بلیط هواپیما

رومن فروم، بازگو کننده داستان اساطیر رم

رومن فروم، میدانی که شاهد شکوه باستان بود

ایتالیا بزرگترین مرکز توریست های جهان است و رم به عنوان پایتخت این کشور تاریخی و زیبا، در مرکز توجهات این کشور قرار گرفته است. شهر رم با جمعیتی ۳ میلیون نفره، بزرگترین و مشهورترین پایتخت توریستی نه تنها ایتالیا بلکه اروپا نیز محسوب می شود. رم ممکن است آرزوی هر جهانگرد  غیر جهانگردی برای دیدن جاذبه های تاریخی و لمش تاریخ با شکوهش باشد. غنای فرهنگی این شهر سنتی ایتالیایی، باعث شده است علاوه بر معماری قدیمی ساختمان هایش، آثار تاریخی فاخری چون رومن فروم جاذبه ی تاریخی شهر رم ایتالیا را در عصر حاضر برای بازدید کنندگان به جای گذاشته است. درادامه با الی گشت همراه باشید تا مروری بر این جاذبه ی تاریخی شهر رم ایتالیا داشته باشیم.

میدانگاه رومن فروم
مطالب مرتبط:
جملات پرکاربرد ایتالیایی در سفر
هزینه های سفر به رم

رومن فروم  به معنای میدان اصلی شهر رم است و خرابه‌هایی برجای مانده از عظمت دوره ی  امپراطوری روم و محل اجرای نمایش ها و اعلانات مهم، مقبره‌های باشکوه و مشهور، کلیساها و مرکز ر جنب و جوش مردم و اهالی شهر رم بوده است. در اکثر شهرهای امپراطوری روم یک فضای روباز و میدان مانند بزرگ به نام فروم، وجود داشته است. مردم در این مکان‌ها برای انجام معاملات تجاری، خرید و فروش اشیا و حیوانات و مسکوکات، ملاقات با دوستان و افراد مهم، اطلاع از اخبار شهر، تماشای مسابقات گلادیاتورها و حیوانات وحشی، جشن گرفتن پیروزی‌ها و جشن های ملی و مذهبی، شرکت در انتخابات و محاکمه‌ها و در آخر رفتن به کلاس های درسی، استفاده می‌کرده اند. معمولاً زمین فروم‌ها سنگفرش بوده و اطراف آن ساختمان‌های باشکوهی با معماری های سبک رومی به عنوان هایی به طور مثال مقبره‌ها، کلیساها و گاهی فروشگاه‌های زیبا وجود داشتند. یکی از رومن فروم ها ، که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین فروم در کل شهرهای امپراطوری روم است، به اندازه ی ۲۵۰ در ۱۷۰ متر است  که امروز یکی از پر بازدیدترین مناطق جهان نیز به شمار می‌رود، قبلاً قبرستان مردمان قبیله ی اتروسکان بوده است که  در قرن ۷ قبل از میلاد ساخته شده بوده است و با رشد تدریجی و پیدایش نیازهای مردم، به مرور زمان به قطب اجتماعی، سیاسی و تجاری امپراطوری روم نیز تبدیل می‌شود. رومن فروم، همانند بسیاری از ساختمان های شهر بزرگ روم پس از سقوط امپراطوری روم رو به مطرود شدن و متروکه شدن رفت. تا اینکه روزی رسید که از آن به عنوان چراگاه استفاده می شد. در قرون وسطی و بعد از آن تا مدتی این میدان را با نام چراگاه گاوها (Campo Vaccino) می‌شناختند و صدامی زدند. بسیاری از سنگ‌ها و مرمرهای رومن فروم  در این دوران به تاراج رفت.

