بوگندوترین جاذبه گردشگری جهان! + تصویر

دیوارهای آدامسی آمریکا، بد بوترین جاذبه گردشگری جهان!

جاذبه های گردشگری انواع مختلفی دارند. برخی از آن ها از نوع جاذبه های تاریخی هستند و برخی هم جاذبه هایی طبیعی اند. در این میان، برخی از کشورها هم تلاش می کنند تا با ساخت جاذبه های گردشگری مصنوعی، صنعت گردشگری خودشان را رونق ببخشند. به عنوان مثال همین کشور امارات در همسایگی خودمان، یکی از این کشورهاست. در کشور آمریکا هم از این دست جاذبه های مصنوعی زیاد وجود دارند. یکی از این جاذبه ها، دیوارهای آدامسی آمریکا نام دارد. در ادامه، با الی گشت همراه باشید تا با بو گندوترین جاذبه گردشگری جهان آشنا شوید!

دیوارهای آدامسی آمریکا
مطالب مرتبط:
کشف قدیمی ترین اثر هنری جهان که توسط انسان های اولیه ایجاد شده! + تصویر
وقتی ماهی ها هم عمل زیبایی انجام می دهند! + تصاویر واقعی
عجیب و غریب ترین ریش و سبیل های دنیا در طول تاریخ!

به نظر می رسد که آدامس جویدن در برخی از کشورهای غربی به مشکلی بزرگ تبدیل شده است! بر اساس یک پژوهش علمی که در سال ۲۰۰۵ میلادی در کشور آمریکا صورت گرفته، هر آمریکایی در هر سال، حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ قطعه آدامس و یا ۸۰۰ بسته آدامس مصرف می کند. ضایعات این آدامس ها، هر سال حدود ۲۵۰ هزار تن هستند! سهم بزرگی از این ضایعات هر سال توسط مردم به کف خیابان ها، دیوارها، پیاده روها و ساختمان های شهر چسبانده می شوند و میلیون ها دلار در سال برای پاکسازی این معابر از آدامس توسط دولت خرج می شود! هر قطعه آدامسی هم که باقی بماند، احتمالا به کفش یکی از عابران پیاده خواهد چسبید!

دیوارهای آدامسی در آمریکا

اما با وجود اینهمه مشکل و ناراحتی هایی که آدامس ها ایجاد می کنند، آن ها همچنین می توانند الهام بخش خلق آثار هنری معروفی هم بشوند! به لطف نرم بودن و انعطاف پذیری بالا، حالت چسبندگی زیاد و تنوع رنگی زیادی که آدامس ها دارند، هنرمندان زیادی از این ماده در آثار هنری خود استفاده کرده اند. به عنوان مثال، می توان دیوارهای آدامسی آمریکا یا همان دیوارهای آدامس بادکنکی (Bubble Gum Walls of America) را نام برد. این دیوارها امروزه به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری ایالات متحده آمریکا شناخته می شوند.

دیوارهای آدامسی آمریکا

کوچه آدامسی در سان لوئیس اوبیسپو، کالیفرنیا | Bubblegum Alley in San Luis Obispo, California

در چند نقطه مختلف از این کشور، می توان دیوارهای آدامسی آمریکا را مشاهده کرد. یکی از مشهورترین این دیوارها، کوچه آدامسی در سان لوئیس اوبیسپو است. این دیوار، یکی از بد بوترین جاذبه های گردشگری جهان شناخته می شود، در مرکز این شهر قرار دارد. این دیواره حدود ۴٫۵ متر ارتفاع و ۲۱ متر طول دارد و مملو از آدامس هایی است که رهگذران به آن چسبانده اند. در هر دو طرف این کوچه میلیون ها آدامس به طول بیش از ۲۰ متر چسبیده شده اند. تاریخچه ایجاد و شکل گیری این دیوارهای آدامسی آمریکا هنوز هم مشخص نیست. در مورد این دیواره، برخی معتقدند که سنت چسباندن آدامس به آن بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد. به اعتقاد این گروه، گروهی از فارغ التحصیلان دبیرستان سان لوئیس بیسپو برای شادی و جشن گرفتن فراغت از تحصیلشان به این کوچه آمدند و هرچه آدامس داشتند به دیواره های آن چسباندند!

