روستای کهتویه ماسوله ی جنوب ایران در هرمزگان

روستای کهتویه در هرمزگان

هرمزگان استانی تاریخی در جنوب ایران است که جاذبه های جذاب بسیاری را در خود جای داده است به طوری که یکبار سفر به این منطقه نمی تواند جوابگوی تمام دیدنی های آن باشد. یکی از جاذبه های بی نظیری که در این منطقه وجود دارد روستایی است به نام کهتویه که شباهت بسیاری به ماسوله ی گیلان دارد. روستای کهتویه در استان هرمزگان همچنان اصالت خودش را حفظ کرده و همین موضوع سبب شده تا شهرت بسیار در این استان داشته باشد. در این مطلب الی گشت قصد دارد درباره ی روستای کهتویه در هرمزگان خدمتتان شرح دهد، همراه را در سفر به جنوب ایران باشید.

روستای کهتویه در هرمزگان
مطالب مرتبط:
حمام گله داری، موزه مردم شناسی در استان هرمزگان
در هرمزگان چه غذاهایی بخوریم؟
بندر کنگ از قدیمی ترین بندرهای ایران

روستای کهتویه در ۳۵ کیلومتری شهرستان بسنک در استان هرمزگان قرار گرفته و زمانی که به این منطقه می رسید که در سایه سار کوهستانی پنهان شده و به این منطقه جذابیت ویژه ای بخشیده است. این روستا میزبان خوبی برای مسافرانی است که جنوب ایران سفر می کنند و محلی است که شب نشینی های بسیاری هم چنان در آن برگزار می شود و موجب خوش شدن حال اهالی و مسافران این منطقه گرم جنوبی می باشد.

روستای کهتویه ماسوله ی هرمزگان

معماری این منطقه دلیلی بر تمایز آن با دیگر روستاهای این استان است، حالت پلکانی که در آن وجود دارد و کوچه های تنگ و باریکش همگی بر جذابیت این منطقه می افزاید. در این فراز و نشیب ها، چشم اهالی محلی که به مهمانان تازه وارد می افتد با آن لهجه شیرین جنوبی با اصرار شما را به خانه هایشان دعوت می کنند تا لحظات شیرینی برایتان رقم بزنند، بنابراین اگر به این روستا سفر کردید زیاد نگران جای خواب و خورد و خوراک نباشید چرا که مردم روستای کهتویه در هرمزگان به اندازه خونگرم و مهمانوازند که حتما شما را به یک وعده غذا دعوت خواهند کرد. بیشتر خانه هایی که در این روستا ساخته شده اند از سه طرف با تپه محاصره هستند و اولین خانه زمانی که به این روستا وارد می شوید بر روی زمین و آخرین خانه در نزدیکی آسمان آبی نیز قرار دارد. مشارکت و همدلی در این روستان از خانه های آن کاملا پیداست چرا که حیاط هر خانه بام خانه ای دیگر است.

هرمزگان

دلیل نام گذاری روستای کهتویه در هرمزگان

با توجه به این بر اساس اسناد و شواهد موجود درباره ی این بارها نام آن تغییر کرده است، می توان به این صورت بیان کرد که در ابتدا این روستا به دلیل قرار گرفتن در کنار چشمه ای به نام تزگ آباد به همین نام مشهور بود اما بعد از آن این چشمه خشک شد و خشکسالی در این منطقه پدید آن به دلیل وجود کوه و تپه هایی که در کنار این روستا وجود دارد به روستای کهتویه که به معنای روستایی میان کوه و تپه است نام گذاری شد.

زبان و گویش کهتویه

زبانی که مردم کهتویه به آن سخن می گویند از شاخه های گویش بستکی است که خود از زبان لارستانی است که از نظر لهجه با همه لهجه های موجود در روستاهای اطراف متفاوت است، برخی این زبان را ادامه زبان پهلوی دوره ساسانی دانسته اند.

روستای کهتویه هرمزگان در جنوب ایران

بهترین زمان سفر به روستای کهتویه

با توجه به موقعیت جغرافیایی روستای کهتویه در هرمزگان که در جنوب ایران قرار گرفته آب و هوای این منطقه بسیار گرم و مرطوب بوده و شرایط برای سفرهای تابستانی و تقریبا بهاری مسعد نیست. اما در پاییز و به خصوص زمستان شرایط معتدل و نسبتا ایده آلی فراهم می شود و این روستا می تواند پذیرای مسافران بسیاری باشد. در رابطه با اقامت هم همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم نگران نباشد چرا که اگر چه شرایط اقامتی نظیر هتل و هاستل در این روستا وجود ندارد اما اهالی آن به اندازه ای خونگرم و مهمان نواز هستند که حتما پذیرای شما خواهند بود. اما اگر خواستید که مستقل باشید می توانید به شهرهای اطراف بروید نظیر شهر بستک و در اقامتگاه های آن منطقه اقامتی کوتاه داشته باشید.

مختصری از تاریخ روستای کهتویه در هرمزگان

با توجه به اسنادی که در کتب تاریخی ایران وجود دارد درباره روستای کهتویه در هرمزگان بدین ترتیب شرح داده شده است که حدود ۴۰۰ سال پیش شکل گیری این روستا شروع شده و با کوچ مردم از آبادی های اطراف به این روستا زندگی نیز آغاز گردید. اما بر اساس کتاب خاطرات شرفا شرفایی، آثار به جا مانده در اطراف روستا و ارتفاعات همجوار چیز دیگری می گوید. بقایای نهر آب و حوضچه های ساخته شده از سنگ و ساروج و چاه هایی بر جای مانده از قنات و خطوط میخی موجود بر دیواره ی قنات نشان از زندگی ۲ هزار ساله بشری در این منطقه دارد. با توجه به سرشماری های سال ۱۳۸۵ جمعیت روستای کهتویه در هرمزگان ۱۱۵۸ نفر بوده است.

هرمزگان

دیدنی ها و تفریحات

یکی از جالب ترین تجربه هایی که در روستای کهتویه در هرمزگان می توانید داشته باشید آشنایی با روسومات اهالی آن منطقه است؛ این موضوع برای کسانی که بار اولشان است به جنوب ایران سفر می کنند بسیار جالب و هیجان انگیز است.

از دیگر دیدنی های این روستا کوه بافت قدیم و جدیدی است که روستای کهتویه را از هم جدا می سازد. در بافت قدیمی، مانند هر روستای پلکانی دیگر، کوچه های تنگ و باریک، روی بام خانه ها به وجود آمده و گذر از آنها احساس خاصی به افراد می دهد. ترس از هر لحظه فروریختن کوچه ها یکی از احساس هایی باشد که هنگام قدم زدن در آن بافت قدیمی تجربه می کنید.

در این روستا یک مسجدی وجود که به مسجد جامع کهتویه معروف است. معماری زیبای این مسجد نمایی از معماری مساجد ایرانی برایتان به نمایش گذاشته می شود و حال و هوای خاصی بر آنجا حکمفرماست.

۱۰۰۰۰ نخل روستا که به هیچ حساب و کتابی قد کشیده اند مناظر کم نظیری را پیش روی گردشگران قرار می دهد. گشت و گذار در میان نخلستان های روستا اتفاق خوبی است که بر لذت سفر شما خواهد افزود.

روستای کهتویه

خوشمزه ترین کباب جنوبی

یگ نوع غذای بسیار خوشمزه که هر مسافری که به روستای کهتویه در هرمزگان می رود باید آن را بخورد کباب کهتویه است . این کباب از گوشت گوساله تهیه می شود و بسیار خوشمزه و خوش طعم است، طعم این کباب به اندازه ای خوب است که از راه های دور تنها برای خوردن آن به این روستا می آیند. بسیاری از پخت و پز های مراسم عروسی و اعیاد مذهبی منطقه در این روستا انجام می گیرد. مردم روستا مهارت خاصی در پخت پلویی موسوم به بریانی دارند. بسیاری از کبابی ها در جنوب ایران برای اینکه مطرح باشند نام کهتویه را بر روی کباب فروشی های خود قرار می دهند اما تنها در این روستا است که کباب کهتویه اصلی را می توانید در فضایی پر از صفا و صمیمت در کنار اهالی این روستای دوست داشتنی میل کنید.

کباب کهتویه

راه دسترسی به روستای کهتویه در هرمزگان

به منظور دسترسی به روستای کهتویه در هرمزگان باید به سمت شهرستان بستک و شهر جناح بروید، سپس با دور شدن از این شهرها باید به تابلوهای جاده ای توجه داشته باشید تا از طریق جاده جناج – فرامرزان به کهتویه بروید که در ۳۵ کیلومتری شهرستان بستک و ۷ کیلومتری شهر جناح واقع شده است و فاصله ای ۳۰۰ کیلومتری با بندرعباس نیز دارد.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد