alexaa

جشنواره های غذا محلی برای جذب توریست ها

سفری به فرهنگ غذایی ملل با جشنواره های غذا

در دنیای امروز جشنواره های مختلفی برگزار می شود که تلاش کشورهای صاحب فرهنگ این است که تقریبا تمام رویدادهای فرهنگی و اجتماعی خود را به نوعی با مساله گردشگری پیوند بزنند.

به این دلیل این روزها جشن های مختلفی در این زمینه برگزار می شود که هدف آن جلب گردشگرانی است که دیدن این برنامه ها برایشان جذاب است. جشنواره های غذا یکی از مهم ترین رویدادهایی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. این جشنواره ها اغلب به صورت خیابانی و گاهی اوقات به صورت خودجوش و محلی شکل می گیرد.

ولی برخی از فستیوالها هم هستند که برپایه یک سنت قدیمی کشورها ایجاد شده اند واقعا در زمینه معرفی کشور مبدا بسیار اهمیت دارند. در ادامه به معرفی برخی از این جشنوارها و میزان اهمیتی که دارند می پردازیم. با الی گشت همراه باشید.

 مطالب مرتبط:
رویدادهای برتر تابستانی دوبی؛ هنر، فرهنگ و غذا
غذاهای چینی، رنگارنگ و متنوع

جشنواره محلی پیاز در سوییس

پیاز، یکی از محصولاتی است که دستمایه یک جشنواره خاص در کشور سوییس است. این جشنواره که در شهر برن برگزار می شود محلی برای عرضه کردن بیش از ۵۰ هزار کیلو پیاز است. البته این جشنواره شامل فروش محصولات دیگری هم می شودکه از آن جمله می توان به طلا و جواهر، سرامیک، منسوجات و اسباب بازی‌های مختلف اشاره کرد.

زمان شروع این جشنواره ساعت شش صبح است اما به تدریج که از ظهر رد می‌شویم یعنی حوالی ساعت پنج عصر کم کم بوی غذاهایی که با پیاز پخته می شود از محیط این جشنواره بلند می شود. در این جشنواره غذاهای مختلفی مانند انواع سوپ و پیراشکی و تارت پخت می شود. البته ساعت ۴ عصر نیز جشن معروف کاغذهای رنگی برپا می شود.

جشنواره-پیاز

جشنواره گیاه شناسی در انگلیس

جشنواره  گیاه شاهی آبی که در اصطلاح محلی به آن Watercress Festival ،Hampshire، England گفته می شود شامل گرامی داشت یک نوع سبزی است که به آن شاهی می گوییم. این گیاه در انگلیس بسیار پرطرفدار است و شاهی در انواع غذاهای انگلیسی از قبیل سوپ‌ها، سالادها و سس ها استفاده می شود.

این جشنواره در سومین یک شنبه هر ماه می، در مرکز روستای نیواولرسفورد (New Alresford) برپا می‌‌شود. کشاورزان بومی به عرضه مجصولات کشاورزی خود می‌پردازند و سرآشپزهای معروف نیز با مواد غذایی تازه موجود در فستیوال، غذاهای خاص می پزند.

طی سال های گذشته غذاهای پخته شده در این جشنواره شامل ماهی قزل آلا با شاهی، چغندر و سیب، گوشت گاو سرخ شده با شاهی و سوشی شاهی بوده اند. در حوالی ساعت ۱۰:۳۰ صبح دسته‌ای نوازنده محلی وارد می ‌شوند که همه را خبردار می‌کنند برای ورود پادشاه و ملکه شاهی. آنها سوار بر اسب وارد جشن می شوند و اولین برداشت سال شاهی را بین حاضرین تقسیم می کنند.

Watercress-Festival

کالیفرنیا و نمایش بیکن ها

جشنواره بیکن (Bacon Festival، Sacramento، California) در شهر کالیفرنیا یکی از رویدادهای پرطرفدار است. این شهر را با کافه‌های شلوغ، رستورانهای محلی در فضای بازش، کارخانه‌های تولید لبنیات و البته جشنواره بیکنش می‌شناسند.

در این فستیوال، استفاده از گوشت‌های یخ زده و فرآوری شده ممنوع است و سرآشپزها لازم است که برای پختن غذاهای خود کاملا از گوشت تازه استفاده کنند. در این جشنواره شرکت کنندگان می توانند فرصت تست کردن انواع غذاهایی را که با بیکن درست می شود داشته باشند. برخی از این غذاها عبارتند از:‌ بستنی بیکن، سالاد بیکن، بیکن رشته ای، و سیب زمینی و بیکن

جشنواره بیکن

جشنواره شاه بلوط های فرانسوی

جشنواره شاه بلوط کاستاگنا Castagnades chestnut festival، Ardeche،  در فرانسه که شامل نمایش میوه شاه بلوط است که در آرد آن در فرانسه تولید کننده  ۶۲ نوع شاه بلوط شیرین است و از این رو بزرگترین تولیدکننده شاه بلوط فرانسه محسوب می‌شود. برای قرنها، سبک زندگی مردم بر پایه درختهای بلوط که مردم منطقه آن را درختهای نان (bread tree) می خوانند، گذشته است.

برای مدتی طولانی این میوه و فرآورده های آن یکی از مهم ترین موادی بود که در آشپزی فرانسوی ها مورد استفاده قرار می گرفت. برای مثال در سوپ و انواع خورش ها همیشه رد پای این ماده دیده می شود. در پختن کیک های محلی و یک نوع کیک که به پیسادو معروف بود نیز این ماده بسیار لازم بود.

همه این غذاها در جشنواره کاستاگنا نیز پخته می شوند. علاوه بر این میوه بلوط از سوی تولید کنندگان به صورت تازه نیز فروخته می شود. البته قنادی ها نیز باتبدیل این شیرینی ها به شاه بلوط های براق آن را در معرض فروش قرار می دهند.

جشنواره بلوط

جشنواره شیرین پیراشکی در هنگ کنک

جشنواره پیراشکی هنگ کنگ Dumpling Festival،  که در روز پنجم از ماه پنجم سال چینی برگزار می‌شود، زمانی است که بسیاری از خانواده های چینی در سراسر جهان جشن پیراشکی را برگزار می کنند. در این روز پیراشکی مخصوص به اسم zongzi طبخ می‌شود. مواد داخل پیراشکی شامل برنج چسبناک و مواد مختلف دیگر است که درون برگ بامبو، نیلوفر آبی یا برگ موز پیچیده می شوند. این روز، روز تعطیل ملی در هنگ کنگ و ماکائو است. دیدنی ترین بخش این فستیوال مسابقه قایقرانی اژدهاست، مسابقه ای بسیار محبوب که هم اکنون دارای فدراسیون بین المللی است.

جشنواره ملی گیلاس آمریکا

کشور آمریکا هم یکی از مشهورترین جشنواره های سالیانه را دارد که متکی به میوه گیلاس است که درخت های آن در این کشور بسیار زیاد است.  جشنواره ملی گیلاس (National Cherry Festival، Traverse City، Michigan) شاید از زمانی شکل گرفت که اولین درخت گیلاس در ترارس سیتی میشینگان در سال ۱۸۵۲ کاشته شد.

نکته جالب این است که درختان گیلاس در این کشور به نحو عجیبی بادوام هستند و حتی می توانند در مقابل زمستان های سرد مقاومت کنند. وقتی که بهار می شود شکوفه های گیلاس در این کشور منظره های بسیار زیبایی به وجود می آورند.

در هر حال شهر تراورس سیتی از جمله شهرهای آمریکاست که یک سوم محصول گیلاس آمریکا را تولید می‌کند. بازدید کنندگان از این فستیوال می توانند برای استقرار در اقامت گاه گیلاس از فرودگاه این شهر استفاده کنند و مسابقاتی را تماشا کنند که به بمب گیلاس لاگروس مشهور است.  البته آنها می توانند در این مدت تیم اسکیت دختران را نیز تماشا کنند.

جشنواره پیتزا در سرزمین پیتزا

وقتی پای صحبت خوراکی ها به میان می آید بدون تردید ایتالیا را با پیتزایش می شناسند. هرچند که پیتزا حالا دیگر کاملا جهانی شده و حتی برخی معتقدند که این خوارکی ریشه ای آمریکایی هم دارد اما  با این حال همگان ایتالیا را با پیتزا عجین می دانند. به این دلیل جشن پیتزا در شهر ناپل ایتالیا یکی از مشهوترین جشنواره های غذا در جهان است. این جشنواره به مدت یک هفته در ماه سپتامبر، منطقه لانگومر در ناپل برگزار می شود و در طول برگزاری خود میزبان بیش از ۵۰۰ هزار بازدید کننده است. در این فستیوال، بیش از ۱۰۰ هزار پیتزا از انواع مختلف پخته می شود. بهترین پیتزاپزهای ناپل بیش از ۵۰ نوع پیتزای تاریخی منحصر بفرد و کلاسیک مانند ناپولیتا، مارگریتا و مارینارا را سرو می کنند. از دیگر جذابیت‌های  این جشنواره می‌توان به رقابت شرکت کنندگان در بخش جهانی پخت پیتزا و خوردن پیتزای تند وسوویو اشاره کرد.

جشنواره پیتزا

تایلند و جشنواره غذاهای گیاهی

البته این سالهای اخیر غذاهای گیاهی نیز دارند به تدریج نقش مهمی در برنامه تغذیه مردم پیدا می کنند. در این میان جشنواره غذاهای گیاهی که همه ساله در کشور تایلند برگزار می شود شاید به نوعی نمایانگر فرهنگ غذایی این کشور هم باشد.

این جشنواره ۹ روزه در تایلند مکانی مناسب برای سم زدایی از روح و جسم است. بخش اصلی جشنواره  در جزیره پوکت انجام می گیرد، جایی که مؤمنان فانوسهایی را روشن می کنند و برای راندن ارواح شیطانی، طبل کوبان در خیابان‌های شهر راهپیمایی می کنند.

دیدنی  ترین بخش جشنواره در ماههای سپتامبر و اکتبر، مشاهده مؤمنان است که در حالت خلسه بر روی ذغال داغ راه می روند، با روغن داغ حمام می کنند و یا اعضای بدن خود را سوراخ می کنند. چنین به نظر می رسد که آنها نسبت به درد مصون هستند، در واقع آنها معتقدند که خدایان از آنها محافظت خواهند کرد.

به این ترتیب گاهی اوقات انسان فراموش می کند که این جا قرار است فقط غذاهای گیاهی صرف شود. حتی گاهی اوقات به نظر می رسد که برخی از این غذاها با گوشت پخته شده اند اما حقیقت این است همگی از سویا درست شده و فقط ظاهرشان مانند گوشت است.

علاوه بر شرکت در این جشنواره شرکت کنندگانی که از سراسر دنیا به دیدن این جشنواره می آیند می توانند در کلاس های مختلفی که بی ارتباط با صنعت غذا نیست شرکت کنند. برای مثال کلاس های ماهیگیری و کارگاه های آموزشی مربوط فیل کردن ماهی نیز از جمله کلاس هایی از این دست است.

این جشنواره بخش نمایش لباس هم دارد که به نمایش آخرین طراحی ها در زمینه لباسهای پیک نیک، لباسهای ضد آب و لباسهای ضد بو می پردازد.

جشنواره های تایلند

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد