بهترین دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا مطمئنا آنقدر جذابیت دارد که هم گردشگران و هم دانشجویان بین المللی را به یک اندازه شیفته می کند؛ کشوری که به چشم اندازهای متنوع، فرهنگ غنی، میراث تاریخی، بناهای نمادینی مثل برج کج پیزا، غذاهای باورنکردنی و البته دانشگاه هایی قدیمی و معتبر معروف است. ایتالیا به غیر از میراث تمدن رومی، تاریخی بلند بالا در علم و نوآوری دارد؛ شاید ندانید اما زادگاه شخصیت های معروفی مثل کریستف کلمب ، مارکو پلو، لئوناردو داوینچی، گالیله و … ایتالیا بوده است. حتی ریشه ی کلمه «university» به معنای دانشگاه را به ایتالیا نسبت داده اند و دانشگاه بولونیا یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیاست. شاید به فکر ادامه تحصیل در خارج از کشور باشید و در حال تحقیق درباره بهترین دانشگاه ها. آماده اید تا در ایتالیا درس بخوانید؟ پس بد نیست که کمی درباره دانشگاه های ایتالیا، شهرهای دانشجویی، هزینه ها، ویزا و … بیشتر بدانید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید می خواهیم درباره بهترین دانشگاه های ایتالیا حرف بزنیم.

بهترین دانشگاه های ایتالیا
مطالب مرتبط:
۸ شهر ساحلی در ایتالیا
۱۰ پاستای معروف ایتالیایی!
جزیره کاپری در ایتالیا و جاذبه هایش

ایتالیا ۲۰ منطقه ی جداگانه با لهجه ها، سنت ها، چشم اندازها و غذاهای مختلف و حدود ۹۰ دانشگاه دارد که بیشتر آن ها دولتی اند و در کنار آن ها، آکادمی ها و پلی تکنیک ها هم بخشی از تحصیلات عالی را تشکیل می دهند. دوره لیسانس در این کشور ۳ سال و دوره فوق لیسانس ۲ سال طول می کشد. ۳۰ تا از دانشگاه های ایتالیا در رنکینگ QS سال ۲۰۱۸ قرار دارند و ۱۴ تا از آن ها در لیست ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا هستند. دانشجویان دوره وکالت برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد باید ۵ سال پشت سر هم درس بخوانند و دانشجویان رشته پزشکی ۶ سال. سیستم تحصیل در ایتالیا به گونه ای است که بیشتر کلاس ها در یک سالن کنفرانس بزرگ تشکیل می شود و دانشجویان برای اینکه بتوانند در امتحان ها موفق شوند باید به غیر از حضور در کلاس ها بخش زیادی از درس ها را در خارج از کلاس با تحقیق و مطالعه آموزش ببینند. بیشتر جمعیت ایتالیا به زبان ایتالیایی حرف می زنند اما بخش کوچکی از آن ها آلمانی، فرانسوی  و اسلوونی زبان هستند. بخشی از تجربه تحصیل در ایتالیا به یادگیری زبان ایتالیایی می گذرد که راهی عالی برای درک سنت های محلی، ملاقات با افراد جدید و تجربه فرهنگ ایتالیاست.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. هزینه متوسط تحصیل در دانشگاه های دولتی سالیانه بسته به دانشگاه و رشته بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی به مراتب بیشتر است و در بیشتر آن ها فرقی نمی کند که دانشجوی عضو اتحادیه اروپا باشید یا خیر؛ هزینه ها یکسان است.

تحصیل در ایتالیا

بهترین دانشگاه های ایتالیا

  • دانشگاه پلی تکنیک میلان | Politecnico di Milano

میلان از شهرهای شمالی ایتالیاست و فاصله اش تا رم، پایتخت ایتالیا، حدود ۵۰۰ کیلومتر است.  یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا، دانشگاه پلی تکنیک است دانشگاهی که به محل تحصیل علاقمندان به رشته های مهندسی شده است. رتبه ۱۷۰ در رنکینگ QS این دانشگاه را تبدیل به بهترین دانشگاه ایتالیا کرده است اگر علاقمند به رشته های مهندسی عمران، معماری، طراحی، مهندسی مکانیک هستید می توانید روی این دانشگاه حساب ویژه ای باز کنید. یکی از معروف ترین فارغ تحصیلان این دانشگاه جولیو ناتا (Giulio Natta) شیمی دان معروف است که موفق شد در سال ۱۹۶۳ به خاطر تحقیق روی پلیمرها به جایزه نوبل دست پیدا کند. دانشگاه پلی تکنیک میلان با ۴۲ هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه فنی ایتالیاست و با ثبت نام در آن می توانید در رشته های مهندسی، معماری و طراحی دوره های لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را بگذرانید. این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه شهر میلان است.

دانشگاه پلی تکنیک میلان
  • دانشگاه بولونیا | Università di Bologna

این دانشگاه که سال ۱۰۸۸ تاسیس شده یکی از اولین دانشگاه های دنیا و یکی از معتبرترین دانشگاه های ایتالیاست به طوری که اسم آن همیشه در بین بهترین دانشگاه های کشور دیده می شود. این دانشگاه شامل ۳۳ گروه آموزشی و ۱۱ مدرسه است و در رشته های کشاورزی، دامپزشکی، میراث فرهنگی، مهندسی و معماری، اقتصاد، مدیریت، و آمار، زبان خارجی، تفسیر و ترجمه، حقوق، علوم سیاسی، روانشناسی، علوم تربیتی، علوم تجربی، داروسازی، بیوتکنولوژی، هنرو علوم انسانی خدمات آموزشی ارائه می دهد. دانشگاه بولونیا دومین دانشگاه بزرگ ایتالیاست به طوری که حدود ۸۵ هزار دانشجو در ۲۳ دانشکده ی این دانشگاه  مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه در زمینه‌ی سازگار کردن سیستم‌ها و مدراک تحصیلی آکادمیک در اروپا پیشرو بوده و ایده ی پیمان بولونیا از این دانشگاه  بوده است. با اینکه بیشتر رشته‌ها به زبان ایتالیایی تدریس می‌شوند، اما در آن رشته هایی به زبان انگلیسی هم پیدا می شود. البته چندان جای نگرانی نیست چون در دانشگاه برای دانشجویان بین المللی دوره‌هایی برای یادگیری زبان ایتالیایی برگزار می شود.

دانشگاه بلونیا
  • دانشگاه پیزا | University of Pisa

درسته که شهر پیزا بیشتر از همه ما را یاد برج کج معروفش می اندازد اما این شهر یکی از بهترین شهرهای دانشجویی ست و حتی نیمی از جمعیتش هم دانشجو هستند. حدود ۵۴ هزار دانشجو در این دانشگاه ثبت نام کرده اند که از این تعداد بیشتر آن ها از از دیگر مناطق به اینجا آمده اند و تعدادی هم بین المللی اند. این دانشگاه که در سال ۱۳۴۳ تاسیس شده ۱۹ امین دانشگاه قدیمی دنیاست و شخصیت های معروفی مثل گالیله در این دانشگاه تحصیل کرده اند.

أانشگاه پیزا
  • موسسه بین المللی لورنزو مدیچی | Lorenzo de’ Medici ، فلورانس

اگر ندانستن زبان ایتالیایی یکی از نگرانی هایتان برای تحصیل در ایتالیاست راه حل ثبت نام در دانشگاه لورنزو مدیچی است، دانشگاهی که در قلب توسکانی در احاطه ی بناهای تاریخی قرار دارد و آموزش در آن به زبان انگلیسی است. در این دانشگاه امکان تحصیل در بیش ار ۴۰۰ رشته را دارید که همه ی آن ها به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

تحصیل در ایتالیا
  • دانشگاه فلورانس | University of Florence

یکی دیگر از دانشگاه های ایتالیا در سال ۱۳۲۱ تاسیس شده و استادانی مثل جووانی بوکاچیو، شاعر و نویسنده معروف دارد و اگر علاقمند به تاریخ هستید تحصیل در این دانشگاه می تواند انتخاب هیجان انگیزی برایتان باشد. شهرت این دانشگاه به تحقیقات گسترده علمی، موزه تاریخ طبیعی، باغ های گیاهشناسی، استخوان های دایناسورها و فسیل های منطقه توسکان است. برای رفتن به این دانشگاه باید حتما زبان ایتالیایی بدانید چون بیشتر آموزش های آن به این زبان است.

دانشگاه فلورانس
  • آکادمی هنرهای زیبا ایتالیا | Accademia Italiana

یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا ، آکادمی هنرهای زیباست، موسسه ای عالی در زمینه‌ مد و طراحی که دارای دوره های ۳ ساله و همینطور دوره هایی کوتاه مدت است و دانشکده هایش در شهرهای روم و فلورانس پراکنده شده اند. در این دانشگاه دولتی بعضی رشته‌ ها فقط به زبان ایتالیایی آموزش داده می شوند ولی آموزش بیشتر رشته‌ها به هردو زبان انگلیسی و ایتالیایی است و دوره هایی هم برای تدریس زبان ایتالیایی برگزار می شود.

آکادمی هنرهای زیبا ایتالیا
  • دانشگاه جان کابوت | John Cabot

این دانشگاه بر اساس سیستم آموزشی سنتی ایتالیا مدیریت می شود و تمامی دوره‌هایش به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می شود. حدود ۱۰۰۰ نفر از ۵۵ کشور مختلف ادر این دانشگاه کوچک در حال تحصیل هستند. در این دانشگاه فرصت‌های زیادی برای کارآموزی‌ های بین المللی دارید که شانس های شغلی هم برایتان ایجاد می کنند.

دانشگاه جان کابوت
  • دانشگاه ترنتو

در سال ۱۹۶۲ دانشگاهی به نام ترنتو تاسیس شد و توانست در مدت کوتاهی که از تاسیس آن می گذشت به یکی از بزرگترین موسسات آموزشی ایتالیا تبدیل شود و با دیگر دانشگاه های با سابقه ی دنیا به رقابت بپردازد. این دانشگاه دارای ده دپارتمان است که در سه بخش وجود دارند: در مرکز ترنتو، در مناطق حومه آن و در شهر مجاور آن یعنی روورتو.

دانشگاه های ایتالیا به خاطر روابط بین المللی شان معروف هستند اما دانشگاه ترنتو با بیش از ۴۲۰ قرارداد پژوهش و تحقیق، گوی سبقت را از همه ربوده است.

دانشگاه ترنتو
  • دانشگاه میلان

خب یکی از مشهورترین دانشگاه های ایتالیا، داشنگاه میلان است که دوره های پیشنهادی زیادی نیز برای دانشجویان دارد. سه دوره کامل از رشته های این دانشگاه که عبارتند از اقتصاد، انفورماتیک و رشته های دانشکده ی پزشکی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. همچنین یک سری برنامه تحت عنوان ورود به سطح وجود دارد که در طی آن دانشجویان ۴۵ تا ۶۰ واحد را به زبان انگلیسی می گذرانند و بقیه واحد ها به زبان ایتالیایی نیز تدریس می وشود. در مقطع دکترا، دانشگاه میلان ۲۱ دوره در غالب رشته‌های متعدد پیشنهاد می‌دهد. بعلاوه این دانشگاه، فعالیت‌های فوق برنامه‌ی دیگری را نیز پیشنهاد می‌دهد مانند انجمن ورزش‌های آماتور، گروه کر، دسته‌ی نوازاندگان و تئاتر و فعالیت‌های فرهنگی دیگر.

دانشگاه میلان
  • دانشگاه رم

دیگر دانشگاه معتبر ایتالیایی، دانشگاه رم است که به گزارش QS جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان نیز محسوب می شود. این دانشگاه جزء اولین دانشگاه هایی بوده که رشته هایی به زبان انگلیسی را در مقاطع فوق لیسانس ارائه می داده است. این دانشگاه همچنین با ۴۰۰ مدرسه ‌ی ارسموس در جهان همکاری می ‌کند بنابراین دانشجویان بین المللی زیادی دارد. آنها همچنین رشته ‌ها و برنامه ‌های متعددی را به زبان انگلیسی دارند. بعلاوه، دوره‌ های زبان برای دانشجویان غیر بومی، باشگاه های ورزشی و تئاتر نیز از دیگر امکانات این دانشگاه است.

معرفی هتل پالازِتو مادونا ونیز | ۴ ستاره
معروف ترین و خوشمزه ترین دسرهای ایتالیایی
ساحل آمالفی، تماشایی ترین ساحل ایتالیا
تزریق ۱۴ میلیارد یورو به اقتصاد ایتالیا بواسطه صنعت گردشگری !

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code