جاده‌های دلهره آوری که از داخل تنه درختان می گذرند!

درخت سرخ چوب کالیفرنیا | The giant redwoods

درخت سرخ چوب کالیفرنیا، از بزرگ ترین درخت های جهان است. تنه این درخت به قدری پهن است که می توان در آن تونلی برای عبور ماشین ساخت و این قضیه چیزی دور از ذهن نیست. زمانی که مهندسان در طول ساخت جاده و یا خیابانی به این درخت بر می خوردند، به این نتیجه رسیدند که بهتر است جاده را از میان درختان عبور دهند. جاده هایی که از میان درخت سرخ چوب کالیفرنیا عبور می کنند، در حال حاضر به جاذبه گردشگری تبدیل شده اند. الی گشت در ادامه، به معرفی این جاده ها پرداخته است. با ما همراه باشید.

درخت سرخ چوب کالیفرنیا
مطالب مرتبط:
غیر عادی ترین ساحل دنیا: ساحل سیاه هاوایی!
ماجرای غار قاتل در ایران چیست؟ + تصویر غار

این جاده ها به جای خوبی برای عکاسان و گردشگران تبدیل شدند. در طول زمان تنه درختان بیشتری به این خاطر به تونل تبدیل شد تا جایی که حتی پیاده روهایی هم میان تنه ها ایجاد کردند. البته در حال حاضر، کارشناسان محیط زیست دیگر اجازه ساخت چنین جاده و پیاده روهایی را به مهنسان راهسازی نمی دهند، اما به هر حال چندین جاده هنوز سالم باقی مانده اند و دیدن آن ها خالی از لطف نیست.

اولین جاده درخت سرخ چوب کالیفرنیا

اولین جاده ای که از این درخت می گذشت، در میان تنه یک درخت خشک شده و سوخته سکویا (سرخ چوب) در پارک ملی یوسمیت ساخته شد. این درخت به خاطر رعد و برقی که به او خورده بود، دچار آتش شده و سوخته بود، اما هنوز هم وقتی که ۹۰ فوت از زمین بریده شد، زنده بود. داخل آن درخت در سال ۱۸۷۵ برای ترویج گردشگری تونل زده شد. درخت هنوز هم وجود دارد، اگر چه شما دیگر نمی توانید از میان تونل آن رانندگی کنید.

درخت سرخ چوب در کالیفرنیا

درخت سرخ چوب کالیفرنیا به نام واوونا

زمانی که ساخت این تونل در درخت به پایان رسید، افراد دیگری هم به این نتیجه رسیدند که جاده های مشابهی را برای جذب گردشگر و درآمدزایی ایجاد کنند. در سال ۱۸۸۱، یک درخت سرخ چوب کالیفرنا که ۲۰۰۰ سال داشت و به درخت واوونا معروف بود، بار دیگر باعث شد که تونلی در آن درست کنند. این درخت که در پارک ملی یوسمیت واقع شده بود، در زمان خودش به معروف ترین جاذبه گردشگری این پارک تبدیل شد.

درخت واوونا برای ۸۸ سال به زندگی خود ادامه داد اما به خاطر اینکه تنه آن می شود گفت که سوراخ شده بود، به مرور زمان به ضعیفی آن انجامید و در نهایت توسط طوفانی که در سال ۱۹۶۹ رخ داد، از بین رفت. ارتفاع این درخت حدودا ۷۰ متر و قطر آن حدودا ۷ متر بود. تونل معروف ۲٫۱ متر عرض، ۲٫۷ متر ارتفاع و ۷٫۹ متر در پایه بود. درخت واوونا حتی پس از مرگش هم یک جاذبه گردشگری محسوب می شد و به آن درخت تونلی افتاده می گفتند.

درخت سرخ چوب کالیفرنیا واوونا

دهه ۱۸۸۰

مردمی که در کالیفرنیا در کنار جنگل هایی با درخت سرخ چوب کالیفرنیا زندگی می کنند، اشتیاق خود را کنار نگذاشته و در دهه ۱۸۸۰ تونلی در یک درخت حفر کردند تا جایی که ممکن بود درخت را به کشتن بدهند. در حال حاضر این توسط تنها شاخه زنده ای که از ریشه تغذیه می کند، به زندگی خود ادامه می دهد. این درخت نیز هنوز سالم است، اما دیگر نمی توانید از میان تونل آن رانندگی کنید.

درخت سرخ چوب کالیفرنیا 1880

درخت سرخ چوب کالیفرنیا در سال ۱۸۹۷

در کوه های هوم گراو، یک مزرعه دار ثروتمند به نام جسی هاسکینز، یک قطعه هشتاد هکتاری مجموعه از از درخت سرخ چوب را در جنوب نوادا خریداری کرد و در تنه یک درخت غول پیکر، اتاقی ساخت که آن را درخت هرکول (Hercules Tree) نامید. این اتاق که بین سال های ۱۸۹۷ و ۱۹۰۲ ساخته شد، ۳٫۶ متر عمق و ۲٫۷ متر ارتفاع داشت. هاسکینز یک در چوبی به این اتاق اضافه کرد و سعی کرد که در آن زندگی کند.

اما بعد از آنکه شیره ای از این درخت ترشح کرد، او آن را به یک فروشگاه هدیه تبدیل کرد که در آن کارهای ساخته شده از درخت سرخ چوب کالیفرنیا را می فروخت. این درخت هم هنوز ایستاده است و شما می توانید وارد اتاق درخت هرکول شوید.

درخت هرکول

درخت شندلیر

یکی از معروف ترین درخت هایی که در آن یک تونل حفر شده، درخت شندلیر می باشد که در منطقه ای خصوصی در لگت، حدودا ۲۸۹ کیلومتر شمال منطقه سان فرانسیسکو بِی واقع است. این درخت ۵۴ متری، تونلی با حدودا ۲ متر عرض و ۳ متر ارتفاع دارد و در سال ۱۹۳۷ ساخته شده است. نام آن که به معنی لوستر است به خاطر شاخه های آن است که شبیه به لوستر است.

درخت شندلیر

درخت سرخ چوب کالیفرنیا به نام تونل لاگ

تونل لاگ در امتداد جاده نیمه پارک ملی سکویا یکی از معدود جاذبه هایی با تونل است که بدون آسیب رساندن به درخت ایجاد شد؛ چرا که تونل پس از اینکه درخت سقوط کرد، درست شده بود. این درخت سرخ چوب غول پیکر در اواخر سال ۱۹۳۷ در جاده Meadow سقوط کرد. تابستان سال بعد، یک تونل ۵٫۱ در ۲٫۴ متر ارتفاع در آن به عنوان جاذبه بازدید کننده ایجاد شد. وقتی این سکویا سقوط کرد، درخت ۸۳ متر ارتفاع و ۶٫۵ متر عرض و بیش از ۲۰۰۰ سال سن داشت.

درخت سرخ چوب کالیفرنیا به نام تونل لاگ

بیگ سدار استامپ

درخت بیگ سدار استامپ در منطقه اسنوهومیش به نظر می رسد که حدودا ۱۰۰۰ ساله باشد. قطر این درخت ۶٫۱ متر و ارتفاع آن ۶۱ متر است و در سال ۱۸۹۳ به خاطر یک آتش سوزی، از بین رفت. گذرگاه طاق دار آن در سال ۱۹۱۶ ایجاد و چند سال بعد به ۱۳۷ متری از محل اصلی خود منتقل شد و روی یک پایه بتنی قرار گرفت. این گذرگاه چندین بار دیگر قبل از اینکه در محل فعلی آن در منطقه I-5 Northbound Smokey Point Rest Area قرار گیرد، تغییر مکان داده شد.

بیگ سدار استامپ

تمام این تونل ها که در درخت سرخ چوب کالیفرنیا درست شده اند، با اینکه از نظر گردشگری بسیار جالب و جذب کننده هستند، اما یا اینکه حتی بیشتر آن ها در درختان مرده درست شده بودند، نظرات منتقدانه بسیاری از دوست داران محیط زیست را در برداشته و باعث نگرانی های زیادی شده اند. به نظر شما آیا اینکه درختی که خشک شده را به منظور کاربردی دیگری به کار ببریم، کاری درست است یا در هر صورت باعث تخریب محیط زیست می شود؟

منبع: amusingplanet.com

تصاویری خیره کننده از پارک های ملی آمریکا
تصاویری خیره کننده از پارک های ملی آمریکا
۷ دلیلی که شما را شیفته ی کاستاریکا می کند!
۷ دلیلی که شما را شیفته ی کاستاریکا می کند!
سواحل کمتر شناخته شده منطقه کارائیب
سواحل کمتر شناخته شده منطقه کارائیب
وحشتناک ترین جرم دنیا در این مکان رخ داده است!
وحشتناک ترین جرم دنیا در این مکان رخ داده است!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code