alexaa

راهنما سفر به رم ایتالیا

با استفاده از این متن، راهنمای سفر خود به رم باشید

رم، شهر جاویدان، برای خیلی ها بزرگترین موزه ی روباز جهان است. چراکه صدها اثر تاریخی و هنری ارزشمند در گوشه و کنار این شهر و هر میدان شهر قرار گرفته اند. رم آنقدر جاذبه های زیادی دارد که بازدید کامل از آن شاید یک ماه طول بکشد، اما با گذراندن یک هفته وقت در این شهر هم می توان از جاذبه های اصلی تر رم بازدید کرد و شناختی کلی از آن پیدا کرد.

راهنما سفر به رم
مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به مادرید
راهنمای سفر به نورنبرگ
راهنمای سفر به برلین

شهر رم بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و در زمان خود یکی از پیشگامان در فرهنگ بوده است و امروزه هم جاذبه های زیادی دارد و یکی از پیشگامان صعنت گردشگری است. جاذبه های طبیعی و ساخت بشر مختلف و زیادی در این شهر قرار گرفته اند، از آثار هنری برجسته گرفته، تا بزرگترین آمفی‌تئاتر دنیا. یکی از مهم ترین نکات در مورد رم این است که اکثر این جاذبه ها خیلی به هم نزدیک هستند و با پای پیاده می توان به هریک از آن ها رفت.

موقعیت جغرافیایی رم

رم ۱۳۶۲۸۷  کیلومتر مربع دارد و بزرگ‌ترین شهر ایتالیا به حساب می آید. رم در کنار رودخانه تِوِره و در نزدیکی دریای مدیترانه قرار گرفته است. کشور واتیکان در درون شهر رم قرار گرفته است.

آب و هوا رم

میانگین دمای رم در روزها بالای ۲۰ درجه و در شب ها حدود ۱۰ درجه است. در سردترین ماه سال (ژانویه) میانگین دما به ۱۲ درجه در طول روز و ۳ درجه درشب ها می‌رسد.

جولای و آگوست گرم ترین ماه های سال در رم هستند و متوسط دما در آن حدود ۳۰ درجه در طول روز و ۱۸ درجه در شب ها می شود.

بارش برف در این شهر خیلی به ندرف اتفاق می افتد. تقریبا هرساله برف می‌بارد،‌ ولی شدت و میزان آن خیلی کم و ملایم است. ولی تقریباً‌ هر ۲۵ سال یک بارش برف سنگین در این شهر اتفاق می افتد که آخرین بار در سال ۲۰۱۲ این اتفاق افتاد.

متوسط رطوبت هوا ۷۵٪ است و از ۷۲٪ در جولای به ۷۷٪ در نوامبر می رسد. دمای آب دریا هم در کمترین حالت ۱۳ درجه سانتی گراد در ماه های فوریه و مارس است و در بیشترین حالت به ۲۴ درجه در آگوست می رسد.

راهنما سفر به رم

بهترین زمان سفر به رم

بهار و پاییز بهترین زمان سفر به رم است. چراکه هوا متعادل است و تعداد روزهای آفتابی هم بالاست. در تابستان ولی هوا گرم می شود و بازدید شما را مشکل می سازد. ولی توصیه می کنیم که تابستان ها همانند خود اهالی این شهر عمل کنید. یعنی صبح زود بیرون بروید و هنگام ظهر مجدداً‌ به خانه برگردید تا از گرمای تابستانی در امان باشید. سپس بعد از غروب خورشید دوباره به بازدید از شهر بپردازید و این کار را تا آخرین ساعات شب ادامه دهید.

در روزهای تعطیلات اصلی، اکثر جاذبه ها و رستوران ها بسته هستند. البته اگر در ماه آگوست به این شهر بیایید، شاید خیلی از رستوران ها و مغازه ها هم بسته باشند. چراکه خود افراد بومی شهر در این ماه معمولاً‌ به مسافرت می روند.

