در کرمان از چه جاهایی دیدن کنیم؟

جاذبه های گردشگری کرمان

کرمان یکی از استان های جنوب کشورمان است که جاذبه های بسیاری را در خود جای داده است. در ایرانگردی امروز از الی گشت قصد داریم فهرستی از برترین جاذبه های گردشگری این استان را در اختیارتان قرار دهیم. با الی گشت همراه شوید:

جاذبه های گردشگری کرمان
مطالب مرتبط:
روستای کندوان کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟
قبل از مرگ این نقاط عجیب ایران را ببینید

یکی از استان های تاریخی کشورمان، استان کرمان است که حدود ۶ هزار جاذبه ی تاریخی را در خود جای داده است و از این تعداد، بیشتر از ۶۰۰ تای آن ها در فهرست آثار ملی ثبت شده است. از این تعداد جاذبه، تعدادی از آن ها شناخته شده تر از بقیه هستند و به نوعی نماد کرمان محسوب می شوند.

مجموعه گنجعلی خان

این مجموعه یادگار دوران صفویان و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری کرمان است و چند بنای مختلف دارد و به تلاش شخصی به نام گنجعلی خان ساخته شده است. مجموعه ی گنجعلی خان در سال ۱۳۴۷ به ثبت ملی رسید، این مجموعه دارای یک بازار سنتی است با معماری خاص و جذاب است که حتی قدم زدن در آن هم لذت بخش است، حمام این مجموعه هم حالا به موزه ی مردم شناسی کرمان تبدیل شده است و زیبایی ای ستودنی دارد.. این مجموعه یک ضرابخانه هم دارد که الان به موزه ی سکه تبدیل شده است و سکه های قدیمی در آن نگهداری می شود.

البته این ها تنها بخش این مجموعه نیستند و مدرسه، کاروانسرا و آب انبار؛ بخش های دیگر این مجموعه محسوب می شوند.

مجموعه گنجعلی خان

حمام وکیل

یکی از بناهای تاریخی کرمان، حمام وکیل است که تاریخ آن به سال ۱۲۸۰ برمی گردد، حمام وکیل یک رختکن و یک گرمخانه دارد، این حمام حالا جای خود را به چایخانه سنتی داده و کاربری دیگری پیدا کرده است، پیشهاد می کنیم حتما غذاهای سنتی کرمان را در این بخش امتحان کنید.

hamame-vakil

گنبد جبلیه

این گنبد در واقع بنایی سنتی متعلق به دوران ساسانیان و تنها بنای سنگی کرمان است و یکی از تاریخی ترین جاذبه های گردشگری کرمان محسوب می شود که در شرق شهر کرمان قرار گرفته است.

گنبد جبلیه

ارگ بم

ارگ بم را همه می شناسید، بزرگ ترین بنای خشتی جهان که در واقع یک دژ بزرگ است و شاید بتوان آن را مشهورترین جاذبه های گردشگری کرمان دانست. متاسفانه این بنای باشکوه در طی زلزله ی فاجعه باری که در سال ۱۳۸۲ اتفاق افتاد، دچار تخریب و آسیب شدیدی شد… با این حال هنوز هم یکی از دوست داشتنی ترین بناهای کرمان است که مطمئنا هر گرشگری در کرمان گردی اش باید ببیند. ارگ بم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و هنوز هم در حال بازسازی است.

ارگ بم

ارگ راین

گفته می شود ارگ راین هم دومین بنای بزرگ دنیاست که در جنوب غربی شهر راین قرار گرفته است و این ارگ هم دارای بخش های مختلفی است و سالانه توریست های زیادی را به دیدن خود می کشاند.

ارگ راین
دریاچه کیو، دریاچه ای تماشایی در خرم آباد
دریاچه کیو، دریاچه ای تماشایی در خرم آباد
پارک وکیل آباد، قدیمی ترین پارک مشهد
پارک وکیل آباد، قدیمی ترین پارک مشهد
علاقه ی بی سابقه ی گردشگران انگلیسی به ایران در سال ۲۰۱۶
علاقه ی بی سابقه ی گردشگران انگلیسی به ایران در سال ۲۰۱۶
معرفی جاذبه های گردشگری بروجن
معرفی جاذبه های گردشگری بروجن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code