بلیط هواپیما

دیدنی ترین جاذبه های ایران از نگاه نشنال جئوگرافیک

دیدنی ترین جاذبه های ایران

ایران کشور چهار فصل است و بنابراین در هر فصل آن می توان شاهد خلق یکی از شاهکارهای خداوند در طبیعت آن بود. این طبیعت به اندازه ای جادویی است که بی دلیل نیست گردشگران خارجی، ایران را به عنوان یکی از مقصد های سفر خود برای لذت بردن از جاذبه های طبیعی انتخاب می کنند. در کنار این جاذبه های طبیعی که در کویرها، دریاچه ها، دریا، کوه و دشت های آن می توان یافت، لذت از بناهای تاریخی ایران هم بعد دیگری از دلایل سفر به ایران است. با هم نگاهی به دیدنی ترین جاذبه های ایران از نگاه نشریه ی معتبر نشنال جئوگرافیک می اندازیم، با الی گشت باشید:

دیدنی ترین جاذبه های ایران

کمی بیشتر از نشنال جئوگرافیک بدانید

مطالب مرتبط:
باداب سورت، دومین چشمه آب شور جهان در ایران
کجا می توانیم گوزن زرد ایرانی ببینیم؟

شاید تا حالا درباره ی نشنال جئوگرافیک زیاد شنیده باشید اما دقیقا ندانید که چه نوع سازمانی است و یا هدف آن چیست. نشنال جئوگرافیک در واقع یک سازمان غیر دولتی است که در سال ۱۸۸۸ توسط ۳۳ دانشمند و جهانگرد تاسیس شد. هدف این افراد این بود که بتوانند علم جغرافیا را گسترش بدهند. این سازمان امروزه گسترده تر شده است و هدف آن معرفی آثار طبیعی، حیات وحش و باستان شناسی و حفاظات از آنها هست. حال نگاهی می اندازیم به بهترین جاذبه های ایران از دید نشنال جئوگرافیک.

چشمه های باداب سورت در مازندران

باداب سورت نام چشمه ای دلفریب در استان مازندران و در جنوب ساری و در روستای سورت است. چشمه ی باداب سورت در واقع نوعی پدیده ی  طبیعی است که از رسوبات شدید اکسید آهن بوجود آمده است و باعث بوجود آوردن حوضچه های رنگارنگ در صدها طبقه شده است… چشم انداز پلکانی آن که مانند تراس هایی روی هم است، آن را به یکی از دیدنی ترین جاذبه های ایران تبدیل کرده است علاوه بر این، به دلیل شوری زیادی که آب این چشمه ها دارد، خواص درمانی زیادی هم برای این چشمه ها به ارمغان آورده است.

چشمه های باداب سورت در مازندران

کوه دماوند

کوه دماوند در واقع اولین اثر طبیعی ای است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. کوه دماوند که نشنال جئوگرافیک از آن به عنوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های ایران یاد کرده است، در شعرها و کتاب هایمان در دوره های مختلفی از شکوه و عظمت ان گفته شده است. کوه برافراشته ی دماوند، به ارتفاع ۵۶۷۱ در شمال شرقی تهران قرار گرفته است و به عنوان بلندترین قله خاورمیانه شناخته می شود. کوه دماوند همانطور که گفته شد، جدای از جاذبه ی طبیعی بودنش، معنایی فرهنگی برای همه ی ما دارد و در بیشتر افسانه ها دیده می شود. اگر توانایی کوهنوردی دارید، واقعا نباید فتح دماوند را از دست بدهید، جدای از حس خوبی که فتح این قله دارد، در مسیر صعود، به گیاهان و جانوران جالب و متفاوت زیادی برخورد می کنید، تجربه ای شیرین که در دامنه ی دماوند آن را خواهید داشت.

کوه دماوند

دشت لوت

دشت لوت و یا همان کویر لوت، در جنوب شرقی ایران قرار دارد و پدیده ای که در آن اتفاق می افتد باعث شگفت انگیز کردن آن شده است. طوفان های شنی که در این دشت اتفاق می افتد، باعث حرکت ماسه ها می شود که مثل این پدیده در سیاره ی مریخ دیده شده است و به همین دلیل اهمیت زیادی دارد. دشت لوت در سال ۲۰۱۶ به عنوان یک اثر طبیعی منحصر بفرد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. علاوه بر این، دشت لوت، رکورد دار داغ ترین مکان روی زمین با درجه حرارت ۷۰٫۷ درجه ی سانتیگراد هم بوده است.

دشت لوت

دریاچه ارومیه

این دریاچه در شمال غربی ایران قرار دارد و یکی از دیدنی ترین جاذبه های ایران از دید نشریه نشنال جئوگرافیک است. متاسفانه این دریاچه در دهه ی اخیر با بحران بسیار جدی ای روبرو بوده است.

دریاچه ارومیه
برنامه سفر ۲٫۵ روزه به ییلاقات ماسال و ماسوله
برنامه سفر ۲٫۵ روزه به ییلاقات ماسال و ماسوله
رودخانه قزل اوزن، یکی از پرآب ترین رودهای ایران
رودخانه قزل اوزن، یکی از پرآب ترین رودهای ایران
آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
آبشار شوی، بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه
غذاهای معروف گیلان
غذاهای معروف گیلان