بلیط هواپیما

در کدام مناطق ستاره ها بیشتر می درخشند؟

یکی از مشکلاتی که گریبان شهرهای شلوغ و پرجمعیت را گرفته است، آلودگی نوری است که مانع از دیده شدن ستاره های شب میشود.

انواع آلودگی‌های محیطی نه تنها زندگی را برای انسان‌ها دشوار کرده، بلکه امکان مشاهده‌ی ستاره‌های پر نور و درخشان آسمان را نیز از آنها دریغ داشته است. انجمن بین‌المللی آسمان تاریک (IDA) از تاریک‌ترین مناطق دنیا که کمترین آلودگی نوری را داشته‌اند، فهرستی تهیه کرده است. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
با سفر به جزایر گالاپاگوس، بازگشتی در کار نیست!
سفری هیجان انگیز در جاده باغ آفریقایی
پارک ملی بیگ بند، ایالت تگزاس

پارک ملی بیگ بند، ایالت تگزاس

پارک ملی بیگ بند (Big Bend) که با عنوان پارک آسمان تاریک نیز شناخته می‌شود، در ایالت تگزاس واقع شده است. این پارک طبیعی از شهرهای بزرگ فاصله‌ی زیادی دارد. در این پارک کیلومترها مسیر پیاده‌روی وجود دارد که دوستداران طبیعت و علاقمندان به پیادهرویی را به سمت خود جذب می‌کند. در پارک بیگ بند این امکان برای توریست‌ها وجود دارد که در اطراف منطقه‌ی Rio Grande village مستقر شوند وآسمان شب و ستارگان را به وضوح تماشا کنند. Rio Grande Village منطقه‌ای است که توریست‌ها می‌توانند در آنجا اردو بزنند و از طبیعت بکر و چشمه‌های آب گرم این منطقه نیز لذت ببرند.

پارک چری اسپرینگز، ایالت پنسیلوانیا

پارک چری اسپرینگز، ایالت پنسیلوانیا

پارک چِری اسپرینگز، یکی از تاریک‌ترین آسمان‌ها را در شمال‌شرق ایالات متحده دارد و آسمان صاف و پرستاره‌ی خود را مدیون موقعیت طبیعی و توپوگرافی منطقه است. چری اسپرینگز در بالای یک کوه به ارتفاع ۷۰۰ متر واقع شده است و توسط زمین‌های بایر و روستاهای متروک درههای اطراف آن احاطه شده است. توریست‌های این منطقه با پرداخت مبلغی به‌عنوان هزینه‌ی ورودی می‌توانند بقیه‌ی طول سال نیز به طور رایگان از امکانات ویژه‌ی این پارک که Galaxy Path نامیده می‌شود، استفاده کنند و به طور نامحدود از آسمان شب در این منطقه لذت ببرند. از جمله دیگر امکانات این پارک می‌توان به وجود رصدخانه‌های کوچک اشاره کرد که بازدیدکنندگان در ازای پرداخت ۲۵ دلار می‌توانند یکی از این رصدخانه‌ها را اجاره و با استفاده از تجهیزات و تلسکوپ آسمان شب را تماشا کنند.

کنیون لندز، ایالت یوتا

کنیون لندز، ایالت یوتا

کنیون لندز که در صحرای یوتا واقع شده است، مقصد دیگری است که علاقمندان به علم نجوم را به سوی خود فرا می‌خواند. این منطقه‌ی بکر و دورافتاده با آب و هوایی خشک و کم باران، شرایط ایده‌آلی را برای رصد ستارگان فراهم می‌آورد. سفر به کنیون لندز مزیت دیگری نیز دارد. کنیون لندز در نزدیکی پارک ملی آرچز (Arches) قرار گرفته است و بازدیدکنندگان می‌توانند سفری ترکیبی به هر دو منطقه داشته باشند. تصویر بالا نمایی از آسمان شب را در پارک چسلِر نشان می‌دهد که این پارک نیز جزئی از منطقه‌ی کنیون لندز است.

جزایر قناری

جزایر قناری، اسپانیا

کوه ال تِیده (El Teide) دهمین کوه آتشفشانی بلند در جهان است که در جزایر قناری و در پارک ملی تِیده واقع و به‌عنوان یکی از بهترین مناطق جهان برای مشاهده‌ی آسمان شب شناخته شده‌ است. در جزایر قناری هر ساله یک فستیوال بین‌المللی و علمی- هنری با نام Starmus برگزار می‌شود که افرادی مانند استیون هاوکینگ (فیزیکدان و کیهان‌شناس مشهور انگلیسی) و دیگر شخصیت‌های برجسته‌ی علمی به کرات در این فستیوال بین‌المللی دیده شده‌اند.

کوهی که سردترین آب و هوای جهان را دارد!
کوهی که سردترین آب و هوای جهان را دارد!
وحشتناک ترین جرم دنیا در این مکان رخ داده است!
وحشتناک ترین جرم دنیا در این مکان رخ داده است!
۴ عجایب طبیعی آمریکا که هوش از سرتان می برد
۴ عجایب طبیعی آمریکا که هوش از سرتان می برد
الرت در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه جهان را ببینید! + تصویر
الرت در کانادا، شمالی ترین سکونتگاه جهان را ببینید! + تصویر