اگر تلفن همراهتان را در هواپیما خاموش نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

تلفن همراه در هواپیما

چرا باید تلفن همراه را در هواپیما خاموش کنیم؟

یکی از مسائل مهم در هواپیما که مسئله بسیاری از مسافران بوده، استفاده از تلفن همراه است. بارها شنیده‌ایم که می‌گویند از این کار اجتناب کنید و حتی برخی با شایعاتی از قیبل افتادن هواپیما، منفجر شدن و… از خاموش کردن موبایل و یا تنظیم آن روی حالت پرواز در کابین حرف می‌زنند. روش معمول در هواپیماها این است که مسافران و خدمه تلفن همراه خود را در حالت “airplane mode” قرار دهند. ولی اگر آنها این کار را نکنند چه می‌شود؟ با الی گشت همراه باشید تا در ادامه به این مسئله بپردازیم.

خاموش کردن موبایل در هواپیما

طبق تحقیقات و بررسی‌ها در ارتفاع بالاتر از ۱۰ هزار پایی سیگنال‌های تلفن همراه به چندین ایستگاه برخورد می‌کنند. آنها پس از برخورد تقویت می‌شوند و در نهایت سیگنال‌های قوی‌تر می‌فرستند. البته باید بگوئیم تا به امروز هرگز موردی نبوده که روشن بودن تلفن همراه باعث سقوط هواپیمایی شود. در واقع مسئله اصلی تداخل امواج به هواپیما و مشکل در کار خلبان در لحظات بحرانی و حساس است. اما با پیشرفت‌های اخیر صنعت هوانوردی، این مسئله دیگر اهمیت چندانی ندارد؛ چراکه از سال ۲۰۱۴ اداره ایمنی پروازها اعلام کرد که وسایل الکترونیکی داخل هواپیما هیچ مشکلی ایجاد  نمی‌کنند ولی وظیفه اثبات این عدم وجود ریسک به عهده شرکت‌های هوایی قرار داده شده است.
بسیاری از خطوط هوایی‌ آزمون‌های مخصوص را از سر گذرانده‌‌اند و امکان استفاده از تلفن‌های همراه در داخل هواپیما را قبول دارند. هرچند که اجازه برقراری ارتباط از طریق تلفن همراه هنوز داده نشده است.

تلفن همراه

یک مطالعه نشان داده بیشتر الکترونیک‌ها دارای سپر حفاظت از تداخل امواج هستند و هیچ وسیله جادویی در کابین خلبان نیست که نشان دهد تلفن همراه روشن است. قانون عدم استفاده از تلفن همراه در هواپیما ۲۰ سال پیش در تمام دنیا گذاشته شد، ولی ابزارآلات جدید امکان تداخل امواج را مرتفع کرده‌اند.
برای بسیاری از ما سئوالات زیادی به وجود می‌آید، اما در نهایت اینکه چه زمانی می‌رسد که بتوانیم از تلفن همراه در هواپیما استفاده کنیم، بستگی به تصمیم خطوط هوایی دارد.
البته به این نکته نیز توجه کنید که بسیاری از مسافران مایل به تحمل سروصدای صحبت دیگران با تلفن همراه نیستند و می‌خواهند در هواپیما آرامش لازم را داشته باشند. شاید این دلیل اصلی ممنوعیت صحبت از طریق تلفن همراه در خطوط هوایی آمریکا باشد. نشستن کنار مسافری که با صدای بلند با فرد کنار خود صحبت می‌کند، به اندازه کافی طاقت فرسا هست چه برسد به تحمل صحبت مسافران از طریق تلفن همراه!
با تنظیم کردن گوشی‌تان روی حالت پرواز، تمامی سیگنال‌های انتقالی آن از کار می‌افتد و در نتیجه شما نمی‌توانید از سیستم تماس و پیامک آن استفاده کنید. حالت پرواز در موبایل شمل باعث صرفه‌جویی در باطری‌تان نیز می‌شود.
در نهایت با اینکه می‌دانیم اگر موبایلتان را در هواپیما خاموش نکنید و یا از حالت پرواز استفاده نکنید، اتفاق وخیمی نمی‌افتد اما تا زمانیکه خطوط هوایی این اجازه را به شما ندادند، به آنها اطمینان کنید و از روشن کردن آنها خودداری کنید.

ایر پلن مود

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد