دانستنی هایی از تاریخ و فرهنگ ژاپن

yokohamafuji

تعاملی نزدیک با ژاپن در گذر زمان

ژاپن کشوری است با تاریخی غنی و پیچیده و این موضوع سبب شده تا شاهد شکل گیری فرهنگی والا، افسون کننده و جذاب در این کشور باشیم. ژاپن در تاریخ خود به تناوب ، دوره های انزوا و قطع رابطه با سایر کشورها را تجربه کرده و همچنین در برخی دوران نیز به طور گسترده ای با سایر کشورها در ارتباط بوده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
امپراتوری پاییز در این شهرها دیدنی است
چرا باید به ژاپن سفر کنیم؟
japan 2

این کشور، علی رغم مساحت کم، دارای جمعیتی بسیار زیاد بوده و دهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. البته عمده جمعیت این کشور نیز در مناطق شهری آن متراکم است. موضوع دیگری که باید به آن توجه داشت این است که بخش عمده ای از خاک ژاپن نیز غیر قابل سکونت است. سرزمین هایی پوشیده از جنگل، کوهستان و قله های آتشفشانی در این کشور وجود داشته و از سوی دیگر اصالت نژادی در ژاپن به طور زیادی حفظ شده و امروز بیش از نود و هشت و نیم درصد از ساکنان این کشور، دارای اصلیتی ژاپنی هستند. مذهب اصلی این کشور، شینتوئیسم است که پیشینه آن به هزار سال پیش از میلاد بازمی گردد.

پیشینه ژاپن باستان به روزگار پیش از تاریخ بازگشته و طی این مدت خاندان هایی در آن به قدرت رسیده و به آرامی رشد کرده اند. در سال ۱۱۹۲ عصر شوگان (Shogun) یا دوره حاکمان نظامی آغاز شد، این دوره برای قرن های متمادی و حدود ۷ سده، تداوم داشته و طی این روزگار قدرت نظامی ژاپن افزایش یافته و شکوفا شد. سامورائی ها و فنون رزمی مشهور ژاپنی در این دوره زمانی پدیدار شده و پس از آن از سال ۱۶۰۰ میلادی به بعد، دوره ادو (Edo) آغاز شده و تا سال ۱۸۵۳ ادامه یافت. در این سال با تشویق ایالات متحده آمریکا، ژاپن شروع به تجارت گسترده ای با سایر نقاط جهان کرد. طی دوران شوگانف حاکمان ژاپن تلاش زیادی می کردند تا نظام طبقاتی مستحکم و قدرتمند ژاپن حفظ شده و مردم با پیروی از سنت ها و قوانین جاری، کمترین برخورد را با سایر بخش های جهان داشته و از آن ها تاثیری نگیرند. این موضوع سبب شد تا فرهنگی قوی و تاریخی خاص در این کشور شکل گرفته و شاهد صنایع دستی منحصر به فرد، سنت ها و آداب و رسوم خاصی از کابوکی (Kabuki) تا ابریشم و (ryokan ) باشیم.

از اواسط قرن ۱۹ میلادی تا جنگ جهانی دوم، ژاپن به طور پراکنده و محدودی با کشورهای روسیه، چین، کره و تایوان در گیری ها و منازعاتی داشت. بمباران پرل هابر در سال ۱۹۴۱ سبب ورود رسمی ژاپن به جنگ حهانی بوده و این جنگ در نهایت با بمباران اتمی هیروشیما و ناگازاکی به پایان رسیده و ژاپن تسلیم شد. در دهه های پس از جنگ ، ژاپن تمرکز اصلی خود را بر اقتصاد و صلح گذاشته و این کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم به عضویت سازمان ملل متحد درآمد. رشد اقتصادی ژاپن در دهه نود با کاهش رو به رو شد. اما همچنان به حرکت رو به جلوی خود ادامه داد. در پی بروز سونامی در سال ۲۰۱۱ و آسیب دیدن نیروگاه فوکوشیما، آسیب های زیادی به این کشور وارد شد اما این موضوع نتوانست به صنعت گردشگری ژاپن آسیبی رسانده و خرابی های ناشی از این حادثه مصیبت بار به سرعت ترمیم شدند.

دو هفته ژاپن گردی(بخش چهارم)
دو هفته ژاپن گردی(بخش چهارم)
گردش در اطراف شهر توکیو
گردش در اطراف شهر توکیو
۱۵ مکان زیبا در ژاپن که از وجود آن بی ‌خبرید!
۱۵ مکان زیبا در ژاپن که از وجود آن بی ‌خبرید!
در این رستوران های ژاپن ، وارد دنیایی دیگر شوید!
در این رستوران های ژاپن ، وارد دنیایی دیگر شوید!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code