ربات های ناجی

ناجیان رباتی به یاری زلزله زدگان می آیند

زمانی که زمین لرزه در یک شهری اتفاق می افتد اولین موضوعی که در اولویت قرار می گیرد، نجات جان افرادی است که در زیر آوار جامانده اند. زمان نیز در این بین اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر در همان ساعات ابتدایی کمکی به آن ها نشود، جان بسیاری از آنها گرفته می شود. امروزه سگ های آموزش دیده به کمک انسانها برای یافتن آوارگان به کمک ناجیان آمده و یاریگر جدی آن ها در این مسیر است.

حال، پس از زمین لرزه هایی که در کشور ایتالیا پیش از این اتفاق افتاده است، پژوهشگران این کشور بر روی نسل جدیدی از ربات های ناجی کار می کنند که از ساختار تن چهارپایان الهام گرفته است. نام این ربات که «چهارپای هیدرولیک» است، از آنجا که می تواند روی سطوح ناهموار راه برود، از موانع عبور کرده و در صورت افتادن دوباره برخیزد، در نجات دادن گرفتارشدگان نقشی کلیدی برعهده دارد. با الی گشت همراه باشید:

مطالب مرتبط:
حس لامسه در دستان رباتیکی
ربات ها جایگزین نیروی انسانی می شوند
robot teams

کلودیو سمینی، مدیر این پروژه در این باره اظهار امیدواری کرد؛ این ربات در پنج سال آینده بتواند کنار تیم نجات قرار بگیرد. این ربات به حسگرهای مختلفی از جمله حسگر لیزری، دوربین، و نیز حسگر سنجش آلودگی و گاز، مجهز می شود تا بتواند اطلاعات مختلفی را برای بهبود عملیات، به تیم نجات برساند.»

حین انجام عملیات خطرناک، می توان این ربات را برای منتقل کردن وسایل و خوراک به مکان هایی که در دسترس مأموران نیست به کار برد. لوکا چارللیو، متخصص سوانح نیز معتقد است: «این ربات به شکل خاصی، توانایی چرخش به هر سو را دارد، این توانایی به ویژه هنگام ریزش آوار فایده دارد چون با داشتن چهار نقطه اتکا، می تواند سرپا ایستاده و راه برود.»

اما «چهارپای هیدرولیک» هنوز برای رسیدن به صحنه حوادث راه درازی در پیش دارد. چارللیو اضافه می کند: «البته توانایی حرکتی ربات به اندازه خودمختاری آن اهمیت دارد، به ویژه اگر بخواهیم در موارد اضطراری از آن به کار ببریم.»

در نهایت، بخش های حفاظت شهری، آتش نشانی و نیز تیم های نجات، این دستگاه را آزمایش می کنند و تغییرات پیشنهادی آن ها در ساخت آن اعمال می شود. ایالات متحده و ژاپن نیز تاکنون ربات های مشابهی را در این خصوص طراحی کرده و ساخته اند.

تلگرام به روز شد!
تلگرام به روز شد!
خوش خبری توئیتر
خوش خبری توئیتر
راهنمای خرید سیم کارت در ژاپن
راهنمای خرید سیم کارت در ژاپن
میزان دیتای مصرفی خود را با Triangle گوگل کنترل کنید
میزان دیتای مصرفی خود را با Triangle گوگل کنترل کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code