روش های خارج کردن خودرو از باتلاق!

روش های درآوردن ماشین از گل و باتلاق

آبگیرها، باتلاق ها و مناطق گلی با خاک نرم  پس از بارندگی مکان های دردسر سازی هستند اگر در عبور از آن ها، جابن احتیاط را رعایت کنید. اگر با ماشین از این مناطق عبور می کنید، احتمال گیر کردن ماشین در باتلاق ها زیاد است. در این مطلب از مجله الی گشت برای شما نکات و روش درآوردن ماشین از گل و باتلاق را آموزش می دهیم. باتلاق ها را در هر جایی می توانید پیدا کنید. جدای از باتلاق ها، گاهی در حین رانندگی لاستیک ماشین شما در گل و لای و چاله های جاده های خاکی گیر می افتد و با هر بار گاز دادن متوجه می شوید که ماشین بیشتر در چاله فرو می رود. در این مواقع چه باید کرد؟ روش درآوردن ماشین از گل و باتلاق نه تنها نیاز به وسایل کمکی دارد بلکه باید نحوه انجام این روش ها را دانسته و کمی هم خلاقیت داشته باشید.

درآوردن ماشین از گل و باتلاق

مناطق باتلاقی چه مناطقی هستند؟

مطالب مرتبط:
برای بازدید از غارها، چه نکاتی را باید رعایت کنید؟
نکات رانندگی در جاده های برفی و یخ زده!
نکاتی برای جلوگیری از «میگرن در سفر»

باتلاق ها، مناطقی هستند که دارای خاکی بسیار شور و پوشش گیاهی بسیار اندک اند. در نواحی پست و کم ارتفاع زمین که سفره های آب زیر زمینی به سطح زمین نزدیک می شوند، خاکی شل و گل مانند را به وجود می آورند. این خاک به دلیل وجود نمک فراوان در آن، حالتی بسیار پوک و نرم دارد.

همچنین این قضیه در کویرها و مناطق بیابانی کشورمان نیز قابل مشاهده است. زمانی که در مناطق بسیار خشک همانند کویرها و بیابان ها باران های شدید می بارد و حتی سیلاب می شود، خاک ماسه مانند آن ها، خیس و گلی می شود. پس از آن در اثرتابش شدید آفتاب و حرارت بالا، لایه بالایی و بیرونی ماسه ها و خاک خشک می شود. به دلیل وجود مخلوطی از نمک و خاک در این لایه بیرونی، سطحی بسیار سخت و نازک ایجاد می شود که مانع از عبور رطوبت از قسمت های زیرین شده و در نتیجه لایه های پایینی زمین همچنان مرطوب و نرم باقی می ماند. می توان بعضی از نقاط را در دل کویرها پیدا کرد که در تمام طول سال، مرطوب هستند.

آفرود و سافاری در کویر

برای اینکه بیشتر متوجه این پدیده شوید، هر زمان که به دل کویرها و بیابان ها سفر کردید، کمی از لایه بیرونی ماسه ها را کنار بزنید و چاله ای بکنید. خواهید دید که ماسه هایی که در پایین این چاله قرار گرفته اند، مرطوب و خیس هستند. بسیاری از طبیعت گردان و کویر نوردان حتی از این خصوصیت کویرها و بیابان ها برای تولید آب نوشیدنی استفاده می کنند. با این حال این موضوع گاهی برای سفر با ماشین به درون کویر دردسر ساز می شود. جدا از مناطق کویری، در مناطق جنگلی نیز، ممکن است مجبور به درآوردن ماشین از گل و باتلاق شوید.

خارج کردن خودرو از باتلاق

روش تشخیص باتلاق

خوشبختانه در اکثر کویرهای ایران، باتلاق ها قابل مشاهده هستند. باتلاق های کویری در هر شرایط آب و هوایی ظاهر متفاوتی دارند. اگر در فصولی که بارندگی در کویر زیاد است، یا در روز پس از بارندگی وارد کویر شوید، باتلاق ها را گلی و نرم خواهید دید. به راحتی با نگاه کردن به نوع خاک، می توانید باتلاق را تشخصی دهید. ظاهر باتلاق ها در فصول گرم نیز سفید رنگ بودن سطح خاک و عاری از هر گونه پوشش گیاهی است. جدای از این موارد مرز باتلاق ها دارای خاک پوک و زمین های پف کرده است که در بعضی از نواحی سفید دیده می شود. در صورت امکان، به شما توصیه می کنیم که در هنگام رانندگی مراقب زمین هایی که وارد آن می شوید باشید و سعی کنید تا درون باتلاق گیر نیفتید. اما اگر اشتباهی با ماشین وارد این مناطق شوید، چه باید انجام دهید؟ روش درآوردن ماشین از گل و باتلاق چیست؟

مسیرهای باتلاقی

در صورتی که مجبور به عبور از مناطق گل آلود و باتلاقی هستید، سعی کنید که در حین حرکت ترمز نکنید. همچنین بر روی مسیر حرکت ماشین جلویی تان حرکت نکنید. چرا که لایه سخت خاک از بین رفته است و احتمال گیر افتادن لاستیک ماشین وجود دارد. با سرعتی ثابت رانندگی کنید، چرا که هر تغییر سرعتی می تواند باعث گیر افتادن لاستیک خودرو شما در باتلاق شود. گیر افتادن و در نهایت درآوردن ماشین از گل و باتلاق می تواند برای گروه و تور شما دردسر ساز باشد.

از مهم ترین نکات سفر به کویر در ایران و کشورهای کویری دیگر، شناخت مسیر و جاده در دل کویر است.

اگر به مسیر آشنایی ندارید یا حتی در روزهای گذشته از آن عبور نکرده اید، احتیاط کنید. قبل از اینکه وارد جاده خاکی و کویری یا جنگلی شوید، به سراغ راهنمایان محلی و افراد آشنا به محل بروید. راجع به جاده و میزان بارندگی در طی روزهای قبل بپرسید و از وضعیت باتلاق ها و میزان نفوذ پذیری و چسبندگی خاک و گل اطلاعات خود را تکمیل کنید. این موضوع را جدی بگیرید. چرا که حتی در مناطق کویری و مرکزی ایران، گاهی باتلاق هایی وجود دارند که ماشین و خودرو شما را در کسری از ثانیه به درون خود می کشند و گرفتار می کنند. در نتیجه جوانب احتیاط را حتما رعایت کنید. اما اگر خودرو شما گیر افتاد چه کنید؟

شناخت مسیر آف رود سواری

باید ها و نباید ها در موقع گیر افتادن خودرو

اولین نکته که باید بدانید کارهایی است که نباید برای در آوردن ماشین از گل و باتلاق انجام دهید. زمانی که دیگر ماشین شما حرکت نمی کرد و چرخ ماشین در گل و لای گیر افتاده بود، عجله نکنید. به ماشین فشار نیاورید. به هیچ عنوان بیشتر گاز ندهید و همچنین دنده عقب حرکت نکنید. به شدت بر روی این موضوع تاکید می کنیم، چرا که این کار باعث بیشتر فرو رفتن ماشین و چرخ ها در گل خواهد شد. در این مواقع، استرس نگیرید. از ماشین پیاده شوید و به دور ماشین بگردید. اوضاع را و میزان فرورفتگی چرخ های ماشین را بررسی کنید. میزان نرمی باتلاق را هم بسنجید.

اولین کاری که برای درآوردن ماشین از گل و باتلاق باید انجام دهید، آزاد سازی شاسی خودرو است. چرا که تا زمانی که شاسی ماشین تان گیر کرده باشد، هر حرکتی باعث بیشتر گیر افتادن ماشین خواهد شد. یادتان باشد که تا زمانی که شاسی آزاد نباشد، درآوردن ماشین از گل و باتلاق غیر ممکن خواهد بود. برای این کار از یک جک بادی استفاده کنید. همچنین از جک های معمولی در صورتی که یک صفحه مسطح چوبی یا فلزی در زیرش گذاشته بودید، هم می توانید استفاده کنید. کاری که نباید انجام دهید، کندن زمین باتلاقی است. یادتان باشد که رطوبت در لایه های زیرین خاک بیشتر است. در نتیجه شما با کندن بیشتر زمان در واقع میزان مقاومت و سختی خاک را کمتر خواهید کرد.

گیر افتادن خودرو در باتلاق

برای ارتفاع دادن به ماشین و آزاد کردن شاسی بهتر است از روش های دیگری همانند جک بادی استفاده کنید. پس از اینکه ماشین و خودرو خود را بالا بردید، زیر چرخ ها را با قلوه های گرد پر کنید. به دنبال سنگ هایی بگردید که گوشه های تیز نداشته باشند. به جای سنگ ها می توانید از تخته های چوبی هم استفاده کنید. اگر تخته چوبی مناسبی در دسترستان بود، از آن استفاده کنید.استفاده همزمان از سنگ ها و تخته روش کارآمدتری است. سعی کنید شاسی ماشین را تا جایی بالا ببرید که لاستیک چرخ ماشین کاملا بر روی تخته یا سنگ ها قرار بگیرد.

بالا آوردن شاسی ماشین

اگر دیگر خودروهایی که همراه شما هستند نیز بر روی زمینی باتلاقی قرار دارند، از بکسل کردن ماشینتان با آن ها خودداری کنید. چرا که آن ها را نیز درگیر کرده و در آن صورت دو ماشین دارید که در باتلاق گیر افتاده اند. اگر باقی خودروهای گروه بر روی زمین سفت و خشکی قرار گرفته اند، بکسل کردن ماشین را بعد از انجام مقدمات اولیه ای که در بالا گفته شد، انجام دهید. همچنین می توانید از کمک چند خودرو استفاده کنید. شاسی را بیرون بیاورید. زیر چرخ ها را سنگ و تخته بگذارید. همچنین می توانید از خار و خاشاک یا علف های خشک آن اطراف برای بیشتر کردن اصطحکاک بین لاستیک چرخ ماشین و گل باتلاق بهره ببرید.

پس از انجام این کارها، برای درآوردن ماشین از گل و باتلاق از دیگر خودروها کمک بگیرید. در امتداد مسیر چرخ ها را هم سنگ بچینید تا جایی که خودرو کاملا از باتلاق بیرون بیاید و بر روی زمین خشک قرار بگیرد. ماشین را سبک کنید. هر وسیله سنگینی که در ماشین قرار دارد، بیرون بیاورید. ماشین را بر روی دنده های سبک برای حرکت بگذارید. دنده سنگین باعث بیشتر فرو رفتن ماشین در گل می شود.

اگر تنها هستید و هیچ ماشین کمکی دیگری وجود ندارد، به دنبال کمک بگردید. اگر آبادی در نزدیکی شما وجود داشت، برای آوردن کمک به آبادی بروید.

بکسل کردن ماشین

اگر در اطراف ماشین خود صخره ای بزرگ یا درختی تنومند دیدید که می شد از آن به عنوان تکیه گاه استفاده کرد، از وینچ استفاده کنید. برای درآوردن ماشین از گل و باتلاق از وینچ استفاده کنید و با احتیاط و دور کردن افراد از کابل و ماشین آهسته ماشین را بیرون بیاورید. راننده ای که در ماشین می نشیند، پس از روشن کردن ماشین، باید هماهنگ با افراد کمک کننده یا وینچ ماشین را بتواند با یک حرکت پر گاز بر روی دنده سبک خارج نماید.

منبع: budgetdirect.com.au

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد