بلیط هواپیما

آیا دریای سرخ و اقعا سرخ رنگ است؟

دریای سرخ

شاید تا حالا برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که نام کوه ها، دشت ها، دره ها و دریاها چطور انتخاب می شود و دلیل اینکه بعضی دریاها و یا کلا مکان ها نام های عجیب و غریب دارند چیست؟ و یا در ذهن شما این سوال پیش بیاید که آیا دریای سیاه واقعا سیاه است؟ یا دریای سرخ واقعا سرخ است؟ و سوال هایی از این قبیل. ما در این قسمت به علت نامگذاری یکی از این مکان ها می پردازیم و دلیل نامگذاری دریای سرخ را بررسی می کنیم و می گوییم که چرا و چه شد که این دریا دریای سرخ شد.

رنگ دریای سرخ

دلیل شهرت دریای سرخ

مطالب مرتبط:
سمی ترین دریاچه جهان که حتی نباید به آن نزدیک شد+ تصویر
دریاچه ارواح در ایران واقعا وجود دارد؟

دریای سرخ به چند دلیل مشهور و معروف است. یکی اینکه این دریا یکی از گرمترین دریاهای جهان است. دوم اینکه دریای سرخ یکی از شوررترین دریاهای جهان است. ولی آیا واقعا این دریا که گرمترین و شورترین دریای جهان است آیا سرخ ترین دریای جهان هم هست؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. یکی دیگر از علت های شهرت و معروفیت دریای سرخ این است که دریای سرخ برای ناخداهای کشتی‌ها خاطرات پر هیجانی دارد و بیشتر برای توفان‌ های بزرگ و شدیدش همیشه در ذهن آن ها این خاطرات را زنده می کند. و دلیل دیگری که سبب شهرت این دریا شده وجود صخره‌ های مرجانی است که زیبایی و جذابیت خاصی دارد. یک دلیل دیگر هم برای معروفیت دریای سرخ وجود دارد و آن اینکه در این دریا جزایر زیادی به زیر آب ‌رفته‌ است. این ها همه از دلایل مهم شهرت و معروفیت این دریا است.

علت سرخی دریای سرخ

مواد دریای سرخ و علت سرخی دریای سرخ

حالا باید دید مواد موجود در دریای سرخ چیست و در این دریا چه چیزهایی وجود دارد؟ شاید پاسخ سوال ما باشد و بشود از مواد موجود در دریا فهمید که چرا به آن دریای سرخ می گویند. دریا سرخ که از خلیج عقبه و خلیج سوئز در شمال تا اقیانوس هند در جنوب امتداد دارد گاهی پر از دسته‌ های جلبک‌ های سیانو باکتری است که اسم این جلبک ها تریمودسمیوم اریتراتوم است. این جلبک ها وقتی می میرند بر روی رنگ آب دریا تاثیر می گذارند و آب دریا را بطور معمول رنگ های سبز و آبی است به قهوه‌ای و قرمز تغییر می دهند. این رنگ جدید البته خیلی به رنگ سرخ سیر نیست و رنگ آن در مناطق گوناگون این دریای بزرگ فرق دارد. بنابراین دریای سرخ به این دلیل به این اسم شناخته شده که بعضی وقت ها رنگ این دریا به خاطر نوع جلبک های موجود در آن به رنگی مایل به قرمز دیده می شود.

دریای احمر

دریاها بیشترشان به علت بازتاب رنگ آسمان آبی رنگ دیده می شوند به همین علت وقتی دریا طوفانی می شود رنگ آن خاکستری دیده می‌شود اما دو دریا وجود دارد که در حالت طبیعی آبی رنگ نیستند که یکی همین دریای سرخ است و دیگری دریای سیاه که تا حدودی به رنگ سیاه به چشم می خورد و ما علت آن را توضیح دادیم. با توجه به این نکته که هر شیئی رنگش بر خاطر بازتاب نور آن معلوم است به همین دلیل ترکیبات آب دریا طیف‌ های خاصی از نور را بازتاب می کند بنابراین چون در حالت عادی آب خالص فاقد رنگ است رنگ آب دریا گویای مواد موجود در آن است. به طور کلی دو عقیده مختلف برای نام گذاری این دریا هست، که یکی همان گیاهان شگفت انگیز دریای سرخ و جلبک های قرمز آن است و عقیده دوم  وجود کانی های آهن ومس و منگنز و مواد معدنی فراوانی است که در آب دریای سرخی وجود دارد و رنگ آب این دریا را به رنگ سرخ متمایل می کند.

موجودات دریای سرخ

 دریای سرخ را بیشتر بشناسیم

حالا بد نیست که دریای سرخ را که در زبان عربی به آن البحرالاحمر می گویند بیشتر بشناسیم و بدانیم که این دریا در کجای این کره خاکی قرار دارد.

این دریا خلیجی است که در اقیانوس هند قرار دارد و میان شمال شرق آفریقا و شبه‌ جزیره عربستان واقع شده است. بوسیله تنگه باب ‌المندب به اقیانوس هند پیوند می خورد و در شمال کانال سوئز دریای سرخ را به دریای مدیترانه ارتباط می دهد. کشورهایی که با دریای سرخ همسایه هستند مصر، اردن، عربستان سعودی، یمن، اتیوپی، سودان، جیبوتی هستند و این دریا بین دو قاره آسیا و آفریقا قرار دارد.

خلیج عربی

وسعت دریای سرخ ۴۳۸۰۰۰ کیلومتر مربع است و از این لحاظ پانزدهمین دریای جهان محسوب می شود. طول دریای سرخ حدود ۲۲۵۰ کیلومتر است و پهن‌ ترین نقطه آن ۳۵۵ کیلوتر است و همچنین عمیق ‌ترین قسمت آن حدودا ۲۲۱۱ متر ژرفا دارد. میانگین عمق دریای سرخ ۴۹۰ متر است و خلیج ایلات در دریای سرخ قرار دارد.

در گذشته به دریای سرخ دریای قلزم می گفتند و در حال حاضر خلیج عربی یا الخلیج العربی هم به آن می گویند اسم دیگری هم بر آن گذاشته اند که این اسم دریای حجاز است. در باور عده ای داستان معروفی که در تورات آمده و در آن عبور قوم بنی‌اسرائیل و حضرت موسی از دریا در آن گفته شده منظور همین دریای سرخ است.

قلزم

بزرگ ترین دریاها، دریاچه ها و رودهای جهان

دریای سرخ در فهرست بزرگترین دریاهای جهان است و دیگر دریاهای بزرگ جهان شامل: دریای مدیترانه، دریای کارائیب، دریای جنوبی چین، دریای برینگ، دریای اختسک، دریای چین شرقی، دریای ژاپن، دریای آندامان دریای شمال، دریای بالتیک است و دریاچه های جهان شامل: دریای کاسپین یا خزر، دریاچه سوپریور، دریاچه ویکتوریا، دریاچه هیوران، دریاچه میشیگان، دریاچه تانگانیکا، دریاچه بایکال، دریاچه گریت بر، دریاچه مالاوی، دریاچه گریت اسلیو است و بلندترین رودهای جهان شامل: آمازون، می‌سی‌سی‌پی، نیل، یانگتز، گَنگ، مکونگ، دانوب، کلمبیا، راین، ارونوکو، ولگا، رود تمز است. همچنین بهترین و زیباترین رودهای جهان را رود یانگ‌ تسه، رود زامبزی، رود نیل، رود آمازون می دانند و رود هامبر را عجیب ترین رود خانه جهان گفته اند که این رودخانه در کانادا است و سنگهای آن به هم متصل هستند و نیز رنگین ترین رودخانه جهان رود کانو کریستال در کلمبیا است. نام های دیگر این رودخانه رنگ های پنجگانه و قوس القزح است و به زیباترین رودخانه در جهان معروف است.

شهرهای دنیا در شب + تصویر
شهرهای دنیا در شب + تصویر
با ۱۰ موزه ی برتر جهان بیشتر آشنا شوید
با ۱۰ موزه ی برتر جهان بیشتر آشنا شوید
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین
لا بوکا، محله ای رنگارنگ در آرژانتین
آشنایی با بهترین پارک های ملی لائوس
آشنایی با بهترین پارک های ملی لائوس