خوشمزه ترین غذاهای استان خراسان

غذاهای استان خراسان

استان خراسان علاوه بر این که یکی از مهم ترین مقاصد مذهبی ایران و دنیا، یعنی شهر مشهد را در خودش دارد، به داشتن غذاهای خوشمزه هم معروف است. غذاهای سنتی استان خراسان، هم ظاهر هوس انگیزی دارند هم عطر و طعمی بی نظیر. اگر قصد دارید به این استان دیدنی سفر کنید، بهتر است امتحان کردن نوع اصیل غذاهای خوشمزه ی این لیست را از دست ندهید. با الی گشت همراه باشید.

غذاهای استان خراسان

شیشیلیک شاندیز

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مشهد
غذاهای معروف گیلان

شیشلیک شاندیز بدون شک از معروف ترین و پر طرفدار ترین غذاهای این استان است که شهرت جهانی دارد. در تهیه این غذا، گوشت گوسفند به همراه دنده به سیخ کشیده می شود و در کنار برنج و گوجه فرنگی کبابی، هوش از سر هر گرسنه ای می برد. شهرت کباب شهر شاندیز به حدی است که در سایر شهرهای ایران هم این کباب با همین نام عرضه می شود.

شیشلیک

رشته پلو

رشته پلو از خوشمزه ترین غذاهای این استان است که بیشتر در شهر مشهد درست می شود. این غذای خوشمزه از برنج، رشته پلویی، گوشت چرخ کرده یا ران مرغ، کشمش و زغفران تهیه می شود. جالب است بدانید این غذا در کشورهای دیگر مثل آذربایجان هم تهیه می شود. در کشور آذربایجان علاوه بر مواد اصلی، به این غذا برگه زردآلو هم اضافه می کنند.

رشته پلو

یتیمچه

یتیمچه از غذاهای محلی نیشابور است و نوع تهیه آن با یتیمچه سایر شهرهای ایران متفاوت است. در تهیه یتیمچه نیشابوری، از عدس، لوبیا، نخود، بامجان، گوجه و نعنا داغ استفاده می شود که در بعضی موارد به آن کشک هم اضافه می کنند. در سایر شهرها مثل کاشان، از سیب زمینی هم در تهیه یتیمچه استفاده می شود و در نوع شیرازی آن به جای بادمجان از کدو سبز استفاده می کنند. این غذا با نان سنگک خورده می شود.

یتیمچه

آش شله

آش شله مشهدی از آن غذاهایی است که طرفداران زیادی در مشهد و شهر های دیگر دارد. این غذای خوشمزه از معروف ترین غذاهای مشهد و استان خراسان است. در تهیه این غذا از حبوباتی مثل نخود، لوبیا، بلغور، عدس و ماش استفاده می کنند که به همراه گوشت و ادویه های مختلف و آب برنج پخته می شود. این آش به همراه نمک یا شکر سرو می شود.

آش شله

دیگچه مشهدی

دیگچه مشهدی از دیگر غذاهای معروف و پر طرفدار شهر مشهد است. معمولا این غذا در ماه های محرم و صفر تهیه می شود. مواد اولیه و طرز تهیه دیگچه مشهدی تا حد زیادی به شیربرنج شباهت دارد. در تهیه این دسر از برنج، شیر، شکر، هل، گلاب، کره و زعفران استفاده می کنند.

دیگچه

ساطری پلو

ساطری پلو یک غذای خوشمزه و سنتی خراسانی است که طرفداران زیادی دارد. این غذا از برنج، هویج، گوشت چرخ کرده قلقلی، کشمش و زعفران تهیه می شود و از نظر مزه به رشته پلو شباهت دارد. معمولا موارد را به صورت لایه لایه روی پلو می ریزند و آن را سرو می کنند. در سفرتان به خراسان، امتحان کردن این غذای پر طرفدار را از دست ندهید.

ساطری پلو
بازارهای گل تهران کجا هستند؟ + آدرس دقیق
بازارهای گل تهران کجا هستند؟ + آدرس دقیق
خرید خانه نیما یوشیج در تجریش توسط شهرداری تهران
خرید خانه نیما یوشیج در تجریش توسط شهرداری تهران
طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خورد!
طرح تورهای ارزان قیمت در کشور کلید خورد!
معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!
معمای گوردختر بوشهر؛ در این آرامگاه کدام فرد عالی رتبه ی هخامنشی آرمیده است؟!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code