در این موزه مردان نمکی نگهداری می شوند!

مردان نمکی

حتما خبرهای راجع به کشف مردان نمکی را چند سال پیش خواندید، کشف این مردان به اندازه ای شگفت انگیز بود، که رسانه ای در ایران نبود که از آنها صحبت نکرده باشد. مردان نمکی در واقع مومیایی هایی بودند که در سال ۱۳۷۲ در معدنی در زنجان کشف شدند . حالا اجساد آنها در موزه ای در شهر زنجان واقع شده است و به یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده است. در ادامه همراه الی گشت باشید:

موزه مردان نمکی
مطالب مرتبط:
برج طغرل، اثری ارزشمند از سلجوقیان
همه چیز درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان

عمارت ذوالفقاری نام یکی از بناهای تاریخی زنجان است که در محله ی قدیمی «دالان آلتی» قرار گرفته است، این بنا بعد از چندین دوره مرمت و بازسازی در دوران های مختلف سرانجام بعد از پیدا شدن اجساد مومیایی شده ی مردان نمکی، به موزه ی موقت تبدیل شد و ۲ سال بعد به اواین موزه ی باستان شناسی زنجان تبدیل شد.

در زمستان سال ۱۳۷۲ بود که هنگامیکه افرادی مشغول کار در معدن چهرآباد زنجان بودند به طور کاملا اتفاقی به جسدی مومیایی شده برخوردند و این آغار کشف اسرار آمیز مردان نمکی در ایران بود.

مرد نمکی

از مردان نمکی بیشتر بدانید

بعد از کشف شدن اولین مومیایی، علیرغم انتظاراتی که می رفت، استخراج و بهره برداری در این معدن متوقف شود، این اتفاق نیفتاد. تا اینکه در سال ۱۳۸۳ که معدن کاران مشغول کار و فعالیت بودند، دوباره به مومیایی دیگری برخوردند که به دلیل قرار داشتن زیر بولدوزر، تقریبا متلاشی شده بود. اینجا بود که جستجوهای بیشتر انجامش د و علاوه بر کشف بقایای جسد، اشیا ارزشمندی از آنها هم بدست آمد که به اداره ی میراث فرهنگی این استان تحویل داده شد.

به همین تریتیب در طی سالهای بعد، جستجوهای بیشتر انجام شد و نهایتا مومیایی های ۵ مرد نمکی کشف شد که همگی امروه در موزه  ی زنجان نگهداری می شوند.

مردان نمکی

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code