روستای هنزا، بهشتی در دل کویری استان کرمان

روستای هنزا در کرمان

کرمان از بزرگترین استان های ایران است که در بخش عظیم کویری کشورمان قرار گرفته است. جاذبه های تاریخی و ارزشمند بسیاری در آن قرار دارد که تنها ۷۰۰ مورد از آن ها در لیست آثار ملی ایران نیز قرار دارد، همین خود دلیلی است تا به عنوان پنجمین شهر تاریخی ایران مطرح باشد. اغلب ما کرمان را به عنوان منطقه ی کویری میشناسیم در حالی که مناطقی در این شهر وجود دارد که به طور کلی می توانند نظر شما را درباره گرم و کویری بودن کرمان تغییر دهد. روستای هنزا در کرمان بخشی از توابع رابر در شهرستان بافت در مسیر جاده بافت جیرفت است که در ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه نیز قرار گرفته است. این روستا پر از درختان سر به آسمان کشیده ی گردو و رودخانه ای خروشان نیز می باشد که با مردمان با صفا و مهمان نوازی که دارد هر گردشگری را به سمت خود جذب می نماید. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره روستای هنزا در کرمان خدمتتان اطلاعاتی را بدهیم.

هنزا در کرمان
مطالب مرتبط:
روستای سیرچ، تکه ای از بهشت در دل کویر کرمان
قلعه قهقه راور در کرمان، جاذبه ای از دوره ساسانیان
قلعه اردشیر، بنایی تاریخی از دوره ساسانیان در کرمان

همانطور که در بالا گفتیم در استان کویری کرمان مناطقی وجود دارد که سرسبز و خوش آب و هوا هستند و به قولی مثال نقض بر تمام گرم و خشک بودن این استان می باشند. بعد از روستای سیرچ که در مجله گردشگری الی گشت درباره آن صحبت کردیم روستای هنزا در کرمان از دیگر مناطق خوش آب و هوا و سرسبز این استان است که در شهرستان بافت و در ۱۵ کیلومتری بخش ساردوئیه نیز قرار گرفته است. به منظور دسترسی به این روستا می بایست جاده ی اصلی بافت در جیرفت را به سمت هنزا ترک کنید و پس از گذراندن مسیری حدود ۱۰ کیلومتر جاده خاکی پرپیچ و خم به دره ای زیبا خواهید رسید که درختان گردو و رودخانه ای خروشان در جلوی چشمتان می باشد. اهالی این روستا بسیار مهمان نواز و با صفا هستند که خود دلیلی است تا گردشگران رقبت سفر به این روستا را داشته باشند.

روستای هنزا در کرمان

آب و هوای روستای هنزا در کرمان

با توجه به ارتفاع ۲۸۰۰ متری روستای هنزا در کرمان آب و هوای این منطقه در بهار و تابستان بسیار مطبوع و خنک است و در زمستان ها هم بسیار سرد می شود. رودخانه دائمی هنزاء از میان روستا عبور می‌کند. ظاهراً در گذشته تعداد زیادی آسیاب آبی در این بخش وجود داشته است که آثار آنها برجای مانده و قابل بازسازی هستند.

علت نام گذاری روستای هنزا

شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا به این روستا هنزا می گویند، جالب است بدانید که محلی ها به خروجی آب آسیاب “هنزاءب” می گفتند، از همین رو در این مکان به دلیل آنکه آسیاب های آب متعددی قرار داشته نیز به روستای هنزاء مشهور شده است.

روستای هنزا

شغل اهالی روستای هنزا در کرمان

اغلب مردم روستای هنزاء در کرمان به باغداری، فعالیت های زراعی و دامداری نیز مشعول هستند. گروهی از مردم نیز، در امور خدماتی اشتغال دارند. محصولات عمده زراعی این روستا شامل گندم، جو، نخود، عدس، لوبیا، سیب‌زمینی و یونجه است. اراضی روستا به صورت آبی و دیم کشت می‌شوند و آب مورد نیاز اراضی آن از رودخانه و چشمه تأمین می‌شود. گردو و بادام از جمله مهم ترین محصولات باغی این روستا هستند و انواع لبنیات مانند کشک، پنیر و روغن حیوانی و عسل در هنزا تولید می شود.

روستای هنزا در کرمان

پوشش گیاهی روستای هنزا

روستای هنزا در محدوده ای کوهستانی واقع است و بافت مسکونی متراکمی دارد. بیشتر خانه های روستای هنزا در کرمان بر روی شیب احداث شده اند و در و پنجره های کوچکی دارند. به طور معمول حیاط هر خانه سقف خانه ی دیگری می باشد و بیشتر خانه ها دارای یک طبقه می باشند. روستای هنزا در کرمان بهترین مغز گردو را در منطقه دارد و بندر هنزا، گلوگازر و تخت سرتشتک، گلی هوک، سرمشک، آبشار سرخوئیه از بکرترین مناطق گردشگری روستای هنزاء هستند؛ این روستای یکی از بهترین نقاط ییلاقی در کرمان محسوب می شود.

هنزا در کرمان

جاذبه های روستای هنزا در کرمان

  • گلوگازر

یکی از پدیده های طبیعی و بی نظیر روستای هنزا در کرمان دره کلوگازر است که از جاذبه های گردشگری ناشناخته در کرمان به شمار می رود. این دره در فاصله ی ۶ کیلومتری جنوب هنزا واقع است و حدود ۲۳۳۰ متر از سطح دریا فاصله دارد.

  • دره زیبای گلی هوک

از دیگر پدیده های بی نظیری که روستای هنزا در کرمان دارا هست دره زیبای گلی هوک است. این دره ی زیبا در منطقه سرمشک واقع است جایی که جریان آب رودخانه سرمشک در باریکه ای شگفت انگیر در حال گذر است. این پدیده طبیعی و منحصر به فرد حدود ۲ کیلومتر در شیب سنگی دامنه کوه ادامه دارد و عمق آن در بعضی نقاط به ۱۰۰ متر هم می رسد. پوشش گیاهی در دامنه این دره درختان اوورس و کهکم است که خود سبب زیبایی بی نظیر این دره شده اند و جریان آب با اعماق متفاوت در این منطقه گذر می کند و برکه های طبیعی و شگفت انگیزی را به وجود آورده است.

دره گلی هوک
  • سرمشک

یکی دیگر از مناطق دیدنی که در روستای هنزا واقع است سرمشک است. این منطقه ی تاریخی و طبیعی از طرف شمال به راین و قریبه العرب و از شرق به دهستان هنزا و از جنوب به دهستان اسفندقه بحر آسمان نیز محدود می شود. سرمشک  از نظر آب و هوایی، دارای آب و هوای معتدلی می‌باشد که در فصل تابستان به دلیل چشمه سارها و باغهای میوه و کوهای دیدنی همچون کوههای هنزا، تخت سرتشتک و وجود معدن مس درآلو و دره گلی هوک توجه گردشگران زیادی رابه خود جلب نموده است.

  • آبشار سرخوئیه

یک آبشار به نام سرخوئیه در روستای هنزا وجود دارد که در اصطلاح محلی ها به آن کمر شرشره هم گفته می شده است. این آبشار در فاصله ی ۳ کیلومتری شرق هنزا قرار دارد و دارای زیبایی های منحصر به فردی می باشد. ارتفاع آبشار در حدود ۱۰ متر است و اطراف آن درختان عظیم گردو فرا گرفته اند.

روستای دیدنی هنزا در کرمان

  • امامزاده سید محمد رضا ابوطالب

یک امامزاده هم در روستای هنزا در کرمان وجود دارد که به گفته اهالی این منطقه وی از نوادگان حضرت موسی کاظم بوده و در چندین کتاب تاریخی نیز نام وی برده شده است.

۱۵ غذای معروف و سنتی مشهد
۱۵ غذای معروف و سنتی مشهد
آشنایی با فرودگاه بین المللی دشت ناز در شهر ساری
آشنایی با فرودگاه بین المللی دشت ناز در شهر ساری
نمایش بزرگترین شهاب سنگ ایران در کاخ گلستان
نمایش بزرگترین شهاب سنگ ایران در کاخ گلستان
یخچال میبد، ترکیبی از اندیشه و معماری
یخچال میبد، ترکیبی از اندیشه و معماری

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code