نکته آخر اینکه استفاده از کولر در رم چندان مرسوم نیست. پس حتماً‌ یک بادبزن همراه خودتان داشته باشید.

اطلاعات کلی

زبان: ایتالیایی

واحد پول:‌ یورو (هر یورو حدود ۱٫۲ دلار می شود)

فرودگاه: رم ۲ فرودگاه دارد. فرودگاه اول Leonardo da Vinci نام دارد که به عنوان فرودگاه اصلی شهر شناخته می شود. فرودگاه دوم Ciampino نام دارد که بیشتر پروازهای ارزان قیمت از آنجا استفاده می کنند.

تماس های ضروری:

پلیس: ۱۱۳

اورژانس: ۱۱۸

آتش نشانی: ۱۱۵

برق شهری:‌۲۲۰ ولت با جریان متناوب ۵۰

راهنما سفر به رم

هزینه های سفر به رم

سفر اقتصادی: تخت خوابگاه شبی ۲۰-۳۵ یورو؛ اتاق دوبل در یک هتل ارزان قیمت: ۶۰-۱۳۰ یورو؛ پیتزا: ۱۵ یورو

سفر معمولی:‌ اتاق دوبل ۱۱۰ – ۲۰۰ یورو؛ غذا در رستوران های محلی: ۲۵-۴۵ یورو؛ ورودی موزه: ۵-۱۶ یورو؛ کارت رم برای اجازه ی بازدید ۷۲ ساعته از موزه ها و حمل و نقل عمومی ۳۸.۵ یورو

سفر لوکس: اتاق دوبل در یک هتل چهار یا پنج ستاره ۲۰۰-۴۵۰ یورو؛‌ شام در بهترین رستوران ها: ۴۵-۱۵۰ یورو؛ بلیط اوپرا ۱۷-۱۵۰ یورو؛‌ تاکسی ۱۰-۱۵ یورو؛ کنسرت: ۲۵-۹۰ یورو

انعام دادن در رم:

مردم رم خیلی اهل انعام دادن نیستند. اما اگر قصد انعام دادن داشتید، مبالغ زیر کافی هستند:

در تاکسی: کاملاً‌ دلبخواه است. اما عموماً‌ مبلغ را یا یک یورو بالاتر رند می ‌کنند.

رستوران ها: معمولاً‌ سرویس شامل انعام هم می شود. ولی اگر نبود، ۱ یا ۲ یورو در پیتزایی ها و حداکثر تا ۱۰٪ مبلغ در رستوران ها

کافه ها: احتیاجی به انعام نیست. بستگی به خودتان دارد.

هتل: در بهترین هتل ها به کارگران خدماتی حدود ۵ یورو دستمزد می دهند.

هزینه خورد و خوراک

صبحانه ارزان قیمت: ۳.۵ الی ۸٫۳ یورو

ناهار ارزان قیمت: ۶ الی ۱۲ یورو

شام ارزان: ۹٫۵ الی ۱۷٫۸ یورو

پیتزا: ۳٫۸ الی ۴٫۷ یورو

در حالت کلی. اگر قصد سفر ارزان دارید، برای غذا ۱۵ یورو در روز باید هزینه کنید. اگر قصد سفر معمولی دارید حدود ۳۷ یورو باید هزینه کنید و اگر می‌خواهید سفر لوکسی داشته باشید،‌ باید حدود ۱۰۰ یورو در روز بابت غذا پرداخت کنید.

راهنما سفر به رم

شکم گردی در ایتالیا

پیتزا مارگاریتا

وقتی حرف از غذای ایتالیایی می‌شود، همه‌ی ما به یاد پیتزا می‌افتیم. پس اولین گزینه شاید بسیار بدیهی باشد: پیتزا مارگاریتا معروف ایتالیا. این پیتزا برای اولین بار توسط پینزا پز معروف، رافائل اسپوزینو، و برای ملکه مارگاریتا تهیه شد. پیتزا مارگاریتا سه عنصر اصلی دارد. ریحان، گوجه و پنیر ماتسرلا. همانند خیلی از غذاهای ایتالیایی دیگر، سادگی این پیتزا باعث لذیذ شدن آن می‌شود.

تیرامیسو | Tiramisu

 تیرامیسو غذایی بسیار محبوب و معروف در سراسر جهان است. اگرچه در هر کشور و رستورانی شاید بتوانید تیرامیسو را سفارش دهید، ولی کیفیت هیچ‌کدام از آن‌ها به تیرامیسوهای ایتالیا نمی‌رسد. گفته می‌شود که تیرامیسو متعلق به منطقه ونتو ایتالیا است، ولی به شما تضمین می‌کنیم که از خوردن تیرامیسو در هر بخشی از ایتالیا پشیمان نخواهید شد.

 کانولی یک دسر پاستایی سیسیلی | Cannoli 

این دسر یکی دیگر از معروف‌ترین غذاهای سیلیسی و یکی دیگر از غذاهایی است که هنگام سفر به ایتالیا حتماً‌ باید آن را امتحان کنید. معنای تحت الفظی آن «لوله‌های کوچک» است و این پوسته‌های ترد پر از ریکوتا (نوعی پنیر بی نمک ایتالیایی) می‌شوند.

با ۱۰ مورد از بهترین غذاهای ایتالیایی آشنا شوید

جاذبه های دیدنی رم

کولوسئوم

بزرگ ترین جاذبه ای که از زمان رومیان برای ما باقی مانده است، کولوسئوم است. کولوسئوم همچنان الهام بخش معماران برای طراحی های مختلف است. برای مثال، در طراحی استادویم های فوتبال امروزی تقریباً همگی از این بنا استفاده شده است. کولوسئوم در سال ۷۲ بعد از میلاد مسیح ساخته شد. در تا سال ۸۰، طبقه ی چهارم هم آن اضافه شد و در این سال بود که مجموعه بازی هایی در این استادیوم برگذار شد. کولوسئوم آنقدر بزرگ بود تا برای هر نوع مراسمی، از تئاتر گرفته تا فستیوال و سیرک و یا نبردهای گلادیاتورها مناسب باشد. خود امپراطور و خانواده‌ ی وی هم از پایین ترین طبقه به تماشای بازی می پرداختند.

راهنما سفر به رم

واتیکان

واتیکان، با مساحتی کمتر از یک کیلومتر مربع، کوچک ترین ایالت مستقل در جهان است. بیشتر این کشور توسط دیوارهای واتیکان احاطه شده است. در درون این ایالت قصر، باغ های واتیکان، کلیسا و میدان سینت پیتر قرار گرفته است. تمام این منطقه توسط پاپ و رئیس کلیسا کاتولیک اداره می شود. به طور کلی منطقه ی واتیکان جاذبه های زیادی را برای گردشگران ارائه میکند. آثار موجود در موزه های این منطقه جزو برترین آثار هنری جهان هستند.

راهنما سفر به رم

پانتئون

پانتئون سالم ترین ساختمان باقی مانده از روم باستان است. این ساختمان بعد از حدود ۲۰۰۰ سال همچنان تا حد زیادی باقی مانده است. پاپ های مختلف در طول تاریخ رفتارهای مختلفی با این ساختمان داشت اند. این ساختمان حتی در سال ۸۰ بعد از میلاد مسیح (ع) بعد از آتش سوزی بازسازی شد. کاربرد اصلی پانتئون تقریباً‌ نامشخص است، بجز اینکه از آن برای مقاصد مذهبی استفاده می شده است. اما اینکه نوع عبادت مردم در این ساختمان هنوز مشخص نیست، چراکه ساختمان پانتئون با سایر ساختمان های مذهبی مختلف متفاوت است.

البته چند ده مکان دیدنی مختلف در رم وجود دارند که هریک دارای معماری های محصر به فردی هستند.

راهنما سفر به رم

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد