اوباری، دریاچه ای شگفت انگیز در دل کویر لیبی

آشنایی با دریاچه اوباری لیبی | ubari lake libya

لیبی کشوری در آفریقای شمالی است که کمتر نام آن بر سر زبان ها برای مقصد گردشگری است، در حالی که گنجینه های بسیاری برای گردشگری در این کشور وجود دارد و برای کسانی که اهل سفرهای ماجراجویانه هستند بسیار مناسب می باشد. در جنوب غربی کشور لیبی منطقه ای به نام فزان وجود دارد که دارای شرایط جغرافیایی گرم و بیابانی می باشد. در این منطقه کویری با توجه به گرمای سوزانی که در آن وجود دارد دریاچه ای منحصر به فرد با چشم اندازه ویژه ای وجود دارد. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره دریاچه اوباری لیبی خدمتتان اطلاعاتی را بدهیم. اگر شما هم برایتان جالب است بدانید که این دریاچه چطور در میان دل کویر وجود دارد با ما در ادامه همراه باشید.

دریاچه اوباری
مطالب مرتبط:
مرموزترین شهرهای زیرزمینی جهان
غدامس در لیبی، شهری درست شبیه به کندوی عسل!
بهترین جشن های برداشت دنیا در فصل پاییز

دریاچه اوباری لیبی، یکی از جاذبه های جذاب و دیدنی است که در دل کویری منطقه فزان قرار گرفته است و در محیطی کاملا گرم و بیابانی نور آفتاب را تلالو می دهد. این منطقه کویری حدودا ۵۸۰۰۰ کیلومتر مساحت دارد و پر از دشت و تپه های شنی ست و به همین علت لیبی به عنوان یکی از داغ ترین و خشک ترین کشورهای دنیا شناخته می شود. قطعا بازدید از دریاچه اوباری لیبی تجربه ی متفاوتی از کویر را برایتان به ارمغان خواهد آورد و شما می توانید با یک تیر دو نشان بزنید به طوری که هم کویرنوردی داشته باشید و هم در کنار دریاچه اوباری لیبی لذت ببرید. قطعا این جاذبه یکی از شگفت انگیزترین و منحصر به فردترین مواردی است که می توانید در لیبی مشاهده کنید.

کویر لیبی

معمولا در یک بیابان انتظار دیدن دریاچه را نداریم اما در لیبی بیابانی پهناور و بزرگ هست که تعدادی دریاچه ی کوچک اما چشم نواز را در خود جای داده است. اینکه این تعداد دریاچه در این بیابان چه می کنند ماجرایی است که به دریاچه ی بزرگ هزاران سال قبل برمی گردد. آن زمان که اینجا حاصلخیز بود و بارندگی زیادی داشت دریاچه به بیشترین میزان وسعت خود رسید و ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع، بزرگی داشت. اما آب و هوای مرطوب تا همیشه دوام نداشت و کم کم تغییرات جوی اتفاق افتاد به طوری که در فاصله ی ۳ هزار تا ۵ هزار سال پیش قسمتی از ساهارا کم کم خشک و تبخیر شد. از آن دریاچه ی بزرگ دیگر چیزی باقی نماند به جز چند دریاچه ی کوچک که در میان شنزارهای بیابان پراکنده شده اند و البته چشم اندازهای دلفریبی را به وجود آورده اند.

دریاچه اوباری

دریاچه اورباری لیبی عمق چندان زیادی ندارد و ارتفاع آن به ۷ تا ۳۲ متر می رسد که با توجه به شرایط جغرافیایی که دارا هستند همین مقدار هم در حال خشک شدن است و امید است که مسئولان مربوطه تلاشی برای نگهداری این جاذبه ی ارزشمند لیبی بنمایند تا از نابود شدن آن جلوگیری نمایند. استفاده ی زیاد از آب های زیرزمینی و همینطور افزایش جمعیت باعث شده که آبی که هزاران سال پیش در اثر بارندگی های پشت سر هم در سفره های زیر زمینی ته نشین شده بود کم شود. تقریبا ۳۰ سال پیش بود که مسئولان لیبی پروژه ی بلندپروازانه ای را شروع کردند تا یک رود بزرگ مصنوعی را ایجاد کرد تا آب های زیر زمینی این منطقه را به وسیله ی تعدادی لوله ی زیر زمینی بگیرد و بیابان را از حالت خشکی و بی آبی خارج کند.

دریاچه اوباری

داستان به وجود آمدن دریاچه اوباری لیبی

منطقه فزان حدود ۲۰۰ هزار سال پیش دارای آب و هوای مرطوب و حاصلخیز بوده و رودخانه های کوچک و بزرگی در این ناحیه در جریان بوده اند؛ اما به مرور زمان با گرم تر شدن هوا این دریاچه کوچکتر و کوچکتر شد، اگر بخواهیم مساحت واقعی دریاچه اوباری را بگوییم در آن زمان به اندازه کل کشور جمهوری چک بوده که چیزی حدود ۱۲۰۰۰۰ کیلومترمربع می شود. بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش روند خشک شدن سرزمین سرسبز و خرم فزان آغاز شد و صحرایی بی کران را پدید آمد، اما نکته ی جالبی که در این منطقه وجود دارد این است که دریاچه ای به نام اوباری هم اکنون از آن مساحت بزرگ باقی مانده است. البته لازم به ذکر است که اوباری معروف ترین دریاچه ای است که در این منطقه شناخته شده در حالی دریاچه های دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. آثار رسوب های دریایی را در این دریاچه زیبا همچنان قابل مشاهده است که نشان دهنده گرم شدن و تبخیر آب است. با توجه به گسترشی که بیابان ها در آفریفا دنبال کرده اند مشکلات و خطرات زیست محیطی بسیاری را پدید آورده اند.

