راهنمای سفر به ترکمنستان

راهنمای مسافرتی به ترکمنستان | Travel Guide To Turkmenistan

ترکمنستان کشوری است که در آسیای میانه واقع شده و همانطور که از نامش مشخص است سرزمین مردم ترکمن می باشد. اما این به این معنا نمی باشد که هیچ قومیت دیگری در آن زندگی نمی کنند بلکه روس ها و ازبک ها هم هستند که در این کشور زندگی می کنند. به همین دلیل ساکنان این کشور به جز زبان ترکمنی، به زبان روسی، ازبکی و زبان های دیگر نیز به طور پراکنده صحبت می کنند. عشق آباد پایتخت این کشور است و مسافرانی که به ترکمنستان سفر می کنند اغلب به این شهر می روند. اما قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم اندازی نسبت به رستوران ها و هتل ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند. در راهنمای سفر به ترکمنستان الی گشت قصد دارد تا این قبیل از اطلاعات را در یک مطلب به طور جامع تهیه نماید، ما را در سفر به کشور ترکمنستان همراهی کنید.

راهنمای سفر به ترکمنستان

موقعیت جغرافیایی ترکمنستان

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به عشق آباد
هزینه های سفر به ترکمنستان

ترکمنستان از لحاظ جغرافیایی در جنوب ایران و افغانستان قرار گرفته از سمت شما با ازبکستان و قزاقستان و با ایران از دریای خزر در غرب نیز همسایه است. این کشور با کشورهای آذربایجان و روسیه نیز دارای مرز مشترک دریایی است. مساحت کشور برابر با ۴۸۸ کیلومتر مربع است و مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۶ انجام شده جمعیت آن برابر با ۵ میلیون نفر است.

مختصری از تاریخ ترکمنستان

اگر بخواهیم از تاریخ کشور ترکمنستان صحبت کنیم باید بگوییم که این کشور ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح با ورود اقوام ایرانی تبار هندی و اروپایی نیز آغاز شد. اکثر ساکنان این کشور ترکان غز بودند. ترکان غز زبان ترکی ترکمنی را با حکمرانی بر منطقه ترویج دادند و در دوران حکومت، فرهنگ اسلام که توسط اعراب به ترکمنستان آورده شده بود با آداب و رسوم محلی ایرانی ترکیب شد و بعدها این فرهنگ تحت تاثیر دودمان سلجوقیان قرار گرفت. اواخر قرن نوزدهم، ترکمنستان امروزی به شکلی اساسی به وسیله استیلا و یورش امپراتوری روسیه دچار تغییر اساسی شد و چند دهه بعد با شکل گیری اتحاد جماهیر شوروی، از یک جامعه قبیله ای اسلامی به یک جامعه لنینیستی مطلقه تبدیل شد. در سال ۱۹۹۱ ترکمنستان به استقلال رسید.

کشور ترکمنستان

آب و هوای شهر ترکمنستان

ترکمنستان به طور کلی دارای آب و هوای بیابانی و نیمه گرمسیری می باشد. در فصل سرما این کشور از آب و هوای معتدلی برخوردار است و بیشترین میزان بارش در این کشور ماه ژانویه رخ می دهد. برای سفر به شهر عشق آباد در ترکمنستان اغلب اوقات زمان مناسب است اما بهترین زمان برای سفر به این شهر، ماه های فروردین، اردیبهشت، آذر، دی، مهر و آبان می باشد.

شهر عشق آباد

اطلاعات کلی شهر ترکمنستان

واحد پول:منات ترکمستان  (TMT)
پیش شماره:+۹۹۳
ولتاژ برق شهری:۲۲۰ ولت
تفاوت زمانی ترکمنستان با ایران:۵ ساعت از تهران جلوتر است.
فرودگاه:فرودگاه عشق‌آباد
اطلاعات کلی ترکمنستان

هزینه اقامت در ترکمنستان

با توجه به این که در سال های اخیر شهر عشق آباد پیشرفت های بسزایی داشته و ساخت و سازهای زیادی در این شهر انجام شده است، بنابراین هتل های مجللی را می توانید در این شهر برای اقامت انتخاب کنید. هتل های شهر عشق آباد به اندازه ای لوکس و درجه یک هستند که با هتل های اروپایی در رقابت هستند. برای همین شما هیچ گونه مشکلی بابت اقامت در این شهر نخواهید داشت. مهمان خانه ها و هاستل های زیادی در این کشور وجود دارد که می توانید در طول سفرتان به این کشور در آن ها اقامت داشته باشید.
لازم به ذکر است که آژانس مسافرتی الی گشت در اکثر نقاط دنیا دارای امکان رزرو هتل است و همچنین شما می توانید قبل از رزرو با مشاوران این مجموعه که به طور ۲۴ ساعته آماده ارائه مشاوره هستند جهت انتخاب هتل مورد نظرتان مشورت نمایید. در ادامه راهنمای سفر به ترکمنستان همراه ما باشید.

اقامت در ترکمنستان

هزینه ی خورد و خوراک در ترکمنستان

در ادامه ی راهنمای سفر به ترکمنستان به حدودی از قیمت غذا در این کشور بر اساس سایت Numbeo اشاره خواهیم کرد.

برای یک وعده غذا در یک رستوران ارزان قیمت باید هزینه ۱۱٫۰۵ دلار را بپردازید.

برای صرف یک وعده غذای دونفره در یک رستوران متوسط باید ۲۰ دلار پرداخت کنید.

قیمت منوهای مک دونالد در ترکمنستان به نسبت ارزان تر است و مبلغ ۶ دلار می باشد.

برای تهیه آب معدنی ۰٫۷۰ دلار و اگر بخواهید یک فنجان قهوه میل کنید باید بابت آن ۲٫۲۴ دلار بپردازید.

هزینه خورد و خوراک در ترکمنستان

چند غذای محبوب در ترکمنستان

 • چکدرمه: غذایی است محلی که مربوط به استان گلستان بوده و ترکیبی مشابه به استانبولی دارا می باشد. این غذا مخصوص بندر ترکمن و آق‌قلا به‌ شمار می‌رود.
 • بولامه: غذایی شبیه به حلیم خودمان است که معمولا رسم است در هفتمین روز تولد کودکان طبخ شود.
 • قاوور تماچلی چوروک: قاوور تماچلی چوروک نانی است که خمیر آن را با دنبه‌ی ریزریز شده‌ی گوسفند، قاورتماچ، و نیز تراشه‌های پیاز مخلوط کرده، در تنور می‌پزند.
 • بوروک: تقریبا می توان گفت که پیراشکی خودمان است و در آن گوشت چرخ کرده، سیب زمینی و مقداری پیاد نیز وجود دارد.
غذاهای محبوب در ترکمن

هزینه حمل و نقل در ترکمنستان

هزینه بلیط تک سفره ۰٫۰۹ دلار

هزینه بلیط ماهانه حمل و نقل ۵٫۷۱ دلار

هزینه تاکسی زمانی درون آن می نشینید ۱ دلار و به ازای هر یک کیلومتر ۰٫۵۰ دلار به مبلغ اضافه می گردد. اگر بخواهید تاکسی منتظر شما بماند ۶ دلار باید پرداخت نمایید.

هزینه یک لیتر بنزین در این شهر ۰٫۲۳ دلار

هزینه حمل و نقل در ترکمن

 شهرهای کشور ترکمنستان

 • شهر عشق آباد

عشق آباد بزرگترین شهر ترکمنستان و پایتخت این کشور نیز می باشد. قدمت این شهر قدیمی به دوران اشکانیان باز می گردد و گفته می شود در گذشته ها این شهر نامش اشک آباد بوده م نام اشک از اولین پادشاه اشکانیان گرفته شده است. این شهر در ابتدا روستایی کوچک در مسیر جاده ابرشم بود که به پایگاه اشکانیان و بعدها به پایتخت کشور ترکمنستان نیز تبدیل شد. این شهر در هم اکنون یکی از مهمترین شهرهای کشورهای محسوب می شود و با اینکه قوانین سختگیرانه ای در آن در وجود دارد سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن به این شهر سفر می کنند.

 • شهر مرو

دیگر شهر کشور ترکمنستان که از شهرهای باستانی ایران بوده در گذشته نیز مرو است. این شهر قدمتی به پیش ازمیلاد مسیح دارد و از این رو جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی دارد که گردشگران بتواند به سمت خود جذب کند. مرو از شهرهای مهم و دیدنی این کشور می باشد.

 • چارجو و ترکمن باشی از دیگر شهرهای ترکمنستان است.
شهرهای ترکمنستان

جاذبه های گردشگری در ترکمنستان

 • پارک تفریحی عشق آباد | Ashgabat Recreation Park

پارکی سرسبز در شهر عشق آباد ترکمنستان وجود دارد که برای تفریح خانواده ها به همراه فرزندانشون گزینه ای بسیار عالی بشمار می رود. این پارک هوای بسیار خوب و منظره ای چشم نواز دارا می باشد و می توانید مقداری غذا و خوراکی هم همراه خودتان به این شهر ببرید. و بازدیدتون رو به یه پیک نیک کوچولو تبدیل کنین یا اینکه از رستوران ها و کافه های همونجا غذا تهیه کنین.

آدرس: Gylyc Kulyyev St، Ashgabat، Turkmenistan

پارک عشق آباد
 • دنیای افسانه های ترکمن | World of Turkmenbashi Tales

جایی شبیه به دیزلی لند برای تفریح و بالا رفتن آدرنالین خون. هرچند که دنیای افسانه ها، ابعاد و کیفیت دیزنی لند رو نداره، اما اگه به هیجان و سروصدا و شلوغی علاقه دارین، می تونین به این مکان برید و از شهر بازیش لذت ببرین. مسلما دنیای افسانه ها برای جوونا و نوجوونا جذاب تره و توصیه می کنم اگه با فرزنداتون به عشق آباد سفر می کنین، اونا رو از این تجربه جالب محروم نکنین. فضای سبز اطراف هم برای نشستن و میل کردن غذاهایی که می تونین از رستوران ها و فروشگاه های مطمئنش بگیرین، مناسبه.

آدرس: Garassyzlyk sayoly، Ashgabat ۷۴۴۰۰۰

 • بنای یادبود استقلال | Independence Monument

استقلال یکی از بناهایی است در شهر عشق آباد که مردم ترکمنستان با افتخار از آن یاد می کنند. این بنا برای گرامیداشت استقلال ترکمنستان از شوروی سابق که در سال ۱۹۹۱ اتفاق افتاده، ساخته شد و تقریبا هر گوشه ی آن یادآور این قضیه می باشد. بنای استقلال از ۲۷ مجسمه قهرمانان ملی و سازه طلایی ۲۷ متری ساخته شده است که یادآور روز استقلال ترکمنستان است.

آدرس: Turkmenbasy Sayoly | Archabil، Ashgabat ۷۴۴۰۰۰

ترکمنستان
 • موزه فرش ترکمنی | Turkmen Carpet Museum

موزه فرش که متعلق به موزه ملی ترکمنستان است دارای فرش هایی بسیار بزرگ و دست باف می باشد. قدمت فرش هایی که درون این موزه قرار دارند به قرن ۱۸ و ۱۹ باز می گردد. یکی از این فرش ها در سال ۲۰۰۱ بافته شده و در کتاب گینس هم به ثبت رسیده است. مساحت این فرش ۳۰۱ متر مربع است و برای بزرگداشت استقلال ترکمنستان از شوروی سابق نیز بافته شده است. در این موزه، انواع قالی، نمد، خورجین و… هم به نمایش گذاشته می شود.

آدرس: Atamyrat Nyyazow Sayoly، Ashgabat ۷۴۴۰۰۰

موزه فرش ترکمن

جشنواره های ترکمنستان

 • جشنواره نوروز

در شهر عشق آباد برای نوروز در ۲۰ و ۲۱ مارس جشن بزرگی برگزار می گردد.

 • جشنواره خربزه

از دیگر جشنواره هایی است که اوایل شهریور در شهر عشق آباد برگزار می گردد.

جشنواره های ترکمنستان

مراکز خرید ترکمنستان

 • بازار سنتی تولکوچکا | Tolkuchka-Bazaar

آدرس: Taslama köçesi، Aşgabat، Turkmenistan

 • بازار سنتی آلتین آسیر | Altyn Asyr Bazaar

آدرس: Unnamed Road، Aşgabat، Turkmenistan

 • بازار سنتی آلتین آسیر | Altyn Asyr Bazaar

آدرس: Unnamed Road، Aşgabat، Turkmenistan

 • مرکز خرید برکارار | Berkarar Center

آدرس: Atatürk köçesi، Aşgabat، Turkmenistan

مراکز خرید ترکمنستان

بایدها و نبایدها در ترکمنستان

 • آب لوله کشی در کشور ترکمنستان قابل آشامیدن نیست. حتما برای مصرف روزانه خود از آب های معدنی که در فروشگاه ها عرضه می شود خریداری کنید و از خوردن آب های لوله کشی به شدت اجتناب کنید.
 • همواره سعی کنید یک کارت شناسایی از خودتان همراهتان باشد، زیرا ممکن است در خیابان های این شهر پلیس از شما درخواست مدارک کند.
 • قبل از سفر به این کشور حتما واکسیناسیون هپاتیت A و B را انجام دهید. واکسیناسیون در برابر بیماری تیفوس نیز توصیه می شود.
 • بعد از ساعت ۱۱ شب رفت و آمد در این کشور ممنون است. اگر پرواز یا اضطراری برای خروج شما از هتل بود حتما باید تاکسی بگیرید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد