بلیط هواپیما

از این روستا می توانید «همه جا» را ببینید!

معرفی روستای همه جا در جاده چالوس

روستایی در جاده ی کرج – چالوس وجود دارد که نامش همه جا است. از لحاظ شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی این روستا بسیار جذاب و هیجان انگیز است. تعداد ۱۰۰ خانوار در روستای همه جا زندگی می کنند که برفرار کوه قرار گرفته و دورنما و چشم انداز بسیار زیبایی دارد. این روستا برای گردشگری تقریبا می توان گفت که تمامی قابلیت ها را داراست و می توان به عنوان یک قطب توریستی در محور کرج – چالوس آن را بر شمرد. در ادامه این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره روستای همه جا خدمتتان شرح دهیم و درباره جاذبه های آن صحبت کنیم پس اگر می خواهید با این روستا که نام جالبی هم دارد آشنا شوید، ما را همراهی کنید.

روستایی به نام همه جا
مطالب مرتبط:
سفر به پرخاطره ترین جاده ایران، جاده چالوس
۱۰ منطقه خنک برای سفرهای یک روزه اطراف تهران
لیست پیست های اسکی موجود در ایران

با توجه به این که فصل گرم تابستان شروع شده است و اغلب مردم می خواهند که اوقات فراغت خودشان را در منطقه های خوش آب و هوا بگذرانند. روستای همه جا یکی از همین مناطق خوش آب و هوایی است که به تهران هم تقریبا نزدیک بوده و با گذراندن دو ساعت می توانید به آن دسترسی داشته باشید. نکته ای که وجود دارد این است که از آن جایی که اکثر ایرانی ها از شمال تنها استان ها و شهرهای شمالی را مدنظر دارند سعی می کنند ساعت ها در ترافیک بمانند تا بتوانند به دریا و جنگل های شمال ایران برسند غافل از این که در مسیر جاده های شمالی ایران می توان مناطق بکر و بی نظیری را پیدا کرد که در برخی موارد حتی از شهرهای اصلی شمال هم زیباتر و جذاب تر باشند. همانند همین روستا که در جاده ی چالوس قرار دارد.

روستای همه جا مردمان بسیار مهمان نواز و مهربانی دارد.

اقتصاد اهالی روستا همه جا

برخی از ساکنان این روستا با تولید فرآورده های لبنی همچون قره قوروت و ماست محلی در کنار دامداری و برخی از فعالیت های کشاورزی زندگی خود را می گذارند. اما گفته می شود بسیاری از ساکنان روستاهای واقع در کرج چالوس، فصلی هستند یعنی ساکن شهر هستند و در روستاها اما خانه دارند، گذران زندگی در فصل زمستان در این روستاها بسیار سخت و دشوار است، اما برای گردشگری گزینه خوب و مناسبی است.

روستای همه جا

محل دقیق روستای همه جا

در فاصله ی ۴۵ کیلومتری جاده ی کرج – چالوس که می رسید درست بعد از سد کرج و پشت سر گذاشتن روستای آسارا و درده یک مسیر کوتاه که حدودا دو کیلومتر است می رسید که دسترسی شما را به روستای همه جا راحت تر می کند. این روستا در جاده چالوس دقیقا در یک فرعی قرار دارد که شما زمانی که آن را می بینید با خودتان تصمیم می گیرید که مسیرتان را به آن کج کنید یا نه!

در گذشته نام این روستا هیمه جا یا هیمه جاران بوده که به محلی برای تهیه هیزم از آن تعبیر می شده است. طبیعتی بکر و دیدنی همراه با رنگباران خیره‌ کننده درختان و وفور میوه ‌هایی مانند گردو و سیب از لذت‌های سفر به این روستا در فصل پاییز است. روستای همه جا در بخش آسارا در استان البرز واقع شده‌است. ارتفاعات مناسبی برای کوهنوردی در این روستا وجود دارد که از جمله ی آن ها قله ی کرچان است که ارتفاعی معادل ۳۷۷۲ متر دارد و همچنین قله دیگر آن هزاربند با ارتفاع ۳۳۷۰ متر نیز می توان اشاره کرد.

از دیگر زیبایی‌ های این روستا می ‌توان چال زیبای زنگران که مرکز رویش ریواس و سبزیجات کوهی: والک وشورک و … می‌باشد را معرفی کرد.

جاذبه های طبیعی روستای همه جا

  • چشمه های روستای همه جا

بزرگترین چشمه این منطقه (پَلِ چشمه) است که ۹۰% آب آشامیدنی روستا را تامین می کند که بسیار جذاب و دیدنی است. چشمه زنگران در فصل بهار که بسیارخنک و معروف است، بعد از این چشمه نیز دیگر چشمه های این روستا که به ترتیب گِوْبَندی، مگس سنگی (منظور از مگس زنبورعسل است)، مراد اِوَکی، جووَر، جیر، خره راهی، زاگیری، خیر ِنچالی، جووَر اَسیویی از جمله جاذبه هایی هستند که سبب دل انگیزتر شدن این روستا شده اند.

  • محصولات کشاورزی روستای همه جا

آلبالو وگیلاس محصول اصلی این منطقه است و بصورت عمده در  بازارعرضه می شود. گردو ،توت،سیب،گلابی،انگوررهم در کنار این دو محصول تا حدودی مایحتاج روستارا برآورده می کند . سبزیجات کوهی ازجمله والک، شورک، زنبالک، آقاجِ واش و داروهای گیاهی فراوانی ازجمله آویشن، چای کوهی، گل ختمی و نسترن در فصل خود غوغایی از رنگ و زیبایی به پا می کنند و احشام نیز لذت خوردن گیاهانی مانند: کماه، گرز، کرزنگ، حَلِوی، وایه و کنگر را با هیچ علوفه دیگری عوض نمی کنند.

روستای همه جا روستایی دیدنی
  • برداشت شیر خشت

از دیگر محصولات دارویی که در روستای همه جا کش می شود شیرخشت است که یک داروی زرین در این روستا است و به دلیل آداب اصیل و جذابی که دارد بسیار محبوب است. این گیاه به دلیل طبع خنکی که دارد برای درمان زردی کودکان بسیار مفید است و برداشت آن با تشریفات خاص و از پیش تعیین شده ای برگزار می شود، به لحاظ ارزشی بسیارگران قیمت است وکمتر از زعفران هم نیست؛ معمولا در روزهای جمعه مراسم برداشت انجام می شود.

همه جا
  • درختی بسیار قدیمی که به آن می گویند “آقا”

درختی بسیار بزرگ در روستای همه جا وجود دارد که سن آن به طور تقریبی ۲۳۰۰ سال تخمین زده شده است. این درخت نوع «اورس» است که در ضلع شمالی روستای «همه جا» واقع است. درخت آقا همچنان سرسبز است و می‌تواند به عنوان نماد گردشگری طبیعی و تاریخی این روستا مطرح شده و در فهرست آثار طبیعی کشور نیز به ثبت برسد. پیش از این یک درخت کهن تاریخی در کنار یکدیگر در این روستا وجود داشتند که یکی از آن‌ها در آتش سوخت و متاسفانه شکاف بزرگی درمیان درخت آقا به وجود آمده که حساسیت و دقت و مسئولیت پذیری بیشتر مسئولان محیط زیست را می طلبد. این درخت استراحتگاه دامداران منطقه است و آنان به دلیل کهنسالی درخت و احترامی که مردم این منطقه برای طبیعت قائلند هیچ آسیبی به این درخت نمی‌رسانند و به آن دست نمی‌زنند.

روستای همه جا در جاده چالوس
  • کوه نوردی در روستای همه جا

در جنوب شرقی روستای همه جا غاری به نام ندیک زنک در جنوب شرقی کوه زیبای زنگران وجود دارد که نظر بسیاری از کوهنوردان و گردشگران را به خود جلب اما هیچ کس تا به حال نتوانسته است به آن وارد شود. اگر سنگی داخل غار پرتاب شود برای مدت طولانی صدای آن به گوش می رسد این گنج مرموز نیز خود دست مسئولان و همت والای آنان را می بوسد.

کوه های روستای همه جا

نام آوران بزرگ در روستایی کوچک

جالب است بدانید که افراد سرشناس و چهرهای ارزشمندی در روستای همه جا رشد کرده اند و سبب نام دار شدن این روستای کوچک در یکی از فرعی های جاده چالوس شده است. استاد آواز سنتی اصیل ایرانی، محمد ابراهیم ذوالقدر و استاد بشیر افضلی در رشته سنتور و آواز، اهل همین روستا نیز بوده اند. بسیاری از مسئولان نیروی انتظامی و آگاهی استان در طول دهه ها از روستای کوچک همه جا برخاسته اند.

درسال های گذشته هنرمنبت کاری (مبل استیل) دراین روستا بسیاررواج داشت و بصورت کلان به بازار عرضه می شد که متاسفانه در حال حاضر به دلیل عدم توجهی که به این روستا و اهالی آن از طرف مسئولان ذی ربط می شود در حال نابودی است در حالی که زنان و مردان آن با قدرت تمام در حال فعالیت هستند.

گشت و گذار در بلوار ساحلی و اسکله بندر انزلی
گشت و گذار در بلوار ساحلی و اسکله بندر انزلی
تالاب گندمان، طبیعت زیبای استان چهارمحال و بختیاری
تالاب گندمان، طبیعت زیبای استان چهارمحال و بختیاری
با ۱۰ مورد از بهترین هتل های قشم آشنا شوید
با ۱۰ مورد از بهترین هتل های قشم آشنا شوید
حسینیه جاجرمی، بنایی تاریخی در بجنورد
حسینیه جاجرمی، بنایی تاریخی در بجنورد