alexaa

رستوران های محلی پوکت

از بهترین غذاهای تایلند تا بهترین رستوران های پوکت

۱۰ رستوران محلی برتر پوکت که در ادامه به شما معرفی می‌شوند، نمونه‌هایی از رستوران‌های این شهر هستند که به‌صورت تخصصی به عرضه غذاهای تایلندی یا غذاهای سنتی خود پوکت می‌پردازند. این مکان‌ها، رستوران‌هایی هستند که بومیان این شهر وقتی هوس غذاهای بومی خوب می‌کنند، به سراغ آن‌ها می‌روند. برخی از این مراکز غذاخوری محبوب حتی به دکوراسیون داخلی کوچک‌ترین اهمیتی نداده‌اند و بسیاری از آن‌ها تنها از میز و صندلی‌های ساده پلاستیکی استفاده می‌کنند. با توجه به این‌که این رستوران‌ها غذاهایی لذیذ را به مشتریان عرضه می‌کنند و کیفیت بهداشتی و قیمت آن‌ها نیز منطقی است، مشتریان روانه آن‌ها می‌شوند. این نوع از رستوران‌ها معمولا در نسل در نسل توسط یک خانواده خاص کنترل و مدیریت می‌شوند. مشتریان این رستوران‌ها معمولا از همان محله به این رستوران می‌آیند و یا اینکه مشتریانی که مسیر آن‌ها به این رستوران‌ها دور است، ممکن از در ماه یک بار به آن مراجعه کنند. غذا خوردن در هر یک از این ده رستوران، به‌ویژه در ساعات نهار می‌تواند به علت شلوغی آن‌ها بسیار چالش ‌برانگیز باشد ولی بدون شک ارزش امتحان کردن را دارد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

مطالب مرتبط:
نوشیدنی های دلچسب تایلند
جشنواره های غذا محلی برای جذب توریست ها

رستوران شناور پوکت

رستوران شناور پوکت (که در زبان تایلندی با نام کارچانگ یا krachang شناخته می‌شود) به غذاهای دریایی خود مشهور بوده و یک روش نوآورانه برای عرضه غذا به مشتریان را ایجاد کرده است. این رستوران را می‌توان در ساحل شرقی پوکت به‌راحتی پیدا کرد. رفتن به این رستوران فرایندی متفاوت و فرح ‌بخش یعنی سواری نسبتا بلندمدت در یک قایق از لیام هین چیر به رستوران را نیز شامل می‌شود. اگر هوا ابری یا بارانی باشد بازهم شما روزی خوب را در این رستوران سپری خواهید نمود. این روش منحصربه ‌فرد عرضه غذا به مشتریان به این دلیل در این شهر قابل‌دسترسی است که ۲۰ سال پیش، چند دوست از اهالی پوکت به دنبال یک مکان مناسب برای استراحت خوردن غذا می‌گشتند. یکی از آن‌ها یک ایده عالی را داد و پیشنهاد کرد که به سراغ مرکز پرورش ماهی شناوری که در منطقه لیام هین (Laem Hin) واقع است،رفته و از خانواده‌ای که آنجا هستند بخواهند که برای آن‌ها با استفاده از ماهی‌های پرورشی خود، غذاهایی ساده تهیه کنند. این ایده به‌جایی رسید که این گروه به این محل رفته و در آن به خواندن کتاب، ماهیگیری و استراحت در عرشه کشتی ماهیگیر می‌پرداختند.

kruwit-floating-restaurant

رستوران تاماچارت (Tamachart)

رستوران تاماچارت در شهر پوکت یکی از غیرعادی ‌ترین و غیرمرسوم‌ ترین نقاطی است که می‌توانید در این سمت بانکوک در آن غذا بخورید. کلمه تاماچارت به معنای طبیعی است و بسیاری از بومیان این منطقه نیز در هنگام صحبت درباره این رستوران عجیب ‌و غریب چینی، تایلندی، از معادل انگلیسی آن استفاده می‌کنند.

phuket-local-restaurants

رستوران مورمودونگ (Mor Mudong)

این رستوران دقیقا در میان گیاهان کرنا قرار گرفته است. بسیاری از غذاهای این رستوران، غذاهای بسیار تند بومی پوکت هستند ولی در بین فهرست غذاهای آن‌ها، گزینه‌هایی با تندی کمتر نیز پیدا می‌شود. بااین‌وجود مهم‌ترین مورد درباره این رستوران را می‌توان موقعیت مکانی و جو ویژه آن دانست. در این رستوران می‌توانید به‌راحتی نشسته و در کنار گیاهان کرنا از غذای خود لذت ببرید. اگر قرار باشد که یک رقابت در میان رستوران‌های روستایی و خارج از شهر برگزار کنند، بدون شک رستوران غذاهای دریایی مورمودونگ در شرق پوکت می‌تواند برنده این رقابت باشد. رستوران مورمودونگ، مجموعه‌ای از سالاس‌ها (Salas که کلبه‌هایی ساخته‌شده از جنس بامبو هستند) است و در فاصله صد متری مسیر ورودی آب‌ شور از دریا به نام کلونگ (klong) و یک مرداب پر از گیاهان کرنا واقع شده است. در این رستوران می‌توان بر روی تشکچه‌های ویژه نشسته و غذا را بر روی میزهای کم ارتفاع سنتی صرف کرد و یا این‌که به سراغ میزها و صندلی‌های استاندارد بین ‌المللی رفت.

mor-mu-dong-sala

بوفه غذای لاک تین (Lock Tien)

وقتی‌که به بخش قدیمی شهر پوکت مراجعه می‌کنید، یافتن مزه واقعی غذاهای جزیره‌ای برای شما چندان دشوار نخواهد بود. تنها کافی است که در خیابان یائووارات به سراغ کیوسک‌های غذای محلی که با نام لاک تین یا تئاتر قدیمی سیام (Old Siam Theatre) و یا حتی سیام شناخته می‌شوند بروید. این بوفه غذای ساده، تعداد زیادی از غذاهای بومی که یافتن آن‌ها در سایر نقاط شهر دشوار است را به مشتریان ارائه می‌کند. این غذاهای شامل مواردی مانند می هون پاه چنگ (mee hoon pah chang که یک نودل سرخ شده با سوپ گوشت استخوان ‌دار است)، لو باه (lo bah که tripe سرخ شده با توفو و سس‌های شیرین، شور و تند است)، می نام هوکین (mee nam Hokkien که یک نوع سوپ نودل و میگو به سبک هوکین است)، پور فی (por phee که یک نوع از غذای اسپرینگ رول تازه و غیر سرخ شده است) و اوه ایاو (oh eaw که یک دسر یخ‌ زده ساخته ‌شده از آرد، موز و مقداری جلبک دریایی است) هستند. همچنین یکی از بهترین ساتای های (satay) کل شهر پوکت در این محل سرو می‌شود.

lock-tien-cooking

می تون پوه (Mee Ton Poh)

این رستوران بهترین نودل‌های سرخ شده به سبک هوکین (Hokkien) را در پوکت عرضه می‌کند. نودل‌های تخم ‌مرغی زردرنگ به‌صورت کامل با سبزی‌های و سس سویا سرخ شده‌اند و معمولا با گزینه‌های مختلف گوشتی مانند گوشت قرمز، مرغ یا گوشت‌های دریایی قابل ‌دسترسی است. این رستوران که در کنار برج ساعت میدان ترافیک در جاده پوکت قرار دارد، برای چند نسل متوالی توسط یک خانواده اداره می‌شود.

mee-ton-poh-06

کوتا خائو مان گای (مرغ و برنج یا Kota Khao Man Gai)

این رستوران به‌صورت کلی بیشتر غذایی به نام خائو مان گای (برنج و مرغ تایلندی) را به مشتریان عرضه می‌کند. این غذا یکی از محبوب‌ترین غذاهای سریع در تایلند است. خائو مان گای از برنج بخارپز شده با سیر و مرغ پخته ‌شده و آب مرغ تشکیل شده است. این غذا به همراه سبزی‌های تازه، سوپ مرغ و سس‌های مختلف در کنار آن خورده می‌شود. قیمت این غذا نزدیک به ۳۵ بات تایلند است که برای چنین وعده غذایی لذت بخشی، رقمی باورنکردنی به‌حساب می‌آید.

kota-khao-man-gai-streetview

رستوران ویلای (Wilai)

این رستوران که در میان بومیان این شهر و گردشگران محبوبیت بالایی دارد، لیست بلند بالایی از کاری ‌ها و وعده ‌های غذایی مختلف آماده را عرضه می‌کند. غذاهایی در منوی این رستوران که حتما باید آن‌ها را امتحان کنید، شامل موارد زیر هستند: گوشت یا میگو سرخ شده با ریحان و فلفل قرمز. توم یام گونگ (سوپ ویژه و تند تایلندی که با میگو سرو می‌شود)، توم خا کای (سوپ تندی با مرغ و شیره نارگیل) و پا نانگ مو (pa nang moo که یک کاری گوشت و نارگیل است.)

wilai-restaurant

رستوران غذاهای دریایی بانگ پی (Bangpae)

رستوران بانگ پی یکی از محبوب‌ترین رستوران‌های جزیره است که در فاصله‌ای نزدیک نسبت به آبشار بنگ در نزدیکی تالانگ قرار دارد. حتما غذای توم یام تالای را در این رستوران امتحان کنید. این غذا از خرچنگ آبی بخارپز، میگوی تمپورای سرخ شده، سبزی‌های برشته ‌شده و بادام‌هندی و صدف (oysters) و سبزی‌های محلی تشکیل شده است. این رستوران ساحلی دارای یک زمینه دوست‌داشتنی از درختان کرنا (mangrove) است. اگر دوست دارید تا غذاهای دریایی تایلندی را باکیفیتی بالا تجربه کنید، این مکان برای شما بهترین گزینه است و اهالی خود شهر نیز مشتریان آن هستند. غذاهای دریایی بانگ پی یکی از بهترین و محبوب‌ترین موارد در این جزیره هستند. این رستوران در دهکده بانگ پی و در فاصله‌ای نه‌ چندان دور از آبشار بانگ پی در نزدیکی تالانگ قرار گرفته است. درست است که این رستوران اندکی خارج‌ازمسیر عادی سفر گردشگران قرار دارد ولی غذاهای آن به معنای واقعی کلمه ارزش خوردن دارند.

خون جید راد-نا یود پاک (Khun Jeed’s Rad-Na Yod Pak)

رستوران راد-نا یا کویت-تیو راد-نا (kwit-teow rad-na)، یک رستوران عرضه غذاهای برنجی و نودل به سبک تایلندی است که این غذاها را با گوشت، سبزی‌های و سس‌هایی خورش مانند عرضه می‌کند. اگر می‌خواهید این فست فود تایلندی را امتحان کنید، می‌توانید به رستوران خون جید راد-نا یود پاک مراجعه کرده و از غذاهای متنوع آن با گوشت قرمز یا گوشت موجودات دریایی لذت ببرید. دیگر گزینه‌های محبوب این رستوران نیز ساتای های گوشت قرمز یا مرغ هستند. این رستوران تنها در خیابان فانگ انگا (Phang Nga) و در قلب شهر پوکت قابل‌دسترسی است و در ضلع مشابه خیابان با هتل بزرگ اون اون (On On) قرار داشته و موقعیت آن دقیقا به ‌صورت قطری در مقابل بانک بانکوک و کاسیکورن (Bangkok and Kasikorn) است. با وجود این‌که این رستوران تنها یک مغازه کوچک مشابه با سایر مغازه‌های این منطقه است ولی دیواره خارجی زردرنگ آن موجب می‌شود تا بتوانید آن را به‌راحتی شناسایی کنید.

رستوران و نانوایی کیوجای (Keawjai)

رستوران کیوجای که در سال ۱۹۶۱ افتتاح شده است، توسط یک خانواده اداره می‌شود، به خاطر عرضه غذای اصیل تایلندی، بسیار محبوب است. این رستوران بسیار کوچک است و فضای داخلی آن با تهویه مطبوع خنک می‌شود و چند میز و صندلی نیز در خارج از این محیط برای پذیرایی از مشتریان قرار داده شده‌اند. در این رستوران می‌توانید از گزینه‌ های مختلفی در میان غذاهای تایلندی یا تایلندی –چینی لذت ببرید که همگی به ‌خوبی تزئین شده‌اند.

  1. حسین سیامکی

    من مدتهاست که برای سفر از آژانس الی گشت استفاده میکنم.واقعا اطلاع رسانی و اطلاعات کارمنداشون عالیه.لطفا در مورد تورهای عید بیشتر اطلاع رسانی کنید

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد