بلیط هواپیما

روستای بیابانک

بیابانک

روستای بیابانک، یکی از روستاهای کویری و بسیار دیدنی ایران است که در استان سمنان قرار گرفته است. علت نام گذاری این روستا که در گذشته بنام بیابانک خندق معروف بوده است، کوچک بودن آن و همچنین همجواری آن با دشت کویر است. این روستای تاریخی که قدمت آن به طور دقیق مشخص نیست، قنات ها، یخدان ها، برج ها و قلعه های  زیبایی را در خود جای داده است. با الی گشت همراه باشید تا با این روستای تاریخی بیشتر آشنا شوید.

بیابانک
مطالب مرتبط
لیوس، روستایی سنگی در دزفول
روستای اولسبلنگاه کجاست؟ چگونه به آنجا برویم؟

بیابانک روستایی تاریخی و زیبا است که در دهستان لاسگرد شهرستان سرخه، در استان سمنان واقع شده است. بیابانک از روستاهای نمونه گردشگری است که تعدادی از بناهای آن مرمت و بازسازی شده اند. همچنین در اردیبهشت ماه امسال، عده ای از دوستداران آثار تاریخی و محیط ‌زیست با همراهی کارکنان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بافت تاریخی این روستا را پاکسازی کردند.

بافت بیابانک

در سال های ۱۳۴۸ و ۱۳۴۹، پژوهش هایی در این منطقه انجام شد که در نتیجه آن مشخص شد اولین طاق ضربى جهان در باقر تپه روستاى بیابانک زده شده است. گفته می شود قدمت تاریخی این روستا به دوره ی قبل از اسلام می ‌رسد.

یکی از جاذبه های این روستای تاریخی، قنات نیسکان است. این قنات روزگاری یکی از پر آب ترین قنات های این روستا بوده است و در حال حاضر خشک است. همچنین برج های نگهبانی چاله برج, دیونه برج و ترکمونی از جاذبه هایی هستند که در گذشته برای محافظت از روستا و دیده بانی کاربرد داشته اند.

قنات بیابانک

از دیگر جاذبه های جالب توجه این روستا، یخدان یا یخچال های آن است. این یخدان ها، بنایی از خشت و گل بوده اند که در گذشته برای نگه داری یخ کاربرد داشته اند. جالب آنکه این یخچال ها شامل دو در هستند که نحوه ی ساخت آن ها باعث می شود این درها در معرض آفتاب قرار نگیرند.

آثار بیابانک

در کف این یخدان ها نیز محلی برای نگه داری آب حاصل از ذوب یخ ها تعبیه شده است. در زمستان، افراد محلی، یخ ها را درون این یخدان ها جاسازی می کردند و در تابستان ها با باز کردن در این یخدان ها، از یخ آن ها استفاده می کردند. گفته می شود قدمت ساخت این یخدان ها به ۳۰۰ الی ۴۰۰ سال پیش بر می گردد.

کوزه بیابانک

یکی از جالب ترین و مهم ترین آثار تاریخی روستای بیابانک، قلعه خندق است. این قلعه که دارای دو ورودی و خروجی آب بوده است، در گذشته به عنوان پناهگاهی برای حفاظت از جان و مال مردم روستا ساخته شد.

بَری کوش نام منطقه ای در کنار مسجد جامع روستای بیابانک است که گفته می شود در گذشته قصر مجللی در آنجا قرار داشته است که در حال حاضر تخریب شده است.

کوچه بیابانک

برای دسترسی به این روستا باید در ایستگاه بیابانک قطار تهران-مشهد پیاده شوید. از این ایستگاه تا روستا حدودا ۲ کیلومتر فاصله است که و در آن نمی توانید وسیله ی حمل و نقل پیدا کنید. برای بازدید از این روستا باید این فاصله ۲ کیلومتری را پیاده طی کنید.

پنجاه و هفتمین سالگرد تاسیس ایران ایر
پنجاه و هفتمین سالگرد تاسیس ایران ایر
«آغاج اوی»، خانه های سنتی فراموش شده ترکمن ها
«آغاج اوی»، خانه های سنتی فراموش شده ترکمن ها
دریاچه ولشت مرزن آباد برگی دیگر از بهشت مازندران
دریاچه ولشت مرزن آباد برگی دیگر از بهشت مازندران
خانه ملا باشی اصفهان یا خانه معتمدی، چرا مهم شد؟!
خانه ملا باشی اصفهان یا خانه معتمدی، چرا مهم شد؟!