دریاچه اوباری در بیابان های لیبی

آشنایی با دریاچه های اوباری

همانطور که در بالا اشاره کردیم دریاچه های زیادی در این منطقه وجود دارد اما تمامی آن ها با نام اوباری خوانده می شوند، از همین رو در ادامه ما به آن های اشاره خواهیم کردیم.

دریاچه گبرون | Gaberoun: یکی از دریاچه هایی که در این منطقه وجود دارد دریاچه گبرون است، که نام آن به ترکیبی از دو واژه ی گبر به معنای قبر و رون به معنای آرون تشکیل شده است. گرمای آب این دریاچه به نسبت دیگر دریاچه ها موجود در این منطقه بیشتر است و در ساحل شمال شرقی آن فروشگاهی برای خرید سوغاتی وجود دارد. دریاچه بزرگترین دریاچه در میان مجموعه اوباری هم هست. در نزدیکی این دریاچه روستای کوچکی با دو مسجد و یک مدرسه وجود دارد و در بازدیدتان می توانید روستاگردی را هم در میان بیابان تجربه کنید. فروشگاه هایی برای خرید سوغاتی در این منطقه وجود دارد که می توانید در آن ها انواع جواهر و وسیله های زینتی را تهیه کنید.

دریاچه ماندرا | Mandara Lake: ماندرا دیگر دریاچه ای است که در این منطقه وجود دارد و ولی ویژگی منحصر به فردی ندارد.

دریاچه ام الما | Umm al-Maa: نام آن به معنای مادر آب ها است و اشاره به بزرگی این دریاچه ها دارد. ام الما هم اکنون در معرض خطر خشک شدن قرار دارد.

دریاچه اوباری در بیابان های لیبی

امکانات اقامتی در اطراف دریاچه اوباری

یکی از مشکلات بسیار مهمی که در سفر به مناطق کویری با آن مواجه هستید خورد و خوراک و محلی برای اقامت است. از همین رو کمپ های بسیاری در این مناطق کویری وجود دارد که می توانید شب را در آن ها سپری کنید. اما این کار در بیابانی که با آن آشنایی ندارید کاری عاقلانه ای نیست و ما پیشنهاد می کنیم که حتما راهنمایی همراهتان باشد. با توجه به مشکلات کمبود آبی که در این منطقه وجود دارد بهتر است که همراه خودتان مقداری غذا و آب داشته باشید. راهنمایان و مسئولان تور هم غذای شما را تامین خواهند کرد و هم با برپایی چادرهای باکیفیت و امن محل خواب مناسبی در اختیار شما قرار می دهند.

حتما توجه داشته باشید! برای بازدید از این منطقه باید همراه خودتان آب آشامیدنی، عینک آفتابی، لباس نخی و خنک، کرم ضد آفتاب و کلاه آفتابگیر داشته باشید.

دریاچه اوباری

علت شوری بیش از حد آب این دریاچه ها چیست؟

آب این دریاچه ها همیشه در حال تبخیر است و از طرفی هیچ رودخانه ای هم به این دریاچه وارد نمی شود چون کلا در لیبی رودی بزرگ و قدیمی که چندین سال از عمرش بگذرد وجود ندارد. همه ی این مسائل دست به دست هم داده اند تا دریاچه پر از مواد معدنی حل نشده باشد. شدت شوری آب این دریاچه ها در حدی است که تعدادی از آن ها حتی از آب دریاها هم تا ۵ برابر شور ترند. در بعضی از این دریاچه ها جلبک هایی است که در برابر نمک مقاوم هستند و به همین دلیل این دریاچه ها تغییر رنگ داده اند و تبدیل به دریاچه هایی با رنگ قرمز خونی شده اند.

بهترین فصل سفر به دریاچه اوباری

به طور کلی لیبی و مناطق اطراف آن در تمام طول سال آب و هوای ساکنی دارند و در فصل های متلف تغییری در آب و هوای این منطقه شاهد نخواهید بود. بدون شک مکانی که در بهترین حالت ۸ میلی متر باران دارد تفاوتی هم در دمای هوایش به وجود نمی آید. بنابراین هر زمان از سال که برای شما مناسب باشد بهترین زمان برای بازدید از دریاچه اوباری است.

دسترسی به دریاچه اوباری لیبی

به منظور دسترسی به دریاچه اوباری لیبی حدود ۱۲۰ کیلومتر از شهر سبها دورتر است و گردشگرانی که علاقه ای به دیدن دریاچه اوباری دارند باید به سبها بروند و از آن جا راه های رسیدن به دریاچه را جستجو کنند پیشنهاد می کنیم که حتما به همراه راهنماهای محلی به سمت این دریاچه بروید.

آدرس: Libya, Wadi al-Hayah, Sabah area, Obari lake

بهترین موزه های تانزانیا که باید دید
آیا می دانستید که قاره هشتمی هم وجود دارد!
کارتاژ کلان شهر فنیقی ها در تونس
ورود به این پارک در نامیبیا ممنوع است!

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code