بلیط هواپیما

چه حیواناتی در قطب جنوب زندگی می کنند؟

با حیوانات قطب جنوب آشنا شوید

ممکن است شما تصور کنید بدلیل سرمای بسیار زیاد قطب جنوب هیچ گونه حیاتی وجود ندارد. اما برخلاف آن چیزی که فکر می کنید، جانداران زیادی در این سرزمین پر از برف و یخ زندگی می کنند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا تعدادی ار این جانداران را برایتان توصیف کنیم.

جالبتر اینجاست که در این سرمای استخوان سوز، تنوع کم نظیری از حیات وحش در قطب جنوب وجود دارد. این حیوانات به خوبی توانسته اند، خود را با این شرایط اقلیمی سخت وفق دهند و بتوانند به تولید مثل مشغول شوند. اما موردی که به شرایط زندگی این جانداران کمک شایانی کرده است، عدم حضور انسان ها در این منطقه است. با این حال تغییر شرایط جوی کره زمین به سمت گرمایش هرچه بیشتر پیش می رود و همین موضوع باعث شده حیات این جانداران به خطر بی افتد.

۱۰. پر کلفت کبوتری

مطالب مرتبط:
شگفت انگیزترین تصاویر مهاجرت حیوانات
از روبرو شدن با این حیوانات در سفر نترسید!

پر کلفت کبوتری یک نوع پرنده‌ی دریایی است که پرها و قسمت‌های بالایی بدنش آبی خاکستری مانند و قسمت زیرین بدنش از گلو تا دم نیز به رنگ سفید است. منقار این پرنده خاکستری روشن و قسمت نوک آن خمیده است و سرش گرد و پاهایش نیز سیاه است. طول بال‌های پر کلفت کبوتری در حدود ۸۰ تا ۹۱ سانتی‌متر، وزن آن ۴۴۰ گرم و طول بدنش ۳۵ تا ۴۲ سانتی‌متر است.

پر-کلفت-کبوتری

۹. گاوماهی (وال قاتل)

گاوماهی یا وال قاتل، پستانداری گوشتخوار است که از جمله بزرگترین گونه‌های خانواده‌ی دلفین‌ها است. طول گاوماهی نر ۹٫۸ متر، طول ماده‌ی آن ۸٫۵ متر و طول نوزاد این جانور نیز به ۲٫۴ متر می‌رسد. بزرگی هر یک از دندان‌های گاوماهی ۱۰ سانتی‌متر بوده و اندازه‌ی کلی این جانور در حد و حدود یک مینی‌بوس است.

وال قاتل

۸. پنگوئن آدلی

پنگوئن آدلی نوعی پرنده‌ی مهاجر است که نامش را از همسر کاشف فرانسوی آن یعنی ژول دومون د اورویل به ارث برده است. جمعیت پنگوئن آدلی در سرتاسر قطب جنوب و جزایری مانند شتلند جنوبی، اورکنی جنوبی، ساندویچ جنوبی و بووه یافت می‌شود.

پنگوئن آدلی

۷. خیار دریایی

خیار دریایی موجودی از تیره‌ی خارپوستان است. بدن این جانور شبیه به خیار است و موها و خارهای بسیار ریز و کوچکی روی بدنش دارد تا بتواند به واسطه‌ی آن‌ها تغذیه و حرکت کند. رنگ خیار دریایی بسته به گونه‌ی آن می‌تواند قرمز، سبز تیره و سیاه باشد.

خیار-دریایی

۶. چرخان تباران

چرخان‌تباران یا گردان‌تنان، پلانکتون‌های بسیار کوچک مسکروسکوپی هستند که در خاک‌های مرطوب، آب‌های شیرین، آب‌های شور و انواع دریاها زندگی می‌کنند. حدودا ۲۰۰۰ گونه‌ی مختلف چرخان‌تبار در جهان وجود دارد.

چرخان-تباران

۵. وال آبی

وال آبی که بزرگترین موجود زنده‌ی روی زمین است، عمدتا از کریل‌ها و سخت‌پوستان تغذیه می‌کند. جالب است بدانید، کوچکترین وال آبی می‌تواند روزانه ۲ تا ۴ تن کریل ببلعد. نام دیگر این جاندار، وال آبی قطب جنوب است.

وال-آبی

۴. مرغ باران برفی

مرغ باران برفی از خانواده‌ی پرندگان سفید است که داری چشمانی تیره، منقاری سیاه و پاهای خاکستری رنگ است که از جمله جانوران بومی قطب جنوب محسوب می‌شود. وزن این پرنده بین ۲۶۰ تا ۴۶۰ گرم، طولش بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر و درازای بال‌هایش در حدود ۷۵ تا ۹۵ سانتی‌متر است.

مرغ-باران-برفی

۳. سرپاور عظیم

سرپاور عظیم، جانوری بزرگ و آبزی است که مجموع طول بدن و شاخک‌هایش تا ۱۴ متر نیز می‌رسد. وزن این جاندار در حدود ۵۰۰ کیلوگرم است. سرپاور عظیم دارای ۸ بازو است که طول هر یک ۸۵ الی ۱۱۵ سانتی‌متر و ۲ شاخک به طول ۲٫۱ متر است.

سرپاور عظیم

۲. فک پلنگی

فک پلنگی، پستانداری گوشتخوار، آبزی و بسیار خشن است که در سواحل قطب جنوب، جزایر نزدیک قطب جنوب و سواحل آفریقای جنوبی، آمریکای جنوبی، استرالیا و نیوزلند یافت می‌شود. وزن گونه‌ی نر این جاندار به ۳۰۰ کیلوگرم و وزن گونه‌ی ماده‌ی آن به ۵۰۰ کیلوگرم می‌رسد.

فک-پلنگی

۱. پنگوئن امپراتور

پنگوئن امپراتور، بزرگترین نوع از ۱۷ گونه‌ی شناخته شده‌ی پنگوئن‌های جهان است. قد پنگوئن امپراتور در بلوغ کامل به ۱٫۱۵ متر و وزنش به ۴۰ کیلوگرم می‌رسد. اطراف گوش‌های این پنگوئن زرد، سینه و شکمش سفید و پشتش نیز سیاه خاکستری مانند است.

پنگوئن-امپراتور
تنهاترین نهنگ دنیا
تنهاترین نهنگ دنیا
هشدار برای رهاسازی ماهی‌های قرمز در روز طبیعت
هشدار برای رهاسازی ماهی‌های قرمز در روز طبیعت
۴ مقصد طبیعت گردی محبوب برای سال ۲۰۱۸
۴ مقصد طبیعت گردی محبوب برای سال ۲۰۱۸
جزیره مار | عکس روز نشنال جئوگرافیک
جزیره مار | عکس روز نشنال جئوگرافیک