ناکورو، دریاچه ای با میلیون ها فلامینگوی صورتی در کنیا

دریاچه ناکورو

در دره بزرگ آفریقا که در احاطه جنگل ها و چمزارهاست دریاچه ای زیبا به اسم ناکورو قرار دارد که نواحی اطرافش به نام پارک ملی دریاچه ناکورو (Lake Nakuru) شناخته می شود. این دریاچه در شرق قاره آفریقا در کشور کنیا قرار دارد و چیزی که آن را تا این حد معروف کرده میلیون ها فلامینگویی است که بر روی سطح آب دیده می شوند. در اطراف این دریاچه حیات وحش متنوع و چشم اندازهای بکر و طبیعی جادویی ای وجود دارد که آن را تبدیل به یکی از محبوب ترین پارک های ملی این کشور کرده است. نواحی اطراف دریاچه محلی عالی برای تماشای پرندگان رنگارنگ، کوهنوردی، طبیعت گردی و پیکنیک است. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا با دریاچه ناکورو در کینا بیشتر آشنا شوید.

دریاچه ناکورو
مطالب مرتبط:
دریاچه نایواشا، جایی برای تماشای حیات وحش کنیا
چشم خود را به روی این جاذبه های کنیا نبندید!

مطمئنا با رفتن به کنیا اول از همه سراغ پارک های ملی این سرزمین را می گیرید پارک هایی که بهشت سافاری و تماشای حیات وحش خارق العاده آفریقا هستند. در کنیا شاید یکی از بهترین پارک های ملی ای که می توانید پیدا کنید پارک ملی دریاچه ناکورو باشد پارکی که به خاطر وجود دریاچه ناکورو در آن به این نام معرفی شده است. این پارک تا نایروبی پایتخت کنیا فقط ۱۴۰ کیلومتر فاصله دارد و همین فاصله کم باعث شده تا از پربازدیدترین پارک های ملی این کشور باشد. از طرفی وسعت نسبتا کم این پارک به شما اجازه می دهد تا در مدت نصف روز در کل پارک سافاری کنید و حیوانات متنوع آن را از نزدیک ببینید. دریاچه ناکورو پناهگاهی برای فلامینگوها و دیگر پرندگان رنگارنگ است و اهمیت این موضوع تا حدی است که دریاچه در سال ۱۹۶۰ به عنوان محافظت گاه پرندگان معرفی و چند سال بعد در سال ۱۹۶۸ به خاطر داشتن دیگر حیوانات به پارک ملی تبدیل شد. این دریاچه حدود ۱/۳ از این پارک ملی را در بر گرفته و با داشتن باکتری ها و جلبک های سبز و آبی رنگ زیبایی به خود گرفته است. ناکورو از دریاچه های کم عمق و قلیایی است که با تعداد زیادی فلامینگو ای که بر روی سطح آب هستند تقریبا به رنگ صورتی در آمده است! حجم این دریاچه بسته به میزان بارندگی بین ۵ تا ۳۰ کیلومتر مربع در تغییر است. دریاچه از نظر حیات پرندگان بسیار غنی است به طوری که در این دریاچه و در پارک می توانید ۴۰۰ گونه از این پرندگان را پیدا کنید. درختچه های اطراف دریاجه محلی عالی را  برای فرار حیوانات از گرمای روز به وجود آورده برای همین هم هست که حیات وحشی متنوع را در این پارک می بیینید.

