنند!

حیوانات آفریقایی

قاره آفریقا نعمت داشتن حیات وحش بسیار زیبایی دارد که در سراسر جهان زبانزد خاص و عام است. حیوانات آفریقایی از فیل و زرافه گرفته تا گربه مانند شیر همگی جذاب و دوست داشتنی هستند، اما ما در این مطلب از الی گشت می خواهیم چند مورد از این حیوانات صحبت کنیم که به نظر نمی رسد اما ذات بسیار نترسی دارند. پس اگر به حیات وحش و به خصوص حیوانات آفریقایی علاقمندید، ما را در ادامه همراهی کنید تا با هم به بررسی رفتار این حیوانات بپردازیم.

حیوانات آفریقایی | بوجانگای دم‌دوشاخه‌ای

گورکن عسل‌خوار | The honey badger

مطالب مرتبط:
زیباترین جاذبه های گردشگری در قاره آفریقا!
تصاویر عجیبی از پرواز آکروباتیک سارها!
این آرزوی هر شخصی است: دیدن حیات وحش کنیا!

گورکن های بی نظیر و نسبتا کوچک به عنوان نترس ترین موجود در دنیا محسوب می شوند و به خاطر قدرت، درنده خویی و سختی خود مشهور هستند. گورکن عسل خوار به حمله و دفاع عالی در مقابل برخی از حیوانات ترسناک آفریقایی، از جمله شیر، کفتار و مارهای بسیار سمی شهرت دارد. آن ها می توانند در مقابله با حیوانات بزرگتری جنگیده و عملا در مبارزه خستگی ناپذیرند. پوست شل و ضخیم آن ها باعث می شود که به سرعت بچرخند و از شکارچیان فرار کنند.

از جمله سازگاری های فیزیکی که این حیوان در طول سال ها تکامل به دست آورده، سر تخت کوچک، چشم‌های ریز و گوش هایش هستند که گورگن عسل خوار باید از آن ها در طول مبارزه محافظت کند. این حیوان بسیار باهوش است و به راحتی می تواند جانوران دیگر را گول بزند. آن ها هرگز از یک چالش فرار نمی کنند حتی اگر قرار باشد که در مقابل یک مار بسیار سمی قرار بگیرند که همین موضوع هم باعث شده در میان فهرست ما قرار بگیرند.

گورکن عسل‌خوار

قاقم دورنگ | The polecat

قاقم دورنگ نسل دوری از راسو با سر و بدن کوچک و وزنی کمتر از دو کیلوگرم است. با وجود اندازه مینیاتوری آن، هیچ چیز دیگری در مورد این حیوان وجود ندارد که کوچک باشد؛ مکانیسم اصلی دفاع آن ها بوی بسیار بدی است که از غدد مقعد آن برای حفاظت از خود تولید می کنند. این بو به قدری قدرتمند است که مشاهداتی از پارک ملی کورگر وجود دارد که دیده شده او روی زمین در برابر سه شیر نشسته و آن سه یکی پس از دیگری با تکان دادن سر و صورت خود، دور می شوند. قاقم ماده نیز به شدت از فرزندان خود محافظت می کند و هنگامی که باردار می شود، در مقابل هر موجود دیگری، به شدت تهاجمی می شود.

قاقم دورنگ

افعی پاف ادر | The puff adder

یکی دیگر از حیوانات آفریقایی شجاع، افعی پاف ادر است. این مار به ظاهر تنبل، بسیار سمی است، در سراسر قاره آفریقا یافت می شود و حملات بادقت و با سرعت بسیار بالایی انجام می دهد. گرچه پاف ادرها به طور فعالانه به مردم حمله نمی کنند، اما آن هایی که دچار نیش این مار می شوند یا بدون اطلاع پا روی آن ها گذاشته اند و یا اینکه خواستند برای عکاسی یا دلایل دیگر به آن نزدیک شوند؛ پاف ادر یکی از سمی ترین مارهای موجود در آفریقا است.

اگرچه آن ها اغلب جوندگان را می خورند، دیده شده که برخی از آن ها که غزالک های کوچک را بلعیده اند (ابتدا با تزریق سم مرگبار برای ناتوان سازی حیوان و سپس خوردن آن). جالب توجه است که پاف ادر یکی از گونه های مختلف مار است که تخم گذار است.

