با انداختن یک سکه در این فواره، به رم می آیید

فواره تروی و گردشگران

آبنمای تروی در رم

آبنمای تروی یکی از جاذبه های معروف توریستی شهر رم  و البته جهان است که برای قرن ها داستان جالبی را یدک می کشد، این فواره روزگاری نتیجه ی چشمه ای بوده است که آب اهالی رم را تامین می کرده است. بر اساس افسانه ها چیزی حدود ۱۹ سال قبل از میلاد بزرگان رم به همراه یک زن منبع این آب را در چند کیلومتری رم پیدا می کنند، چشمه ای که برای ۴ قرن آب تمام رم را تامین می کند. سال ها بعد با تسخیر رم قنات ها و چشمه ها از بین برده می شوند تا دسترسی رومیان به آب سالم قطع شود. این ماجرا، در این آبنما با مجسمه ها و کنده کاری های زیبا به تصویر کشیده شده است. با الی گشت همراه باشید تا از این آبنما بیشتر بدانید.

مطالب مرتبط:
۷ جاذبه ناشناخته رم
حقایقی عجیب درباره کولوسئوم
فواره تروی

در طول سالها برای چندین بار آبنمای تروی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و طرح های بسیاری برای آن ارائه شد که برخی از آنها را می توان در موزه آلبرتینا شهر وین ببینید. از اواخر قرن ۱۶ میلادی اروپا با آغاز دوران باروک در هنر روبرو شد، سبک پر زرق و برقی که ویژگی آن آزادی در طراحی، اشکال متعدد و پیچیده است. با رونق معماری باروک در ایتالیا نیز مجسمه سازان سعی کردند در آثار خود حرکت را به نمایش بگذارند، این سعی را در پیکرهای فواره تروی می توانید ببینید.

فواره تروی در رم

در اوج سبک باروک در اروپا بناها، کلیساها، فواره ها با این سبک ساخته می شدند و همین تمایل به سبک باروک بود که باعث شده پاپ کلمنت دوازدهم بین دو هنرمند به نام نیکولا سالوی و آلساندرو گالیله مسابقه ای بگذارد تا برنده ی آنها آبنمای تروی را نهایی کند، با اینکه در این مسابقه گالیله برنده بود اما سالوی برای این کار انتخاب شد. سال ۱۷۳۲ بود که کار طراحی و ساخت فواره با ۲۶ متر ارتفاع و ۴۹ متر عرض آغاز شد و سی سال طول کشید تا به سرانجام برسد، در این مدت سالوی از دنیا رفت، اما مرگ او مانعی برای ادامه ی کار نشد، در نهایت کار ساخت فواره به دست بانینی تمام شد.

نمایی زیبا از فواره تروی

۱۸ سال پیش ایتالیایی ها در این آب نما پمپ های گردش آب را قرار دادند، در همین زمان با مرمت و بازسازی، این فواره رنگ و رویی تازه گرفت. گردشگران داخلی و خارجی بسیاری به تماشای این فواره به سوی آن می آیند تا دقایقی روی سکوهای اطراف آن بنشینند. در سال ۲۰۱۵ این آبنما برای بار دیگر بعد از مرمت از تعطیلی در آمد، برای مردم رم و ایتالیا این فواره به قدری با ارزش است که مراسم تکمیل شدن آن مانند یک بزرگداشت از تلویزیون رم پخش شد.
این فواره با ارزش قصه جالب دیگری نیز دارد، بر اساس افسانه های رم کسی که به تماشای این آبنما می آید باید پشت به فواره بایستد و سکه ای داخل آب آن بیاندازد تا دوباره به اینجا برمی گردد. با این افسانه روزانه بالغ بر سه هزار یورو از اینجا جمع می شود و در راه یک مغازه برای افراد فقیر رم خرج می شود.
با رسیدن شب در رم، سیستم نورپردازی فواره با صد چراغ ال ای دی نیز فعال می شود، پیکر مجسمه ها و عظمت فواره با آن نورپردازی زیبا در شب بسیار دیدنی است.

فواره تروی در ایتالیا

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد