بلیط هواپیما

روستاهای عجیبی که فقط در بریتانیا پیدا می شوند!

روستاهای بریتانیا

در اواخر قرن هجدهم بود که بسیاری از صاحبان زمین و صنعتگران بریتانیایی، به فکر ساخت روستاهایی برای کارگرانشان و خانواده های آنها افتادند تا آنها به محل کارشان نزدیک باشند و بتوانند راحت رفت و آمد کنند.  به طور کلی به این مدل اقامتگاه ها، کامپنی تاون «company towns» می گویند اما در بریتانیا، به «روستاهای مدل» مشهور شدند. در ادامه همراه الی گشت باشید:

پرت سانلایت در بریتانیا
مطالب مرتبط:
خانه نویسندگان مشهور بریتانیایی چه شکلی است؟
نکاتی که در سفر به بریتانیا باید به آن توجه کرد

در حالی که کامپنی تاون ها معمولا مرتبط با صنعت معدن هستند، اما در بریتانیا، روستاهای نمونه در دور و اطراف انواع و اقسام صنایع مثل صابون سازی، تولید شکلات و… وجود دارند. وقتی در قرن هجدهم و نوزدهم، روستاهای نمونه ی بریتانیا شروع به ساخته شدن کردند، در تضاد کاملی با خانه های شلوغ و شرایط خانه های شلوغ بریتانیا در آن دوران بود. این خانه ها در واقع استاندارهای زندگی بالاتری داشتند، خانه ها از مواد و مصالح با کیفیت تری ساخته شده بود و فضاهای جالبی برای کارگران ساخته شد که تا قبل از آن، هیچ دسترسی به آن نداشتند.

این خانه ها کم کم به مدل هایی نمونه برای بقیه تبدیل شدند. بعدها که انقلاب صنعتی راه افتاد، بسیاری از صنعتگرانی که که این خانه ها را در مناطق روستایی ساخته بودند، خانه هایی را هم در اطراف کارگاه ها ساختند و بر خلاف صاحبان زمین ها، بعضی از صنعتگران بیشتر نگران امکانات رفاهی کارگران خود بودند. چون آنها به این درک رسیده بودند که خوشحال کردن کارگران از طریق تامین خانه و امکانات رفاهی برای آنها، کلید اصلی افزایش بهره وری و تولید است که همه  ی این ها در آخر منجر به یک بیزینس موفق می شود.

روستای پرت سانلایت در بریتانیا

زمانی بیشتر از ۴۰۰ تا از این اقامتگاه ها در بریتانیا وجود داشت که یک مثال خوب آن Lanark در اسکاتلند است که حالا هم جزیی از میراث فرهنگی یونسکو است.

یکی از معروف ترین این روستاهای نمونه، روستای Port Sunlight است که بوسیله ی شخصی به نام  William Hesketh Lever ساخته شده است. بین سال های ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۴، لور تعداد ۸۰۰ خانه را برای جمعیتی ۳۵۰۰ نفری ساخت. هر کدام از این خانه ها توسط یک معمار طراحی شد که همین موضوع باعث شد تا میکس جالب و رنگارنگی از خانه ها در این منطقه به وجود بیاید. برای مثال، نیمی از این خانه ها از الوار و چوب و نیمی از انها از سنگ است که با دودکش های بسیار زیبایی تزیین شده اند.

روستای وایت ویل بریتانیا

امروزه پرت سانلایت دارای ۹۰۰ خانه ی است. یکی دیگر از مدل های زیبای این خانه ها، روستاهای نمونه در بورن ویل شهر بیرمنگام است که بوسیله ی برادران Cadbury ساخته شده است و بنا به گفته ی افراد زیادی که از این مکان دیدن کرده اند، یکی از شیرین ترین مکان های بریتانیا برای زندگی است.

کادبوری صدها  کلبه و خانه ساخت و در تمام آنها امکاناتی مثل استخر شنا، زمین فوتبال، کریکت و هاکی را قرار داد تا بتواند بهترین امکانات رفاهی را برای کارگرانش فراهم کند. در زیر می توانید نمونه هایی از این خانه ها راببینید.

خانه های کادبوری در بریتانیا
بورن ویل در بیرمنگام بریتانیا
خانه نویسندگان مشهور بریتانیایی چه شکلی است؟
خانه نویسندگان مشهور بریتانیایی چه شکلی است؟
مترسک های ترسناکی در بریتانیا که واقعی به نظر می رسند!
مترسک های ترسناکی در بریتانیا که واقعی به نظر می رسند!
گردشگری بریتانیا در مسیر رکوردشکنی دوباره
گردشگری بریتانیا در مسیر رکوردشکنی دوباره
چرا پنجره ی این خانه ها با آجر پوشانده شده؟
چرا پنجره ی این خانه ها با آجر پوشانده شده؟