بلیط هواپیما

راهنمای سفر به یزد

سفر به یزد

یزد یکی از شهرهای دیدنی ایران است که تقریبا در مرکز ایران قرارگرفته است و به واسطه ی بافت تاریخی اش و دیدنی های بسیارش در تیرماه امسال توانست در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود. معماری سنتی، خانه های تاریخی فراوان، جاذبه های دیدنی و همه ی این ها باعث شده است تا سفر به یزد به یکی از بهترین ایرانگردی ها تبدیل شود. یزد را به لقب های مختلفی مثل شهر بادگیرها، شهر شیرینی و شهر دوچرخه ها می شناسند و جالب این که قدیمی ترین کولر دنیا هم در یزد وجود داشته است… همه و همه  ی این ها سفر به این شهر تاریخی را در فهرست باید ها قرار می دهد ولی قبل از آن باید اطلاعاتی درباره ی هزینه ها، هتل های دیدنی های آن به دست بیاورید که این اطلاعات را می توانید در این نوشتار الی گشت بخوانید، با ما باشید.

سفر به یزد

موقعیت جغرافیایی

مطالب مرتبط:
آشنایی با میدان امیر چخماق یزد
چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

یزد یکی از شهرهای مرکزی ایران است که در دره ای خشک بین کوه های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. این شهر از سمت شمال به شهرهای میبد و اردکان، از سمت شرق به شهرهای اردکان و بافق، از سمت غرب به استان اصفهان و از جنوب به شهرهای تفت و ابرکوه منتهی می شود. ارتفاع شهر یزد از سطح دریا تقریبا ۱۲۰۰ متر است.

مختصری از تاریخ

یزد یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است بعضی از شهرهای این استان را در دوره های مختلف زمانی به افراد خاصی نسبت داده اند برای مثال میبد را به سلیمان نبی و یا یزد را به اسکندر نسبت داده اند که این ها نشان دهنده ی قدمت این منطقه از ایران است. جدای از این ها آثار تاریخی ای که از زمان های گذشته تا به امروز بر جای مانده هم دلیل محکم دیگری بر تاریخی بودن این شهر است. در این میان، بعضی از تاریخ دان ها هم تاریخ یزد را مربوط به دوران یزد گرد اول می دانند و در دوران مختلف، این شهر در زیر سلطه ی سلسلسه های مختلفی بوده است که از میان آن ها می توان به اتابکان، مغول ها در زمان حمله به ایران، تیموریان و صفویان، زندیان و بعد هم قاجاریان اشاره کرد. امروزه این شهر سرشار از آثاری است که از آن دوران بر جای مانده است…

اطلاعات کلی یزد

شهر یزد از تهران حدود ۶۳۱ کیلومتر فاصله دارد و برای این که بتوانید از تهران به آن جا بروید می توانید روش های مختلفی را امتحان کنید. در صورتیکه با ماشین شخصی اقدام کنید تقریبا ۶ ساعت و نیم تا ۷ ساعت ر راه هستید. گزینه ای های بعدی این است که از طریق قطار و یا خرید بلیط هواپیما و سفر با هواپیما به این شهر سفر کنید.

کد شهر یزد: ۰۳۵

فروگاه یزد: نام این فرودگاه شهید صدوقی است که در ۱۰ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و با پرواز مستقیم تهران یزد می توانید راحت خودتان را به شهر برسانید.

دیدنی های یزد

آب و هوای یزد و بهترین زمان سفر به یزد

از آن جا که یزد منطقه ای کویری است پس آب و هوایی کویری و گرم و خشک دارد  از آن جایی که منطقه ی گرمی است بهتر است که در فصل های خنک و سرد سال به آن بروید، بهار هم فصل به نسبت پر گردشگری در این شهر تاریخی محسوب می شود.

هزینه های سفر به صورت کلی

هزینه اقامت

از آن جایی که یزد شهری سنتی است، هتل های سنتی زیادی هم دارد که اقامت در آن ها مطمئنا لذت بخش تر از اقامت در یک هتل مدرن خواهد بود چون مانند این هتل ها در هر شهری پیدا نمی شود. خوب است تا اطلاعاتی تقریبی از هزینه  ی اقامت در این هتل ها داشته باشید:

هتل های لوکس: که از میان این هتل ها می توان به صفاییه، باع مشیر الممالک و فهادان اشاره کرد که برای یک شب اقامت دراین هتل ها به طور تقریبی باید شبی ۲۳۳ تا ۴۰۷ هزار تومان بپردازید.

هتل های متوسط: مانند هتل ملک التجار و باغ مرشد. هزینه ی اقامت در هتل های متوسط این شهر شبی ۱۷۱ تا ۳۲۴ هزار تومان است.

هتل های ارزان: هزینه ی یک شب اقامت در این هتل از ۷۰ هزارتومان تا ۱۶۰ هزار تومان است.

هتلهای یزد

هزینه خورد و خوراک

هزینه یک وعده غذای فست فودی از ۱۲ هزار تومان شروع می شود و برای صرف غذای ایرانی تقریبا باید ۳۰ هزار تومان بپردارید، طبیعتا اگر در رستوران های لوکس غذا بخورید این هزینه بیشتر خواهد بود.

هزینه حمل و نقل

برای جابه جایی در شهرمی توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، بی آر تی و تاکسی استفاده کنید. هزینه ی تاکسی به ازای هر کورس ۷۰۰ تومان است.

حمل و نقل در یزد

جاذبه های گردشگری یزد

یزد، این شهر خشتی منحصر بفرد دنیا دیدنی های زیادی را در خود جای داده است که از میان آن ها به نمونه هایی اشاره می کنیم تا در سفر به یزد از آن ها دیدن کنید:

میدان امیر چخماق: اگر تا حال آن را از نزدیک ندیده باشید قطعا اسم آن به گوشتان خورده است، میدانی که تاریخ آن به قرن نهم برمی گردد و در واقع مجموعه ای متشکل از مسجد، آب انبار و بازار است.

مسجد جامع یزد: قدمت تاریخی این مسجد هم به دوران ساسانیان برمی گردد و به خاطر کاشی کاری های بی نهایت زیبا و معماری خارق العاده اش شناخته شده است.

آتشکده یزد: آتشکده ی یزد همان آتشکده ی مقدسی است که آتش زرتشتیان در آن نگهداری می شود  گفته می شود که ۱۵۰۰ سال است که این آتش خاموش نشده است.

خانه های تاریخی: این شهر خانه های تاریخی زیادی را در خود جای داده است که از معروف ترین آن ها می توان به خانه ی تاریخی لاری ها اشاره کرد ، خانه ای متعلق به قرن سیزدهم.

بادگیرها: هما طور که دربالا هم گفته شد، یزد را به نام شهر بادگیرها هم می شناسند. بلندترین بادگیر جهان در جایی به نام باغ دولت آباد شهر یزد قرار دارد که یکی از بایدهای دیدنی در سفر به یزد است.

۲۲ اثر طبیعی در کشور ثبت ملی می شوند
۲۲ اثر طبیعی در کشور ثبت ملی می شوند
پر ستاره ترین آسمان های ایران را در این مناطق ببینید
پر ستاره ترین آسمان های ایران را در این مناطق ببینید
سند همکاری بین ایران و سازمان جهانی جهانگردی امضا شد
سند همکاری بین ایران و سازمان جهانی جهانگردی امضا شد
بازگشایی مجدد کاخ سلیمانیه ی کرج در ایام نوروز
بازگشایی مجدد کاخ سلیمانیه ی کرج در ایام نوروز
  1. Avatar
    shiva jafari

    یزد خیلی شهر خوبیه. پارسال با
    به این شهر سفر کردم واقعا لذت بردم. هم مردمانش با فرهنگ و خون گرم بودن هم شهرش زیبا بود.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code