خانه عباسیان، شاهکاری از معماری ایرانیان در کاشان

معرفی خانه عباسیان در کاشان

کاشان از شهرهای تاریخی و زیبای استان اصفهان است که از آنجایی که در نزدیکی اصفهان قرار دارد گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند. کاشان در فصل بهار مراسم ویژه گلابگیری دارد که یکی از محبوب ترین جاذبه های دیدنی شهر است و در این فصل از سال تورهای زیادی برای دیدن این مراسم به کاشان می روند. بدون شک معروف ترین جاذبه این شهر باغ فین و حمام فین است اما در این شهر خانه های تاریخی زیادی هم هست که در اوج زیبایی و ظرافت ساخته شده اند و مطمئنا تماشای معماری آن ها لذت بخش و جالب است. تا به حال تعدادی از خانه های تاریخی کاشان را معرفی کرده ایم امروز به سراغ خانه عباسیان می رویم تا با شنیدن توصیف ویژگی ها و تماشای عکس هایش در سفر بعدی خود به کاشان حتما از آن دیدن کنید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

خانه عباسیان
مطالب مرتبط:
آداب و آیین گلاب گیری
راهنمای سفر به کاشان
بازار سنتی کاشان اثری بی نظیر از معماری صفوی

خانه تاریخی عباسیان یکی از شاهکارهای معماری ایران در شهر کاشان است که جالب است بدانید به عنوان نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی در نظر گرفته می شود.

خانه عباسیان در کاشان در نزدیکی خانه های تاریخی دیگر این شهر قرار دارد و شما می توانید به راحتی بعد از بازدید از این خانه به سمت خانه های دیگر هم بروید. خانه عباسیان با داشتن یک رستوران سنتی و فضای دلنشین می تواند جلوه ای متفاوت به سفر شما بدهد و ساعات خوشی را برای تان به ارمغان بیاورد.

این خانه تاریخی منحصر به فرد با همه ی چشم اندازهای زیبایی که دارد تاکنون محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مانند سریال های مسافر ری، ملاصدرا، خانه ای در تاریکی و جابربن حیان می باشد.

آنچه که معماری خانه عباسیان را تا این حد زیبا کرده به غیر از تزئیات بسیاری که در آن به کار رفته، معماری متقارن آن است به طوری که وقتی با دقت به طراحی های خانه نگاه می کنید می بینید که همه اضلاع کاملا متقارنند و این اوج ظرافت در طراحی را نشان می دهد.

خانه عباسیان در سال ۱۳۷۷ توانست در فهرست آثار ملی قرار بگیرد.

خانه عباسیان در شهر کاشان

معماری خانه عباسیان در کاشان

با دیدن این خانه ی ۵ هزار مترمربعی شاید یکی از اولین سوال هایی که برایتان پیش می آید این است که این خانه کی ساخته شده . زمان ساخت این خانه به چیزی حدود ۲۰۰ سال قبل برمی گردد، در واقع کار ساخت این خانه در سال ۱۲۰۲ شمسی توسط سید ابراهیم تاجر کاشانی شروع و ۲۰ بعد تکمیل شد. در جای جای این خانه گچ بری ها و نقاشی هایی را می بینید که از این ساختمان اثری بینظیر پدیده آورده است. ویژگی هایی از معماری اسلامی مثل قطاربندی، یزدی بندی، رسمی بندی و گره سازی جلوه ای دیگر به بنای ساختمان داده است. در این خانه به موارد مذهبی توجه زیادی شده به طوری که خانه به دو قسمتی اندرونی و بیرونی تقسیم شده و طراحی اتاق ها به صورت تو در تو است. جالب است که برای در زدن از دو دستگیره مختلف استفاده شده که با توجه به صدای مختلف آن ها مرد بودن یا زن بودن کسی که در پشت در است معلوم می شد.

نمای زیبایی از حیات

این ساختمان تاریخی ۵ طبقه  از ۵ حیاط، اندرونی، باغچه، بخش خدمه (شامل مطبخ و حیاط) ، حوضخانه و بخش های دیگر تشکیل شده است. در ابتدا این خانه ۵ حیاط داشت که بعد از اینکه صاحب اصلی خانه از دنیا می رود این ۵ حیاط به خانه های جداگانه تبدیل می شوند. خانه یک بخش بیرونی دارد که از اتاق آینه، تالار سرپوشیده، اتاق های سه دری و پنج در، ایوان و … تشکیل شده و از آن فقط درصورتی استفاده می شد که مهمانان تجاری به خانه می آمدند. زیباترین قسمت معماری خانه را در اتاق آینه این بخش می بینید، حتما به اتاق آینه بروید چون این قسمت باشکوه ترین بخش این خانه است و زیباترین تزئیانات و شیشه های رنگی را دارد، تا می توانید وقت بگذارید و جزئیات تماشایی این اتاق را نگاه کنید.

خانه ای تماشایی در کاشان

بخش اندرونی خانه قسمتی است که ساکنان اصلی خانه در آن جا زندگی روزمره خود را می گذراندند. این قسمت از قسمت های دیگر کاملا جدا شده و مهمان ها و دیگران امکان آمدن به آنجا را نداشتند. در طبقه بالای اندرونی هم یک اتاق شاه نشین است که آنجا هم مثل شاه نشین بخش بیرونی تزئیات جالبی دارد. در طبقات پایین اندرونی سرویس بهداشتی، چاه آب، بخش حوضخانه و … قرار گرفته است. شرایط آب و هوایی کاشان که زمستان های سرد و تابستان های گرم دارد باعث شده تا در این خانه هم مثل بیشتر خانه های تاریخی دیگر کاشان بخشی از خانه در فصل تابستان و بخشی از آن در فصل تابستان استفاده شود. در قسمتی از این بنا ساختمانی دو طبقه را می بینید که در هنگام مراسم ها مورد استفاده قرار می گرفت در این قسمت از خانه تزئیات زیادی دیده نمی شود ولی دیدن بادگیرهایی که برای تهویه استفاده می شده جالب است.

خانه تاریخی و باشکوه کاشان

در قسمتی از خانه عباسیان یک رستوران سنتی وجود دارد که می توانید در کنار بازدید از خانه در آنجا غذایی سنتی بخورید و کمی هم استراحت کنید تا برای بازدید از جاذبه های دیگر کاشان آماده شوید. لازم به ذکر است که بگوییم این مجموعه حیاطی سرسبز به همراه حوض های آب دارد که طراوت خاصی به این حیاط داده اند اما امکان بازدید از این حیاط وجود ندارد.

رستوران خانه عباسیان

پیشنهاد می کنیم که بازدید از خانه عباسیان را در پایان بازدیدهای صبح تا ظهرتان قرار دهید تا بتوانید به رستورانی که در این خانه وجود دارد بروید. این رستوران اولین سفره خانه دارای مجوز در کاشان است و تشویق نامه اداره کل میراث فرهنگی در سال های ٩١ و٩۴ را نیز در کارنامه خود دارد.

ساعات کاری: هر روز از ۱۱:۰۰ تا ۲۴:۰۰

متوسط هزینه برای دو نفر: از ۶۰ هزار تومان تا ۱۲۰ هزار تومان

جاذبه های نزدیک به خانه عباسیان

  • خانه طباطبایی ها در فاصله ۳۰۰ متری
  • حمام سلطان امیراحمد در فاصله ۱۵۰ متری
  • خانه بروجردی ها در فاصله ۱۸۰ متری

دسترسی به خانه عباسیان در کاشان

زمان بازدید: همه روزه از ۰۸:۰۰ تا ۱۸:۰۰

نکته: در تعطیلات نوروز در مجموعه تا ساعت ۲۰:۰۰ باز است.

هزینه اتباع ایرانی: ۳۵۰۰ تومان

هزینه اتباع خارجی: ۲۰۰۰۰ تومان

آدرس: استان اصفهان، کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد

شیطان کوه، جاذبه ای رمزآلود در لاهیجان
شیطان کوه، جاذبه ای رمزآلود در لاهیجان
۳ خوراکی جالب ایرانی از نگاه آمریکایی ها
۳ خوراکی جالب ایرانی از نگاه آمریکایی ها
میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر چقدر است؟
میزان بار مجاز هواپیمایی ایران ایر چقدر است؟
بهترین پارک های تهران برای پیاده روی
بهترین پارک های تهران برای پیاده روی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code