افعی پاف ادر

شترمرغ | The ostrich

این پرنده بزرگ و بدون قابلیت پرواز، به نظر نمی رسد آرام راه برود بلکه این حیوان می تواند سریعتر از بسیاری از ماشین ها حرکت کند. شترمرغ به خصوص نرها بسیار شجاع و نترس هستند مخصوصا اگر که در حال دفاع از لانه خود باشند. چنگال بلند و تیز روی هر یک از انگشتان پای آن ها می تواند هر چیزی را که سر راهشان قرار گیرد، زخمی کند. با اینکه شترمرغ ها قبل ترک کردن را به جای مبارزه را ترجیح می دهند، اما دیده شده که آن ها توانسته اند به حیواناتی نظیر شیرها و کفتارها در هنگام دفاع، آسیب جدی رسانده اند.

شترمرغ

اسب آبی | The hippo

گرچه اندازه این حیوانات آفریقایی باعث ترس و وحشت می شود، اما آن ها اغلب این نترس و شجاع بودنشان است که موجب شده در فهرست ما قرار گیرند. اسب آبی سومین پستاندار بزرگ در جهان است و سالانه باعث مرگ و میر انسان های زیادی در آفریقا می شوند، بیش از شیر، پلنگ، تمساح و دیگر شکارچیان معروف آفریقایی.

آن ها بسیار پرخاشگر و حساس نسبت به فضای زندگی خود هستند و بیشتر مرگ و میر انسان ها به این دلیل است که آدم ها ناخواسته یا خواسته به فضای خصوصی آن ها نزدیک می شوند. آن ها مخصوصا در آب و کناره های رودخانه، جایی که از زمین خود محافظت می کنند، بسیار خطرناک هستند، اما تا زمانی که انسانی به این فضا نزدیک نشود، در خطر نخواهد بود. اسب های آبی همچنین در زمان هایی که با کروکدیل، شیر و دیگر حیوانات مبارزه می کنند، تا زمانی که یکی از آن ها کشته شود به کار خود ادامه می دهند.

اسب آبی

شامپانزه | The chimpanzee

رفتار انسانی شامپانزه ها باعث می شود که آن ها برای تماشا بسیار جذاب داشته باشند، اما فریب آن ها را نخورید؛ آن ها بانمک و بغلی نیستند و به هیچ وقت زمانی که طور وحشی در طبیعت زندگی می کنند با آن ها نباید مانند حیوانات خانگی رفتار کنید. شامپانزه ها معمولا در جنگ بر سر زمین زندگی خود، وحشیانه و تهاجمی عمل کرده و حتی برخی از گونه های کوچک پرندگان را می خورند. شامپانزه ها در هنگام مرگ یکی از دوستانشان، عواطف بسیاری را مانند انسان از خود نشان می دهند اما آن ها همچنان در زمان های مختلف بسیار خشن و پرخاشگر خواهند بود.

شامپانزه

بوجانگای دم‌دوشاخه‌ای | The fork-tailed drongo

یکی دیگر از حیوانات آفریقایی نترس ما چیزی نیست جز یک پرنده! همه چیز در مورد رفتار آن هاست است، این پرندگان پرخاشگر زمانی که بحث تهدید لانه یا بچه هایشان در میان باشند، چنان تهاجمی می شوند که حتی به پرندگان بزرگتر از خود نیز آسیب می زنند. حرکات آکروباتیک آن ها در سافاری های آفریقا بارها دیده می شود و آن ها معمولا صدای تقلبی خطر از خود در می آورند تا غذای پرندگان دیگر را بدزدند (تصویر این پرنده در ابتدای متن آورده شده است).

منبع: theculturetrip.com

چه چیزی دریاچه ناکورو در کنیا را اعجاب انگیز کرده است؟
چه چیزی دریاچه ناکورو در کنیا را اعجاب انگیز کرده است؟
کشف دو مقبره باستانی در مصر
کشف دو مقبره باستانی در مصر
جذاب‌ترین جاذبه های کشور اوگاندا
جذاب‌ترین جاذبه های کشور اوگاندا
جاذبه های دیدنی رباط در مراکش + تصویر
جاذبه های دیدنی رباط در مراکش + تصویر