خیابان نوسکی، معروف ترین خیابان روسیه

خیابان نوسکی سنت پترزبورگ | Nevsky avenue

تا به حال مطالب زیادی درباره جاذبه های دیدنی جهان نوشته ایم. در این مطلب الی گشت می خواهد یکی از باشکوه ترین خیابان هایی را که احتمالا تا به حال در عمرتان دیده اید به شما معرفی کند، خیابانی که برای قدم زدن در آن باید یک ساعت و یا حتی بیشتر زمان بگذارید و حس قدم زدن در آن درست شبیه به قدم زدن در تاریخ است. نام این خیابان، خیابان نوسکی است که در شهر سنت پترزبورگ در کشور روسیه قرار دارد. خیابان نوسکی سنت پترزبورگ در واقع معروف ترین خیابان روسیه است که در این جا می توانید همه چیز را راجع به آن بخوانید.

خیابان نوسکی سنت پترزبورگ
مطالب مرتبط:
اپلیکیشن‌های کاربردی برای سفر به روسیه
کاخی ساخته شده از طلا به نام گرند پالاس روسیه!
موزه هرمیتاژ، بزرگ‌ترین موزه جهان در روسیه

وقتی که به شهر سنت پترزبورگ زیبا سفر می کنید، از هر کسی که بپرسید به شما می گوید که باید از خیابان نوسکی دیدن کنید. خیابان نوسکی سنت پترزبورگ خیابان اصلی این شهر و شناخته شده ترین خیابان روسیه است. نوسکی در بخش تاریخی شهر قرار گرفته است و از ایستگاه قطار مسکو تا صومعه الکساندر نوسکی کشیده شده است. در ابتدا این خیابان در واقع ابتدای جاده ای به شهر باستانی نووگورود بود تا اینکه بعدها با ساختمان های زیبا، خیابان های پهن و پل های دیدنی تزیین شد و خیلی زود به یک مرکز در حال رشد تبدیل شد.

جاذبه های دیدنی خیابان نوسکی

همین که در بلندای خیابان راه بروید می بینید که به تدریج پهن و پهن تر می شود و ساختمان های تحسین برانگیز آن بیشتر و بیشتر می شود، در یک طرف این خیابان کلیسای مشهور کازان که از مهم ترین جاذبه های سنت پترزبورگ است قرار دارد و در سمت دیگر کتابفروشی Dom Knigi را می توان دید. همچنین از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ چشم اندازی فوق العاده از کانال Griboedova به کلیسای دیدنی Church of Our Savior on Spilled Blood می توان داشت. البته در کنار کلیساهایی که در این خیابان وجود دارد، جذابیت های زیاد دیگری هم هست.

کمی پایین تر از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ و در کنار گرند هتل اروپا می توان موزه ی روسیه و خیابان آرتز را دید.

کمی بیشتر که بروید، می توانید بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای شهر با نام Gostiny Dvor را ببینید، کتابخانه ی ملی روسیه که در این کشور دومین است و همچنین بنای یادبود کاترین بزرگ و پل آنیچکوف هم با تعداد زیادی مجسمه و تندیس چشم نواز همگی در نوسکی رویایی قرار دارند.

خیابان نوسکی در سنت پترزبورگ

کمی با تاریخ این خیابان آشنا شوید

از همان روزهای اولی که سنت پترزبورگ محیطی شهری به خود گرفت، خارجی های زیادی این شهر را به عنوان محل اقامتشان انتخاب کردند که ژرمن ها، فرانسوی ها، آمریکایی ها و مردمانی از کشورهای اطراف، از آن ها بودند. آن ها هر کدام فرهنگ خود را به این شهر آوردند که به همین دلیل است که امروز در این شهر تنوع فرهنگی دیده می شود.

در اواسط قرن هجدهم کاخ های لوکس زیادی به سبک باروک در این شهر ساخته شدند که از میان آن ها می توان کاخ آنچیکوف را نام برد و یا کاخ Stroganov مورد دیگری است که آن هم به همین سبک ساخته شده است و همچنین کاخ چوبی Empress Elizabeth هم نمونه ی دیگر آن است.

جالب است بدانید که خیابان از هر دو طرف ساخته شده است و به نیمه ی راه که می رسید انگار که خیابان یک گره ی کوچک خورده است که یک اشتباه در ساخت این خیابان بوده است. در سال ۱۷۳۰ یک بار سعی کردند تا این خیابان را مستقیم درست کنند، در آن دوران اسم این خیابان «خیابان بزرگ» بود.

عکس خیابان نوسکی سنت پترزبورگ

در قرن نوزدهم، خیابان نوسکی سنت پترزبورگ به عنوان خیابان مرکزی اصلی شناخته می شد و از همان زمان بود که کم کم ساختمان های مختلف در آن ساخته شد و گسترش پیدا کرد. اول از همه یک بلوار در وسط این خیابان ساخته شد و بعد از آن کلیسای کازان و… در سال ۱۹۱۸، نام این خیابان به خیابان ۲۵ اکتبر تغییر پیدا کرد با این حال این اسم هیچ وقت نظر کسی را جلب نکرد و همه آن را نوسکی می نامیدند.

امروزه خیابان نوسکی سنت پترزبورگ در واقع تجسم یک شهر مدرن است و همه ی المان های مدرنیته را دارد. حتی مردم این شهر هم عاشق قدم زدن در این خیابان هستند و چه در روز و چه در شب می توانید آن را مملو از جمعیت ببینید. این خیابان هم مراکز خرید خیلی خوبی دارد و هم این که کافه های زیادی دارد و در طول روز می توانید جمعیت را در کافه های این شهر ببینید. جدای از این ها، خیابان نوسکی محل برگزاری برنامه ها و اتفاقات و حتی جشنواره های زیادی است و رژه های نظامی و غیر نظامی در این خیابان برگزار می شود، بیشتر مسابقات ورزشی که قرار است به صورت سمبلیک اجرا شوند، در این خیابان اتفاق می افتند.

نوسکی سنت پترزبورگ

مراسم ها و فستیوال های خیابان نوسکی سنت پترزبورگ

از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ برای برگزاری مراسم ها و جشن ها هم استفاده می شود. بسیاری از رویدادها در اینجا بر پا می شود. بسیاری از رژه ها و پیاده روی های نظامی و دولتی به همراه پیاده روی ها و دوچرخه سواران در اینجا بر پا می شود.

دوچرخه سواران سنت پترزبورگی سه بار در سال در این خیابان مراسم برگزار می کنند. یک بار در سال نو، یک بار به مناسبت روز پیروزی (۹ ماه می) و یک بار هم در روز تاسیس سنت پترزبورگ (۲۷ ام ماه می) مراسم خواهد داشت. در این روزها، این خیابان طویل از بخش رودخانه فونتانکا (the Fontanka River) تا میدان کاخ بسته می شود. هیچ وسیله نقلیه ای اجازه ورود به این قسمت را ندارد و جشن و پایکوبی در آن به راه است.

خیابان نوسکی سنت پترزبورگ

نحوه دسترسی به خیابان نوسکی سنت پترزبورگ

ایستگاه های مترو:

این خیابان طویل ایستگاه های مترو بسیاری دارد. اگر قصد رفتن به خیابان نوسکی سنت پترزبورگ را دارید، می توانید در یکی از این ایستگاه ها، از مترو پیاده شوید.

  • Admiralteyskaya
  • Nevsky Prospekt
  • Gostiny Dvor
  • Mayakovskaya
  • Ploshchad Vosstaniya
  • Ploshchad Aleksandra Nevskogo
بهترین مسیر پیاده روی در این خیابان:

اگر به دنبال بهترین مسیر پیاده روی در این خیابان هستید، پیشنهاد می دهیم که از ایستگاه مترو Ploshchad Vosstaniya بیرون آمده و به سمت اداره نیروی دریایی که مسیری ۲٫۹ کیلومتری است، پیاده روی کنید.

در مسیر پیشنهادی چه جاذبه هایی وجود دارد؟

در این مسیر جاذبه هایی همچون اداره نیروی دریایی (Admiralty)، پل آنچیکوف، ساختمان تجاری بانک آزوف دون، ساختمان تئاتر الکساندرسکی، صومعه الکساندر نوسکی، کاخ آنچیکوف، کلیسای رسمی ارامنه سنت کاترین، کاخ بلوسلسکی-بلوزرسکی، بولشوی گوستینی دوور، خانه واولبرگ (بانک تجاری)، کلیسای هلندی، سیتی دوما و بسیاری دیگر از جاذبه های این خیابان تا رسیدن به ابلیسک قهرمان شهر را پیش روی خود دارید.

نما از کلیسای مایا به میدان کاخ خیابان نوسکی سنت پترزبورگ

همین که از خیابان نوسکی سنت پترزبورگ دیدن کردید، وقت آن می رسد که برای خرید آماده شوید و اگر می خواهید خودتان را برای یک تجربه ی خرید فراموش نشدنی آماده کنید، گوستینی دیوور (Gostiny Dvor) اولین جایی است که باید بروید. این مرکز خرید در واقع بزرگ ترین فروشگاه زنجیره ای است که حتی گفته می شود جز اولین مراکز خریدهای جهان هم هست. تقریبا هر چیزی که بخواهید و فکرش بکنید را می توانید در ۱۷۸ مغازه ی این مرکز خرید پیدا کنید پس خیالتان راحت باشد که دست خالی برنمی گردید. مطمئن باشید تجربه ی قدم زدن در نوسکی تجربه ای فراموش نشدنی برایتان خواهد بود و می تواند آغازگر مطالعه ای از تاریخ روسیه هم باشد.

منبع: saint-petersburg.com

۷ جاذبه دیدنی از گرگان + تصویر
۷ جاذبه دیدنی از گرگان + تصویر
شهرهایی که در آذر گردشگران را به خود جذب می کند
شهرهایی که در آذر گردشگران را به خود جذب می کند
میراث جهانی یونسکو که در مثلث طلایی هند می بینید!
میراث جهانی یونسکو که در مثلث طلایی هند می بینید!
جاذبه های دیدنی آنتالیا
جاذبه های دیدنی آنتالیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code