یکی از طاق های رومن فروم

بسیاری از سنگ‌ها و مرمرهای رومن فروم  در این دوران به تاراج رفت. سنگ های غارت شده برای استفاده در دیگر بخش‌های شهر شامل دیوارهای واتیکان و بسیاری از کلیساهای رومی مورد استفاده قرار گرفت. از تاریخ  رومن فروم شهر رم اطلاعاتی کامل موجود بوده است، اما تا قرن ۱۸ که باستان شناسی به نام کارلو فیا که کار حفاری در این منطقه را شروع کرد، کشف و پیدا نشده بود. کار حفاری رومن فروم شهر رم در حدود ۱۰۰ سال طول کشید و این میدانگاه در قرن بیستم بالاخره به طور کاملی حفاری شد. در طول تاریخ سه طاق‌نمای ضربی به رومن فروم شهر روم اضافه شد. طاق‌نمای اولی در سال ۲۹ قبل از میلاد توسط آگوستوس ساخته شد که امروزه کاملا تخریب شده است، طاق‌نمای دوم که تیتوس نام دارد و در سال ۸۱ پس از میلاد ساخته شد و طاق‌نمای سوم سپتیمیوس سوروس است که در سال ۲۰۳ پس از میلاد ساخته شده است. اگر از بخش سالارا وکیا یا پالاتینو و یا ورودی نزدیک طاق‌نمای تیتوس وارد رومن فروم روم شوید، مقبره «آنتونینو و فائوستینا را در سمت چپ خود خواهید دید که در سال ۱۴۱ میلادی ساخته شده و قرن ۸ میلادی به کلیسای سن لورنزو  تبدیل شده است. در سمت راست، کلیسای فولویا آمیلیا از سال ۱۷۹ قبل از میلاد وجود دارد که به شکل یک سالن عمومی به طول ۱۰۰ متر و در دو طبقه ساخته شده است. شما با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خود از الی گشت به شهر رم سفر کنید و از جاذبه های این شهر دیدن کنید و سفری آرام را تجربه کنید. در انتهای این مسیربه ویا ساکرا، گذرگاه اصلی رومن فروم که سربازان رومی از طریق آن به رم باز می‌گشتند و امپرطورها به سمت قصر پادشاهی خود می‌رفتند و مقبره ژولیوس سزار معروف می‌رسید که این مقبره  در سال ۲۹ پس از میلاد مسیح توسط آگوستوس، معمار دوره ی باستان ساخته شده است و نماد جایگاهی است که ژولیوس سزار در آن سوزانده شده است و خاکسترش به باد داده شده است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های رومن فروم برای هر کسی جایگاه سخنرانی بود که سخنرانان که اکثرا پادشاهان بودند، در آنجا برای مردم روم سخنرانی می کردند که به این کرسی‌ها، روسترا می‌گفتند. این جایگاه و سکو آنقدر مهم و حیاتی بود که ژولیوس سزار، دستور بازسازی آن را با استفاده از مرمر اعلی داده است.

نمایی از رومن فروم

مارک آنتونی معروف هم، از همین جایگاه، نطق مراسم ترحیم ژولیوس سزار را ایراد کرد و خاکسترهایش را به عنوان یادبود به باد سپرد. جالب است بدانید که بخش اعظم رومن فروم مدیون سلطنت در زمان پادشاهی ژولیوس سزار و امپراطور بعدی او یعنی آگوستوس کبیر، ساخته شده است. ۲ ساختمان مهم دیگر رومن فروم شهر رم ایتالیا، شامل رجیا به معنای خانه‌ی پادشاه و مقبره وستا است که درست در دامنه‌ی تپه‌ی پالاتین قرار گرفته اند. عمارت رجیا به عنوان قصر تشریفاتی پادشاه استفاده می‌شده است  وبه این صورت طراحی شده بود که  از یک سری اتاق که دورتادور یک حیاط قرار داشتند تشکیل می شده است. مقبره وستا نیز، بر طبق عناصر کهن و حفاظت از فرهنگ و فرقه ی وستا و آتش مقدس و به اعتقاد مردمریال ابدی مردم روم تمرکز دارد. خاندان سوران، بالاخره بازسازی‌های آخر معبد وستا را در ۱۹۱ سال پیش از میلاد انجام دادند. با خاموش شدنقدرت و برگرداندن اقبال از امپراطوری روم، میدانگاه رومن فروم و بخش‌های اطراف آن رو به افول و نابودی رفتند.  ساختمان‌های اداری اطراف رومن فروم، همگی در قرون وسطی به کلیسا تبدیل شدند.

امپراتور کنستانتین اول پایتخت رسمی خود را در سال ۳۳۰ پس از میلاد به شهراستانبول، پایتخت فعلی ترکیه امروزِی، منتقل کرد و دستور بسته شدن دائمی تمام مراکز مذهبی نامعمول  را در تمامی قلمرو پادشاهیش، صادر کرد. این تغییرات کنستانتین که با کاهش جمعیت و مهاجرت آنان نیز همراه بود باعث توقف روند ساخت سازه هایی همانند رومن فروم در اروپا شد. در حال حاضر، خرابه‌های میدانگاه رومن فروم نور امید هنرمندان، نقاشان، طراحان و حکاکان است. این هنرمندان، این سازه ی مقتدر قدیمی را به تصویر کشیده و روزگار این شهر باستانی را به نمایش می گذارند. شاید نسل آخر سازه‌های باستانی جهان در نظر در این فروم قرار گرفته است نیز در رومن فروم قرار دارند و اهمیت این بنا در زمان امپراطوری روم را می‌افزاید.

کلیسای جامع پیزا، یکی از مهمترین جاذبه های ایتالیا
کلیسای جامع پیزا، یکی از مهمترین جاذبه های ایتالیا
دنبال ونیز در زیر پایتان بگردید! + تصویر
دنبال ونیز در زیر پایتان بگردید! + تصویر
از سفر به ایتالیا چه می خواهید؟
از سفر به ایتالیا چه می خواهید؟
معرفی هتل استایل رم | ۴ ستاره
معرفی هتل استایل رم | ۴ ستاره