کرگدن های دریاچه ناکورو

همانطور که به دریاچه نزدیک و نزدیک تر می شوید هزاران و یا حتی میلیون ها فلامینگو می بیینید  و در بازدید از این دریاچه چیزی که بیشتر از همه نظرتان را جلب می کند تعداد زیادی فلامینگو های صورتی است که چشم اندازهای تماشایی را برای دریاچه رقم زده اند و دریاجه را نمی توان بدون وجود آن ها تصور کرد. دریاچه منبع غذایی خوبی را برای این فلامینگوها فراهم می کند و تعداد آن ها بستگی به سطح آب و مقدار غذا دارد برای همین همیشه در دریاچه این فلامینگوهای زیبا را می بینید. هر چه تعداد جلبک ها بیشتر باشید غذاهای بیشتری برای فلامینگوها فراهم و تعداد فلامینگوها بیشتر است پس اگر در اوج گرما به این ناحیه بروید میلیون ها فلامینگو را در کنار همدیگر می بینید. در فصل های خشک میلیون ها فلامینگو و پلیکان بر روی سطح آب مناظر بی بدیلی را خلق کرده اند اما با بالا آمدن سطح دریاچه تعداد فلامینگوها به شدت کم می شود درست مثل همان اتفاقی که در سال ۲۰۱۴ افتاد و فلامینگوها را فراری داد.

فلامینگوهای دریاچه ناکورو

دریاچه در احاطه جنگل ها و آبشارهاست و در تمام طول سال در آن حیواناتی مثل کرگدن های سیاه و سفید، شیر، پلنگ، زرافه و … وجود دارد اما با این حال بخش جنوبی دریاچه بهترین جا برای تماشای حیات وحش است. با دیدن این دریاچه شانس این را دارید تا بزرگ ترین حیوانات آفریقا را از نزدیک ببینید پس اگر برای سافاری به کنیا رفتید حتما دریاچه ناکورو را هم در لیست بازدید خود قرار دهید چون خیلی از کسانی که به شوق تماشای حیات وحش راهی پارک های ملی این کشور می شوند اثری از کرگدن ها در این پارک ها نمی بینید اما با رفتن به دریاچه ناکورو می توانید مطمئن باشید که حتما این جانداران زیبا را از نزدیک می بینید. دریاچه ناکورو در تمام آفریقا یکی از بهترین محل ها برای دیدن گرگدن های وحشی است و در هیچ جای کنیا به اندازه این پارک نمی توانید جمعیت گرگدن ها را در کنار هم بینید دلیل آن هم این است که اینجا یکی از موفق ترین پناهگاه های شرق آفریقا برای کرگدن هاست و محیط امنی را برای تولید مثل کرگدن ها به وجود آورده است.

حیات وحش متنوع

اگر دنبال این هستید تا در سافاری در این پارک صحنه هایی از شکار شیرها و پلنگ ها را تماشا کنید این را بدانید که ساعت های خنک تر اوایل صبح بهترین زمان برای شکار این حیوانات است. پلنگ ها معمولا آهو و یا ایمپالا شکار می کنند و صحنه های جالبی از تعقیب و فرار را رقم می زنند در این هنگام ممکن است یک کفتار را در همان نزدیکی ببینید که منتظر دزدیدن غذا و یا شکار فلامینگوهاست. در این پارک خزندگان زیادی مثل مارهای پیتون هم زندگی می کنند و معمولا آن ها را وقتی می بینید که در حال عبور از جاده ها هستند و یا از درختان آویزانند. در نزدیکی این دریاچه شهر کوچک ناکورو قرار دارد و دور آن حصاری کشیده شده تا حیوانات به داخل این شهر نروند و شکارچی های غیرقانونی هم فرصت ورود به داخل پارک را پیدا نکنند.

منبع: kws.go.ke

«سیدی بو سعید»، شهری در تونس که الهام بخش نویسندگان است
«سیدی بو سعید»، شهری در تونس که الهام بخش نویسندگان است
جاذبه های دیدنی نایروبی + تصویر
جاذبه های دیدنی نایروبی + تصویر
گوش یک فیل در چمدان مسافر؛ معضلی جهانی به نام قاچاق حیوانات
گوش یک فیل در چمدان مسافر؛ معضلی جهانی به نام قاچاق حیوانات
جاذبه های دیدنی کازابلانکا+ تصاویر
جاذبه های دیدنی کازابلانکا+ تصاویر

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code