سرزمین هزاران دریاچه مازوری، شگفتی طبیعت در لهستان

منطقه دریاچه ای مازوری | Masurian Lake District در لهستان

منطقه دریاچه ای مازوری  سرزمینی منحصر به فرد نه تنها در لهستان بلکه در کل جهان است. قطعا لهستان یکی از پر گردشگر ترین کشورهای جهان نیست، اما اگر شما اهل طبیعت گردی باشید این مساله برایتان یک مزیت به حساب می آید. چرا که می توانید به دور از هیاهوی شهرها و صدای جمعیت با آرامش کامل در طبیعت ناشناخته و بکر آن گردش کنید. طبیعتی که هنوز به دست انسان ها تخریب و آلوده نشده است. با الی گشت همراه شوید تا نگاهی داشته باشیم بر سرزمینی با هزاران دریاچه.

دریاچه مازوری

تاریخچه

مطالب مرتبط:
خوشمزه ترین غذاهای دریایی لهستان
ویلیچکا، یکی از قدیمی ترین معادن نمک دنیا در لهستان

منطقه دریاچه ای مازوری در عصر یخبندان ایجاد شد. هزاران دریاچه آن توسط کانال ها و رودخانه ها به هم متصل هستند. تمام این شبکه متصل در آخر از طریق کانال مازوری که در قرن ۱۸ میلادی ساخته شد به دریای بالتیک می ریزد. از قرن ۱۳ میلادی تمامی دریاچه ها متعلق به پروسی ها بود و قسمتی از زمین های شرقی آنان محسوب می شد. تا این که در دوران جدید در سال ۱۹۱۴ میلادی اولین جنگ مازوری ها با امپراطوری آلمان در گرفت و جنگ بعد در ۱۹۱۵ در طول جنگ جهانی اول روی داد. سرانجام پس از اتمام جنگ جهانی دوم تمام مرزهای ملی بازسازی شد و منطقه به لهستان منتقل شد.

تاریخ

درباره مازوری

قبل از سفر و گفتن از طبیعت بد نیست بدانید مازوری فقیرترین ناحیه در کشور لهستان است و نرخ بیکاری در آن بسیار بالا است. تقریبا هیچ صنعتی در آن وجود ندارد. در نتیجه هوای آن بسیار تمیز است به همین دلیل است که آن را ریه های سبز لهستان نامیده اند. وسعت کل ماروزی ۱۷۳۲ کیلومتر مربع است که ۴۸۶ کیلومتر از آن را دریاچه ها تشکیل می دهند. که معنی دقیق آن می شود بهشتی برای کمپ رفتن، گشتن در طبیعت و از دیدن زیبایی های خلقت شگفت زده شدن که قطعا برای ساکنان شهرهای بزرگ و شلوغ هیجان انگیزتر است.

برای شروع سفر می توانید شهرهای Giżycko و یا Ełk را انتخاب کنید که شهرهایی کاملا توسعه یافته همراه با اقامت گاه هایی زیبا برای استراحت هستند. در این شهرها می توانید قایقی کرایه کنید و یا سوار کروز شوید و به تحسین طبیعت بپردازید. در طول تابستان لهستانی های زیادی برای سفر دریایی و کشتی سواری به این منطقه می آیند پس اگر شما هم اهل سفر دریایی هستید قطعا یکی از بهترین مقاصدی که می توانید برای سفرتان انتخاب کنید مازوری خواهد بود.

بیش از دو هزار دریاچه بزرگتر از یک هکتار در این سرزمین است که توسط کانال های ساخته شده در قرن ۱۸ به دریایی بزرگتر پیوند خورده اند. بسیاری از کسانی که یک بار به مازوری آمده اند دیگر هرگز نمی توانند محل دیگری را برای گذراندن تعطیلاتی رویایی انتخاب کنند. خلیج های متعدد ، شبه جزیره ها و جزایر، تپه های دریایی، جنگل ها، رودخانه ها و دریاچه ها جواهرا مازوری هستند. همچنین بد نیست بدانید هنگام انتخاب شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی جهان مازوری توانست جایگاه ۲۸ ام را کسب کند.

درباره

مسیرهای قایق سواری

چهار مسیر مجزای قایقرانی در مازوری وجود دارد که در میان دریاچه های متصل ایجاد شده اند. دو مسیر کایاک سواری نیز در میان رودخانه ها است که محبوب ترین آن مسیر رودخانه Krutynia می باشد. به علاوه این مسیر ها چندین مسیر پیاده روی نیز وجود دارد که در سراسر هر مسیر رنگ مربوط به آن مسیر و علائم راهنما قرار داده شده تا گردشگران راه را گم نکنند. از جمله این مسیرهای پیاده روی می توان به مسیرهای زیر اشاره کرد:

  • مسیر طبیعت گردی آبی I. Gałczyńskiego
  • مسیر طبیعت گردی زرد Małłka
  • مسیر طبیعت گردی سبز okrężny
  • مسیر طبیعت گردی بزرگ مازوری Hunchbacked Mazury
  • مسیر طبیعت گردی آبی Kajki
قایق

دیدنی ها

مازوری به خاطر دریاچه ها و جنگل هایش شهرت دارد. که امکان فعالیت های متفاوت در دل طبیعت را به شما می دهد. از جمله  این فعالیت ها می توان شنا کردن، کشتی سواری و کایاک رانی را نام برد. بزرگ ترین دریاچه لهستان به نام  niardwy نیز اینجا قرار دارد. همچنین آثار باستانی مانند کلیساهای تاریخی، پل ها و قایق های مسافرتی در آن دیده می شود. خرابه های ستاد برجسته جنگ جهانی دوم که متعلق به هیتلر بوده است نیز این جا است. همچنین افراد زیادی برای شیرجه زدن در دریاچه های Arabella و آب های Mamry  به این جا می آیند.

دیدنی

هزینه سفر

همان طور که گفته شد این منطقه یکی از فقیرترین محله های لهستان است و قیمت ها در آن بسیار ارزان است. در واقع ارزان ترین محله لهستان است. می توانید در آن کمپ بزنید. ( در روستای Ublik محل بسیار زیبایی برای برپای کمک قرار دارد) اگر هم شهرها را به اقامت در کمپ ترجیح می دهد به راحتی می توانید یک آپارتمان یا خانه محلی را اجاره کنید. یک مقصد گردشگری اقتصادی! کرایه اتاقی کوچک در خانه محلی ها حدود ۷-۱۵ یورو و قیمت میانگین اتاق های هتل حدود ۳۰ یورو است. یک شام لذیذ در رستوران های قدیمی نیز حدود ۶ تا ۱۰ یورو قیمت دارد.

هزینه

بهترین زمان سفر

اگر اهل آفتاب هستید بهترین زمان بین ماه های ژوئن تا آگوست است. اگرچه در نظر داشته باشید در این زمان جمعیت بیشتری به مازوری می آیند. اگر هم دوست دار برف و سرما هستید بین دسامبر تا فوریه را انتخاب کنید. در مازوری هزارن دهکده وجود دارد که همگی ارزش دیدن را دارند که به دلیل کم بودن توریست و نبود هتل اگر شب قصد اقامت در آن ها را داشته باشید باید در کمپ بمانید.

هنگام اقامت در کمپ توجه داشته باشید که اینجا منطقه ای بکر است و هنوز به صورت کامل به تصرف انسان در نیامده است بنابر این جانوران وحشی مانند گراز، گوزن و روباه در آن زندگی می کنند. اما خود مازوری کاملا امن و خلوت و مناسب است. تمامی مراکز برپایی کمپ در لهستان از امکانات اولیه برخوردارند و معمولا در زیباترین سرزمین ها قرار گرفته اند.

منبع: escape2poland.co.uk

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد