پدیده بسیار عجیب: درختانی که از هم خجالت می کشند!

پدیده تاج خروس

یکی از پدیده های طبیعی و بسیار عجیبی که در بعضی از گونه های درختی در طبیعت دیده می شود، پدیده تاج خروس و یا خیمه نام دارد. در طبیعت پدیده های شگفت آور بسیاری وجود دارد اما این از آن دست اتفاق هایی است که فقط در بعضی از درختان دیده می شود و به همین دلیل مناطقی که این درختان در آن ها وجود دارد، صدها و بلکه هزاران گردشگر دارد. در ادامه با الی گشت همراه شوید، این پدیده را بیشتر توضیح می دهیم.

پدیده تاج خروس
مطالب مرتبط:
روی این خانه های غیر طبیعی در نروژ درخت می روید!
زندانی عجیب از درختان بائوباب در استرالیا

یکی از پدیده های عجیب و غریبی که در طبیعت دیده می شود، پدیده ی تاج خروس نام دارد. در این رخداد، درختانی که در کنار هم قرار دارند و کاملا هم ارتفاع هستند، برگ هایشان تحت هیچ شرایطی به هم نمی رسد و برخورد نمی کند و از هم فاصله های تقریبا یکسانی دارند. این موضوع باعث می شود تا در اطراف هر درخت یک گپ یا فضای خالی به وجود بیاید و انگار درختان هم حد خود را می دانند!

این فاصله به اندازه ای زیباست و عجیب که وقتی از روی زمین به بالا نگاه کنید، کاملا قابل تشخیص است. پدیده تاج خروس بیشتر در میان درختانی که از یک گونه ی یکسان هستند، اتفاق می افتد البته دیده شده که درختانی که مانند هم نیستند هم این اتفاق در بین آن ها می افتد.

تاج خروس

این رخداد عجیب از دهه ی ۱۹۲۰ میلادی، هم در علم و هم در ادبیات بسیار مطرح شده و در مورد آن صحبت شده است اما این که دقیقا چه چیزی باعث می شود تا این پدیده رخ بدهد، هنوز هم برای دانشمندان نامعلوم است. یکی از تئوری ها این است که این فضای خالی ای که در اطراف تاج درختان وجود دارد، ممکن است به دلیل شکست شاخه های درختانی باشد که باد و طوفان آن ها را شکسته است.

تحقیقات نشان داده است که اگر از نوسان درختان تاج خروسی در باد به کمک انسان ها و به صورت مصنوعی جلوگیری شود، این فضای خالی ای که در بالا به وجود می آید دیگر وجود نخواهد داشت.

پدیده ی تاج خروس

علاوه بر این، تحقیقات دیگری که در مورد پدیده تاج خروس شده است نشان می دهد که این پدیده زمانی که درختان کوچک و یا جوان هستند، اتفاق نمی افتد اما همینکه کمی قد می کشند و رشد می کنند، به تدریج این اتفاق هم شروع به رخ دادن می کند. درختانی که تنه های بلند دارند، برگ های کوچکی دارند چون کمتر می توانند در مقابل انحنا در باد جلوگیری کنند.

یکی از محققان مالزیایی که در این باره تحقیقاتی کرده ، هیچ گونه سایشی در جریان ارتباط و برخورد بین برگ ها مشاهده نکرده است. او این نظر را دارد که برگ های در حال رشد به نور حساسند و وقتی که در مجاورت شاخ و برگ دیگری قرار می گیرند، از رشد باز می ایستند.

عکس پدیده تاج خروس

کجا پدیده تاج خروس ببینیم؟

یکی از مناطقی که در آن می توانید این پدیده را ببینید، جنگل پژوهشی مالزی در شهر کوالالامپور است. تمام عکس هایی که در اینجا می بینید هم از همانجا گرفته شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code