بلیط هواپیما

رایشتاگ، پارلمان دیدنی آلمان

ساختمان رایشتاگ برلین | Reichstag

برلین ازجمله شهرهای دیدنی در اروپا محسوب می شود که دو جنگ جهانی بزرگ را به خود دیده است. جالب است بدانید که این شهر تاریخی دو بار به صورت کامل تخریب شده است ولی هر بار از نوع بازسازی شده است. یکی از القابی که به برلین نسبت داده می شود، واژه ققنوس است؛ از آن رو که ققنوس بعد از مرگ به خاکستر تبدیل می شود و به طرز شگفت انگیزی دوباره از میان آن خاکسترها جانی دوباره می گیرد و زندگی را از نوع آغاز می کند. درست به مانند ققنوس، برلین هم توانسته است دوبار از تلی از خاکستر تبدیل به شهری زیبا و توریست پذیر گردد. با الی گشت همره شوید.

رایشتاگ
مطالب مرتبط:
برندنبرگ گیت آلمان، نماد اتحاد ژرمن ها
آیا اینجا خاص ترین شهر آلمان است؟

ساختمان رایشتاگ در برلین محل برگزاری جلسات بوندستاگ یا مجلس فدرال است. بوندستاگ محل نشست قوه قانونگذاری آلمان محسوب می شود. ساختمان مجلس برلین یکی از چشم اندازهای مشهور برلین است که در منتهی الیه شمالی خیابان ابرت استراسه و نزدیک جنوب رودخانه اسپری قرار دارد. پارک تیرگارتن درست در غرب ساختمان مجلس و براندنبرگ گیت در شمال آن قرار گرفته است. این ساختمان در دوره نئو رنسانس (احیای رنسانس) بوسیله پل والوت طراحی شده است و ساخت آن در سال ۱۸۹۴ پایان یافته است. این مکان، منزلگاه رایشتاگ یا همان مجلس این کشور بین سالهای -۱۹۳۳۱۸۹۴ ، امپراطوری آلمان بین سالهای  ۱۸۷۱-۱۹۱۸و جمهوری وایمار بین سالهای   ۱۹۱۹-۱۹۳۳ بوده است.

گشودن اتش به سمت مجلس المان در ۲۷ فوریه ۱۹۳۳ و همزمانی این رخداد با صدراعظمی آدولف هیتلر درست یکماه بعد از این آن، اغازگر حوادثی  بود که به دیکتاتوری شدن رژیم آلمان آن برهه تاریخی گشت. این ساختمان خسارات فراوانی از بمباران نیروهای متفقین درجنگ جهانی دوم دید و بی توجهی به بازسازی این ساختمان در سالهای بعد از جنگ منجر به خرابی بیش از پیش رایشتاگ گردید. ولی در طول سالهای دهه ۱۹۷۰ تا حدودی مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفت و به موزه تاریخ آلمان مبدل شد.

رایشتاگ آلمان

مرمت ها و بازسازیهای بعدی تحت نظارت معمار بریتانیایی به نام سر نورمن فاسترشکل گرفت که مصادف با زمان یکی شدن غرب و شرق آلمان آن زمان بود. گنبد شیشه ایی بسیار عظیم این ساختمان که روزگاری ویژگی بارزاین بنا محسوب می شد در این دوره ساخته شد. در ضمن، پلکانی مارپیچی شکل نیز به این مجموعه اضافه شد که بسمت گنبد این ساختمان ادامه یافت که چشم انداز بسیار زیبایی از اطراف در اختیار بازدیدکنندگان رایشتاگ قرار می دهد. بعد از اینکه، بازسازی این بنا پایان پذیرفت، رایشتاگ تبدیل به یکی از مهمترین مقاصد گردشگری برلین شد که سالانه صدها هزار بازدیدکننده به خود می بیند.

این ساختمان در سال ۱۹۹۵ بیشتر مورد توجه دنیای هنر واقع گشت زمانی که، روی آن با بیش از یک میلیون فوت مربع (بیش از ۹۰،۰۰۰ متر مربع) پارچه نقره ایی بوسیله مجسمه سازان محیطی به نام های کریستو و ژان کلود پوشیده شد. بیش از ۵ میلیون نفر از این سازه تا به امروز دیدن کرده اند که از جمله پروژه های بلند پروازانه این دو هنرمند محیطی قلمداد می شود.

در۴ اکتبرسال ۱۹۹۰، مجلس آلمان تازه متحد شده برای اولین بار در رایشتاگ شروع به کار کرد و در سال بعد از آن رای گیری برای انتقال پایتخت از بن به برلین انجام شد که  بعد از آن تاریخ، رایشتاگ خانه همیشگی مجلس المان تعییین شد. هرچند انتخاب رایشتاگ با انتقاداتی در ابتدا همراه شد، ولی مجلس آلمان نشست آغازین خود را ۷ سپتامبر۱۹۹۹ دراین مکان برگزار کرد.

در قرن بیست و یکم، رایشتاگ تبدیل به سمبل تعهد آلمان برای بکارگیری از انرژیهای تجدید پذیر شده است. گنبد نمادین رایشتاگ به منظور گرم کردن این ساختمان با نور طبیعی خورشید طراحی شده است و پنل های خورشیدی عظیم تعبیه شده در سقف ساختمان مجلس نیاز این بنا را به انرژی های فسیلی کاهش داده است.  ژنراتورهای مجهز به تکنولوژی زیست سوختی بخش زیادی از نیازهای برقی رایشتاگ را برطرف می نمایند. در همین راستا در سال ۲۰۰۸ مجلس المان طرحی را به تصویب رسانده است تا نیازهای برقی ساختمان پارلمان را از طریق بکارگیری ۱۰۰% منابع تجدید پذیر تامین کند.

رایشتاگ برلین

همانطور که پیشتر اشاره شد در ساختن این بنا تا جایی که امکان داشته است تلاش شده است که بهترین ارتباط محیطی ممکن بین فضای داخلی ساختمان با پیرامون آن برقرار شود. در ضمن، طراحی این ساختمان شکیل با بهره گیری از گنبد تماما شیشه ایی این امکان را برای این ساختمان فراهم ساخته است تا از نور طبیعی خورشید و روشنایی روز برای جلوگیری از مصرف الکتریسیته جهت انجام کارهای روزمره پارلمان این کشور استفاده شود. در ضمن، این گنبد شیشه ایی شرایط لازم را برای تهویه طبیعی هوای این بنا را به بهترین شکل ممکن فراهم می کند

عکس رایشتاگ

همچنین هنگام دیدار از این ساختمان بازدیدکنندگانی که از میدان و ورودی اصلی جهت سوار شدن به آسانسور برای دسترسی به بام و در نهایت گنبد این ساختمان وارد می شوند با صحنه جالبی مواجه میشوند وآن چیزی نیست غیر از مشاهده مستقیم نمایندگان مجلس آلمان که در حال بحث و گفتگو در صحن مجلس این کشور با یکدیگردرباره موضوعات کشوری است. برای دسترسی به گنبدی که پیشتر شرح آن رفت دو رمپ در جهت مخالف یکدیگر پیش بینی شده است که یکی برای بالا رفتن بازدیدکنندگان و دیگری برای پایین آمدن آنان می باشد. در بالای گنبد جهت تهویه طبیعی هوا نیز حفره ای تعبیه گردیده است. همچنین با استفاده از انرژی خورشیدی در تابستان آب گرم مورد نیازمجموعه تامین میگردد و مقادیری ازآن نیز درعمق ۳۰۰ متری زمین که گرم می باشد جهت استفاده در زمستان ذخیره سازی می شود. در قسمت میانی گنبد که رأس آن به طرف پایین و صحن مجلس می باشد تعداد زیادی آیینه متحرک هوشمند تعبیه گردیده است که درطول روز نور طبیعی خورشید را به داخل ساختمان انعکاس می دهند و شب هنگام نیز نور داخل را به فضای زیر گنبد منتقل می نماید. در زیر گنبد شیشه ای قطاعی از نیمکره به صورت کرکره جهت کنترل نور وجود دارد که با تغییر موقعیت خورشید بطور خودکار حرکت می نماید. این کرکره ها به سیستم هوشمند مجهز می باشند و از ورود نور مزاحم به داخل ساختمان جلوگیری می نمایند.

منبع: german-way.com

شهر دارمشتات در آلمان را ببینید و غافلگیر شوید!
شهر دارمشتات در آلمان را ببینید و غافلگیر شوید!
معرفی فرودگاه بین المللی دورتموند
معرفی فرودگاه بین المللی دورتموند
معرفی هتل ۴ ستاره سیتی ایست در برلین
معرفی هتل ۴ ستاره سیتی ایست در برلین
چطور از فرودگاه مونیخ به مرکز شهر برویم؟
چطور از فرودگاه مونیخ به مرکز شهر برویم؟