رعایت این نکات در هنگام سفر ضروری است

راهنمای سفر

آماده شروع روزتان شوید

در تخت خواب خود مطالعه نکنید، غذا نخورید و حتی کار نکنید. مسلما چنین امری با توجه به محدودیت فضای نشستن در اتاق هتل ‌ها، همیشه ممکن نیست ولی سعی کنید که تا جای ممکن از تخت خود برای هیچ کاری به‌ غیر از خوابیدن استفاده نکنید.

در ساعات پایانی شب از خوردن شام ‌های سنگین پرهیز کنید. یک معده پر که در حال تلاش برای هضم غذای سنگین خورده شده است، کاملا با خواب آرام شما در تضاد خواهد بود.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر برای مسافرانی که نیاز به خدمات ویژه دارند
راهنمای انتخاب کوله پشتی برای سفر

قبل از خواب یک نوشیدنی سبک بخورید.

  • چای بنوشید. نوشیدن اندکی چای بابونه یا سایر نوشیدنی‌ های گرم غیر کافئینی می ‌تواند موجب تسریع روند خوابیدن شما شود. البته یک لیوان بزرگ چای گزینه چندان جالبی نیست زیرا در این صورت باید در نیمه ‌شب از خواب بر خواسته و به سرویس بهداشتی مراجعه کنید.
  • تلفن همراه خود را در وضعیت سایلنت قرار بدهید. این کار به‌ خصوص اگر به مناطقی که با کشور شما اختلاف ساعت دارند سفر می‌ کنید، برای شما مفید خواهد بود زیرا خانواده و دوستان شما ممکن است دقیقا در زمانی که شما می‌ خواهید بخوابید، با شما تماس بگیرند. صدای نوتیفیکیشن ‌ها، پیامک ‌ها، ای ‌میل ‌ها و تماس ‌ها را پیش از خوابیدن به‌ صورت کامل قطع کنید تا مزاحم خواب شما نشوند.
  • نحوه غلبه بر صدای بیرون را تعیین کنید. غلبه کردن بر این صدا ها و پوشش دادن آن ‌ها معمولا شامل افزودن صداهای مصنوعی پایدار و یکنواخت به محیط خواب شما است که با نام نویزهای سفید شناخته می ‌شوند. یک گزینه برای ایجاد چنین صدایی، روشن کردن فن یا تهویه مطبوع اتاق است. علاوه بر این نیز دستگاه ‌هایی هستند که این نویزهای سفید را ایجاد می‌ کنند و شما می‌ توانید یک نمونه مسافرتی از این دستگاه ‌ها را به همراه داشته باشید. دیگر گزینه موجود نیز دانلود نرم‌افزار ایجاد نویز سفید را بر روی تلفن همراه یا تبلت شما است. حتی می ‌توانید از طریق وب‌ سایت ‌هایی مانند SimplyNoise.com، صداهای موردنظر خود را به ‌صورت آنلاین بر روی تلفن همراه یا لپ ‌تاپ خود پخش کنید.

نکات و راهنمایی‌های مهم سفر را از دست ندهید

درست پیش از رفتن به تخت خواب

  • در بیرون از اتاق خود، نشانه مزاحم نشوید را آویزان کنید. این امر به‌ خصوص در شرایطی که می ‌خواهید بخوابید، بسیار مهم خواهد بود. مستخدمان برخی از هتل‌ ها خدمات خود را از ساعت ۸ صبح و یا حتی زودتر آغاز می‌ کنند. اگر اتاق شما تابلوی مزاحم نشوید ندارد، می ‌توانید از پذیرش هتل آن را درخواست کنید.
  • از پذیرش بخواهید که شما را در ساعت معینی بیدار کند. حتما برای شما پیش ‌آمده است که یک ساعت زنگ‌ دار یا آلارم نا آشنا را برای بیداری تنظیم کرده ‌اید ولی صبح روز بعد به علت کار نخوردن زنگ آلارم مجبور به عجله کردن باشید (این‌که از ترس کار نکردن آن، نیمه ‌شب چند بار از خواب بیدار شوید.) برای این ‌که ذهن شما آرامش داشته باشد، بهتر است تا به یک زنگ هشدار بسنده نکنید و از دو آلارم استفاده کنید. مواردی مانند تماس از پذیرش هتل برای بیدار کردن شما و آلارم ساعت مچی یا ساعت سفری و یا تلفن همراه شما می ‌توانند گزینه‌ های خوبی باشند.
  • یک حمام آب گرم می ‌تواند علاوه بر آرام کردن بدن شما، (زمانی که بیرون رفته ‌اید و دوباره به محیط خنک اتاق هتل بازمی‌گردید) حرارت بدن را نیز اندکی کاهش بدهد و به ‌این ‌ترتیب به بهتر خوابیدن شما کمک کند.
  • دمای هوای اتاق را تنظیم کنید. به‌ صورت کلی بیشتر مردم در اتاق های خنک، راحت ‌تر می‌ خوابند. تهویه هوای اتاق خود را در وضعیت خنک تنظیم کنید و هوای اتاق را بیش ‌از حد سرد نکنید. اگر دوست دارید پنجره اتاق را باز بگذارید (که البته همیشه گزینه مناسبی نخواهد بود) بهتر است که تنها لای پنجره را اندکی باز کنید زیرا باز گذاشتن پنجره موجب می ‌شود تا هوای بیرون به همراه سرو صدای زیادی به اتاق شما وارد شود.
  • چراغ دستشویی را روشن بگذارید. وقتی نصف شب در خانه خود، برای استفاده از دستشویی از خواب بیدار می ‌شوید، مسیر برای شما آشنا است و می‌ توانید به‌ راحتی در وضعیت نیمه‌ خواب و نیمه بیداری به دستشویی رفته و بازگردید. با این‌حال انجام این کار در یک محیط نا آشنا، سخت ‌تر خواهد بود. چراغ ‌های سرویس بهداشتی را روشن نگاه‌ دارید و تنها در آن را ببندید، به‌ این ‌ترتیب نور اندکی که از زیر در می‌ تابد می ‌تواند مسیر را برای شما روشن کند. گزینه دیگر نیز به همراه داشتن یک چراغ‌ خواب کوچک است.
  • اگر قبل از خواب به رادیو گوش می ‌دهید یا تلویزیون تماشا می ‌کنید، بهتر است که برنامه ‌های غیر جنجالی و یا موسیقی ‌های ملایم را انتخاب کنید. این امر به این معنی است که به سراغ دیدن فیلم ترسناک و فیلم‌ های مستند نروید و یا به موسیقی ‌های سنگین (مانند گروه Rage Against the Machine) بر روی آی‌ پاد خود گوش ندهید. همچنین به یاد داشته باشید که صدای تلویزیون یا رادیوی خود را کم کنید تا مزاحم همسایه‌ های خود نباشید.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد