راز عبادتگاه های آتن

عبادتگاه های آتن چه رازی دارند؟

زمانی که دختر کوچکی بودم همیشه وقتی شب ها همراه پدربزرگم بر روی سنگفرش تپه فیلوپاپوس آتن قدم می زنیم منتظر می ماندم تا به ارتفاع ۱۴۷ متری درست در جلوی نیایش گاه باستانی پارتنون برسیم و بعد از پدربزرگم این سوال تکراری را می پرسیدم که چرا ستاره ها از اینجا اینقدر درخشانند؟ او می گفت یونانی های باستان خیلی عاقل بودند و به خوبی می دانستند که عبادتگاه هایشان را در کجا درست کنند. این پاسخ پدربزرگم در حالی که در چشمانش غروری از فرهنگ یونان موج می زد من را متعجب می کرد اما مانولا فرناندز، کسی که معلم زبان انگلیسی و عاشق علم نجوم بود هم نظری مانند پدربزرگم داشت و مکان عبادتگاه های یونان را اتفاقی نمی دانست. در ادامه با عبادتگاه های آتن، الی گشت را همراه باشید..

اتن
مطالب مرتبط:
کشف گنجینه هایی از طلا در موکنای یونان
ساموس، جزیره ای کوهستانی در یونان

فرناندز را برای اولین بار در اواخر فصل گرم ژوئن در میان خرابه های باستانی پارتنون دیدم، او در میان ستون های دوریک احاطه شده بود و با نقشه یونان خودش را باد می زد. به من گفت به نقشه نگاه کن، عبادتگاه پوزئیدون هم مثل بسیاری دیگر از عبادتگاه های یونان از مثلث های متساوی الساقین درست شده است. فرناندز مطمئن است که این مثلث ها نشان دهنده حرکت ستارگان، سیاره ها، خورشید و ماه در ارتباط با سطح زمین هستند. این نظریه همیشه او را به رصدخانه ملی آتن می کشاند تا ستاره ها را تماشا کند. در داخل ساختمان گنبد مرمرین این رصدخانه تلسکوپ، تصاویر حیرت آوری از آسمان شب را پیش روی فرناندز قرار می داد. او با دیدن ماه، زحل، مریخ و دیگر ستارگان از تلسکوپ دیگر مطمئن شده بود که عبادتگاه های یونان ساخته شدند تا نقاط غیرمسکونی زمین را تبدیل به سیاره های آسمان کنند.

عبادتگاه های یونان

نظریه مثلثی سازی جهان یونان جدید نیست اما اینکه چگونه جاههای مذهبی بر طبق علم نجوم یا افسانه ها جهت گیری شده اند جدید است. در دهه ۱۹۶۰، جین ریچر، استاد ادبیات فرانسه که علاقه زیادی به نمادین سازی و افسانه های یونانی داشت در دانشگاهی در نیس فرانسه اماکن مذهبی را به هم و به آسمان مرتبط دانست. او یونان را به ۱۲ قسمت تقسیم کرد که هر کدام نشانه ای از ۱۲ برج فلکی هستند و عبادتگاه دلفی در وسط قرار دارد، اما به نظریه ریچر هیچوقت توجهی نشد چون او نتوانست آن را ثابت کند.

راز عبادتگاه های یونان

یکی از مخالفان این نظریه معتقد است اگر درباره ساختن اشکال هندسی دقیق مثل مثلث متساوی الساقین صحبت می کنیم به دقتی کمتر از متر نیاز داریم این عبادتگاه ها چندین متر هستند پس به راحتی می توانید شکلی مثل مثلث را در آن ها ببینید اما این به این معنی نیست که این اشکال برای یونانیان باستان اهمیتی داشته است. اما اخیرا از تکنیک های ژئودزی استفاده شده تا جهت گیری نجومی عبادتگاه های باستانی یونان ثابت شود. این دستگاه روی عبادتگاه هفستوس و پارتنون که بزرگ ترین عبادتگاه های قدیمی یونان هستند و هر دو الهه یونان به حساب می آیند روی صفر تنظیم شد. مشخص شد که موقعیت قرینه ای بین این دو عبادتگاه وجود دارد و هر دوی آن ها دقیقا چشم انداز یکسانی از شرق دارند . شاید تعجب کنید اما در عبادتگاه آپولو، خورشید دقیقا در وسط بنای عبادت طلوع می کند.

آپولو
گشتی در آتن پایتخت یونان + ویدیو
گشتی در آتن پایتخت یونان + ویدیو
۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش دوم)
۲۰ خوراک خوشمزه یونانی (بخش دوم)
معرفی هتل ۳ ستاره ریو در آتن
معرفی هتل ۳ ستاره ریو در آتن
معروف ترین غذاهای خیابانی آتن
معروف ترین غذاهای خیابانی آتن

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code