دیوار آدامس کالیفرنیا

در واقع رقابت بین دانش آموزان این مدرسه با مدرسه ای دیگر در چسباندن آدامس بیشتر بر دیوار، این جاذبه گردشگری را خلق کرده است. در سال ۱۹۷۰ میلادی، کوچه آدامسی سان لوئیس اوبیسپو به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری این شهر تبدیل شده بود. به دنبال شکایت صاحبان مغازه در این کوچه، این دیوار دو بار به طور کامل پاکسازی شده است. ولی گویا این پاکسازی ها کاری بیهوده بوده اند! چرا که امروزه دوباره سراسر آن از آدامس های رنگ و وارنگ پر شده اند. دیوار شهر سان لوئیس، فقط یک دیوار معمولی نیست، بعضی از مردم این شهر این دیوار را یک اثر هنری برجسته می دانند!

امروزه علاوه بر آدامس، چیزهای دیگری همچون عبارات و نامه های عاشقانه، نقاشی های خیابانی و … هم به وفور در این مجموعه مشاهده می شوند. حتی در بخشی از دیوار، می توان مجموعه ای از سکه های مختلف را مشاهده کرد.

دیوار آدامسی در کالیفرنیا

همانطور که در تصاویر می بینید، گردشگران و بازدیدکنندگانی که به این کوچه پای می گذارند، همگی بینی خود را گرفته اند! در این کوچه بوی بد آدامس های مصرف شده پیچیده می شود، به همین دلیل، اینجا به عنوان بد بودترین جاذبه گردشگری جهان شناخته می شود.

دیوار آدامس سیاتل | Gum Wall in Seattle

دیوار آدامس سیاتل که به The Market Theater Gum Wall شهرت دارد در مرکز شهر سیاتل و در پشت بازار Pike Place  واقع شده است. درست همانند کوچه آدامسی سان لوئیس اوبیسپو در کالیفرنیا، این دیوار نیز با لایه های ذخیمی از آدامس های بد بو و رنگارنگ پوشیده شده است. سنت چسباندن آدامس در این دیواره که به عنوان یک دیگر از دیوارهای آدامسی آمریکا شناخته می شود، از حدود سال ۱۹۹۳ میلادی آغاز شد. تماشاگرانی که به منظور بازدید تئاتر به این مکان می رفتند، در صف های طولانی دقایق زیادی را منتظر می ماندند. آن ها در هنگام انتظار، آدامس های خود را به دیوار تئاتر می چسباندند و سپس، سکه های خود را بر روی این آدامس ها قرار می دادند. البته امروزه از این سکه ها خبری نیست و فقط آدامس های آن باقی مانده اند!

در اینجا هم همانند دیوار قبلی، علاوه بر آدامس می توان آثار هنری دیگری همچون سمبل ها، نقاشی ها و نامه های عاشقانه را مشاهده کرد.

دیوار آدامسی سیاتل

دیوار آدامس گرینویل، اوهیو | Gum Wall in Greenville, Ohio

سومین مورد از دیوارهای آدامسی آمریکا در گرینویل اوهیو واقع شده است. این دیواره، در واقع دیوار بیرونی یک مغازه قدیمی ساندویج فروشی است که از قضا برخی از خوشمزه ترین ساندویج های شهر را می توانید در آن میل کنید. تمامی دیواره بیرونی این مغازه با آدامس پوشیده شده است، حتی در چارچوب پنجره این ساندویج فروشی هم می توان آدامس ها را مشاهده کرد. البته به نظر می رسد که این آدامس های کثیف، نه تنها مشتریان این مغازه را کم نکرده، بلکه باعث رونق کار و فروش آن هم شده است.

منبع: amusingplanet.com

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد