در اینجا واقعا به درک می روید!

روستای درک

به احتمال خیلی زیاد تا حالا این جمله را بارها و بارها شنیده اید: «به درک بروید»! تصور شما از این جمله چیست؟ حتما احساس ناراحتی و حتی عذاب زیادی می کنید و بلافاصله احساس ناخوشایندی به شما دست می دهد و حتی به نظرتان جمله ی بسیار نامناسبی می آید. اما آیا می دانستید که واقعا جایی به نام درک وجود دارد؟ آن هم در ایران که اتفاقا جای زیبایی هم هست! احتمالا بعد از خواندن این مقاله دیگر از جمله ی به درک بروید ناراحت نمی شوید و حتی فکر می کنید که مثل یک دعای خیر است! با الی گشت یک ایرانگردی دیگر را به مقصد روستای درک شروع می کنیم…

روستای درک
مطالب مرتبط:
قلعه الموت، جایی برای تماشای تاریخ و طبیعت
با دیدنی های یزد شهر جهانی ایران آشنا شوید

کشورمان ایران جاذبه ها و دیدنی های زیادی را در خود جای داده است چه جاذبه های تاریخی، چه طبیعی، چه فرهنگی و… که بسیاری از آن ها برای ما به دلایلی شناخته شده هستند مثل سی و سه پل در اصفهان، حافظیه در شیراز، آرامگاه کوروش و… اما بسیاری از آن ها هم چه به خاطر در دسترس بودن و چه از این لحاظ که در مناطق کمتر پرداخته شده قرار دارند، برایمان آشنا نیستند.. استان سیستان  بلوچستان از آن دست مناطقی است که علیرغم دیدنی هایی که در خود جای داده، همچنان مهجور باقی مانده است جاذبه هایی که فقط اهالی همان منطقه می دانند و بس.

در جنوب استان سیستان و بلوچستان، روستایی ساحلی به نام روستای درک قرار دارد که در راه ۲ بندر مهم جنوب نام های بندر چابهار و بندر عباس قرار گرفته است. این روستا در فاصله ی ۱۷۰ کیلومتر از جنوب چابهار است و به دلیل کمتر شناخته شده بودن هنوز هم بکر باقی مانده است و یکی از زیباترین مناطقی این استان محسوب می شود.

عکس روستای درک

قبل از ورود به این روستا باید تمام تصوراتتان را از درک دور بریزید، گرچه حتی اگر این کار را هم نکنید خود به خود بعد از دیدن روستای درک متحول می شوید و دوست دارید هر چه زودتر به درک بروید! روستای درک شما را به خواب و خیال می برد جایی که شن های نرم و طلایی رنگش با آسمان پیوند خورده است. ساحل این روستا پر است از نخل های بلند و سر به فلکی که زیبایی این منطقه ر ا درست شبیه به کارت های پستال کرده است. بیشتر این ساحل در تپه های سفیدی تشکیل می دهد که با سبزی درختان و آسمان آبی صاف و بدون ابری که در بالای سر است در تضاد کامل است و درست شبیه به یک تابلوی نقاشی است، همزمان هم نسیم ملایمی می زود تا این بهشت کوچک را کامل کند.

عکس های روستای درک

مردم روستای درک

در مورد مردم این روستا باید گفت که زبان آن ها گویش بلوچی است و بیشتر شغل ماهیگیری دارند. مردمی بسیار خونگرم، مهربان و مهمان نواز که لباس غالب آن ها لباس سفید با شلوارهای لیفه دار است. یکی از مهم ترین ویژگی های مردم این روستا اهمیت زیاد آن ها به محیط زیست است به طوری که مطمئن باشید این ساحل با هر ساحل دیگری که تا حالا دیده اید از نظر پاک بودن تفاوت ویژه ای دارد طوری که انگار هیچ وقت کسی روی ماسه های آن پا نگذاشته است.

یکی از تماشایی ترین منظره های این روستا را می توان در غروب ها داشت وقتی که خورشید غروب می کند و انوار نارنجی و سرخ رنگش را روی دریا و ساحل می پراکند  ماهیگیران هم قایق ها و تورهایشان را به آب می اندازند. البته در روستای درک هم مانند خیلی دیگر از روستاهای ایران نباید انتظار امکانات آنچنانی را داشته باشید با این حال وقتی به آن جا سفر می کنید می بینید که مردم شادی دارد که همیشه لبخند بر لب دارند.

شغل مردم روستای درک

یکی از عجیب ترین ویژگی های این روستا این است که درست در چند متری دریا، آب شیرین وجود دارد  همین موضوع باعث شده تا درختان گرمسیری در آن جا رشد کنند. از تفریحات دیگر این روستا می توان به قایق سواری، شنا، موج سواری و ورزش های آبی دیگر اشاره کرد. آفرود و ماشین سواری روی شن های داغ  نرم ساحلی را هم نباید از یاد برد.

البته معرفی بیشتر این روستا به مردم ممکن است باعث رونق گردشگری در آن شود و به اقتصاد روستا هم کمک کند اما این یک قانون نانوشته است که هر وقتی که تعداد گردشگران یک منطقه زیاد می شود خود به خود به بکر بودن منطقه آسیب می زند و خیلی ها نگران هستند که این سرنوشت برای روستای درک هم اتفاق بیفتد. اما همان طور که در بالا گفته شد، روستاییان به نظافت ساحل و منطقه شان اهمیت زیادی می دهند و به همین دلیل از این بابت نگرانی چندانی وجود نخواهد داشت و از طرف دیگر گفته می شود که در این روستا تابلویی نصب شده است که روی آن نوشته شده که در ازای هر کیسه زباله ای که تحویل اهالی روستا داده شود، آن ها حاضرند ۲۰۰۰ تومان بپردازند… این موضوع، نشان دهنده ی اهمیت بیش از اندازه ای است که آن ها به محیط زیستشان می دهند.

روستای درک در ایران

چرا به این روستا درک می گویند؟

شاید برایتان دانستن این موضوع که چرا به این روستا درک می گویند و اصلا این نام از کجا آمده است، جالب باشد. در واقع درک در زبان فارسی به معنای عمق و گودی است و از آن جا که این روستا هم در یک دره واقع شده، این نام روی آن گذاشته شده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد