بلیط هواپیما

کشف گنجینه هایی از طلا در موکنای یونان

همراهی با موکنا و بازگشت به دوران نوسنگی

نام موکنا (Mycenae) یونان که در لیست میراث جهانی ثبت شده است، مترادف با نام هومر و اشیلمان است. هومر در اشعار حماسی خود در ایلیاد و ادیسه در قرن ۹ میلادی، موکنای را « موکنای خوش ساخت، غرق در طلا» توصیف می کند.  به این اشعار تا قرن ۱۹ تنها به دید یک شعر زیبا و غم انگیز نگاه می شد تا اینکه در سال ۱۸۷۰، هاینریش شلمان (۹۰-۱۸۲۲) باستان شناس آماتور، علی رغم تمسخر باستان شناسان حرفه ای، ابتدا در تروی و سپس در موکنا طلا پیدا کرد. از جمله اشیای کشف شده شاخص می توان به دروازه شیر (Lion Gate)، و مقبره سیرکل ای ( Grave Circle A) اشاره کرد که جزو گنجینه های بسیار با ارزش به حساب می آیند که از مقبره های سلطنتی و مقبره های آگامنون و کلیتمنسترا بدست آمده اند. با الی گشت همراه باشید تا از این جاذبه دیدنی بیشتر بدانیم.

archaeological site
مطالب مرتبط:
معرفی شهر زیبای آتن در یونان
۲۰ خوراکی خوشمزه بونانی

حقیقت تاریخی این است که موکنا برای اولین بار سکونت گاه مردم عصر نوسنگی در هزاره ۶ قبل از میلاد بوده است. بین سالهای ۱۹۰۰ تا ۲۱۰۰ قبل از میلاد، در عصر برنز، یونان توسط هند و اروپایی ها که از طریق تروی از آناتولی گذشته بودند، مورد حمله قرار گرفت. این مهاجمان فرهنگ پیشرفته تری را برای ساکنان بدوی موکنا و سرزمین های اصلی به ارمغان آوردند. امروزه از این تمدن با نام موکنایی ها که قدرتمندترین پادشاهی را داشتند، یاد می کنند. سایر پادشاهی های دیگر، پیلوس، تیرنس، کورینز و آرگوس بودند که همگی در پلپونس حکومت داشتند. نشانه های تمدن موکنایی در تیوا (تبس) و آتن هم پیدا شده است. شهر موکنای از یک قلعه مستحکم و سکونت گاه های اطراف آن تشکیل شده است. به دلیل حجم عظیم دیوارهای سایکلوپیان (۱۳ متر ارتفاع و ۷ متر ضخامت) که از سنگ های ۶ تنی ساخته شده است، مردم به صورت افسانه ای معتقدند که پرسیوس با کمک سایکلوپس، یکی از غول های تک چشم که در ادیسه هومر از آن یاد شده است، موکنا را ساخته است.
شواهد باستان شناسی حاکی از آن است که کاخ های پادشاهان موکنایی در حدود سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد خالی شد و در حدود سال ۱۱۰۰ قبل از میلاد، احتمالاً به دلیل آتش سوزی تخریب شد. هنوز پی نبرده اند که این تخریب کار خارجی ها بوده است یا اختلافات داخلی بین پادشاهان مختلف، باعث آن شده است.

Greece

در ورودی قلعه آگامنون دروازه شیر (Lion Gate) قرار دارد که یک سازه سنگی عظیم از دو شیرماده بزرگ است. احتمالا این شکل، علامت خانه سلطنتی آترئوس است. در بدو ورود به قلعه Grave Circle A  در سمت راست قرار دارد. اینجا قبرستان سلطنتی و شامل ۶ قبر است. ۵ مقبره توسط اشلیمان بین سالهای ۱۸۷۴ تا ۱۸۷۶ کاوش شد که از آنها اشیای گرانبهایی از جمله ماسک طلایی مرگ کشف شد. اشلیمان در تلگرامی به پادشاه یونان نوشت: «من صورت آگامنون را دیدم » و بعد مشخص شد این ماسک متعلق به یکی از پادشاهان بوده است.
در جنوب Grave Circle A  بقایای چند خانه وجود دارد. اشلیمان در یکی از این خانه ها گلدان مشهور جنگجو را پیدا کرد که به گفته خودش یکی از بزرگ ترین کشفیاتش است، چون در روی گلدان تصاویری از جنگجویان افسانه ای نقش بسته است. در ادامه راه ورودی اصلی به کاخ آگامنون یک حیاط بزرگ وجود دارد. اتاق های شمالی آپارتمان های سلطنتی قرار داشتند که احتمالاً آگامنون در یکی از این ها به قتل رسیده است. در قسمت جنوب شرقی کاخ، مگارون (قسمت هال با یک آتشدان بزرگ) قرار دارد که ستون های پایه اش باقی مانده و بعد از آن قسمت صنعت گران قرار دارد.

Mycenae

در قسمت شمال شرقی ورودی مخفی آب انبار قرار دارد و برای پایین رفتن از حدود ۱۰۰ پله ای که دارد نیاز به چراغ قوه دارید. این آب انبار به نوبه خود یک شاهکار مهندسی است که به یک چشمه آب متصل می شود که مدتهاست خشکیده است. در ادامه در قسمت های شمالی قلعه به گیت عقبی (Postern Gate) می رسید، که گفته می شود اورستس بعد از کشتن مادرش کلیتمنسترا از طریق آن فرار کرده است.
تا اواخر قرن ۱۵ بعد از میلاد موکنایی ها مردگان سلطنتی را در مقبره های شفتی (shaft Grave) دفن می کردند و بعد از آن روش دفن را عوض کردند و در مقبره های کندویی(beehive) آنها را دفن کردند. پشت دروازه های شیر (Lion Gate) مقبره تولوس آگیستوس است که سقفش ریخته است و مقبره کلیتمنسترا با یک ورودی زیبا و گنبد بازسازی شده قرار دارد. یکی دیگر از شاخصه های موکنا، گنج آتریوس است که به مقبره آگامنون نیز شهرت دارد و در ۵۰۰ متری پارکینگ و بعد از سایت اصلی موکنا قرار دارد.

آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
آیا پترا واقعا شهر طلسم شده اردن است؟
معرفی کتابخانه بادلین در آکسفورد
معرفی کتابخانه بادلین در آکسفورد
موزه جیبلی ژاپن و سفری به دنیای انیمیشن ژاپنی
موزه جیبلی ژاپن و سفری به دنیای انیمیشن ژاپنی
چوپان هایی که بر روی عصا راه می رفتند!
چوپان هایی که بر روی عصا راه می رفتند!