بلیط هواپیما

زندگی عجیب مردم آفار در آفریقا (عکس)

مردم آفار

حدود ۳ میلیون نفر از مردم آفار در ۳ کشور شاخ آفریقا یعنی اریتره، اتیوپی و دجیبوتی زندگی می کنند. سال گذشته عکاسی به شمال شرقی اتیوپی در منطقه ی Semera رفت و از زندگی روزانه ی مردم این منطقه تصاویر بی نظیری تهیه کرد. او در این باره می گوید: من توانستم به این کشور بروم و از بچه هایی که هر روز صبح با شادی به مدرسه های خود می روند، عکس بگیرم. اما آنها هر روز با یک نگرانی بزرگ از خواب بیدار می شوند، اینکه آیا می توانند دوباره به کلاس های درسشان بروند یا خیر، چون هر روز باید به دنبال آب بگردند. با ادامه ی این مطلب از الی گشت همراه ما باشید:

کودکان منطقه ی سمرا در کشور اتیوپی، زندگی سختی را می گذرانند آنها مجبورند هر روز به دنبال آب برای خانواده و خودشان در مدرسه باشند. با توجه به خبرهای منتشر شده در سازمان یونسکو، خشکسالی ای که اخیرا در این کشور اتفاق افتاده است، در طول ۵۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

جمعیت کثیری از این ۳ میلیون مردم آفاری را کودکان تشکیل می دهند که در حال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مختلفی مثل بی آبی و خشکسالی هستند.

کودکان آفار
مطالب مرتبط:
از ۵ قبیله معروف آفریقا بشنوید
در جاده های آفریقای جنوبی در امان بمانید

در این منطقه رودخانه ای وجود دارد که همه ی زمین های اطراف آن به نام Awash، کاملا سرسبز هستند. با نگاهی به این زمین ها می توانید محصول ذرت را در همه جای آن ببینید. اگر خوب به این زمین ناگاه کنید می بینید که گیاهان آن بسیار کوتاه هستند، به این پدیده، خشکسالی سبز می گویند که در آن ریزش بسیار کم باران باعث رشد گیاهان جدید اما غیرواقعی و ناکارآمد می شود.

زمین های آواش

فرستادن بچه ها به مدرسه، در فرهنگ مردم آفار کاری غیر طبیعی و جالب توجه است.

کودکان مدرسه ای آفار
مدرسه در آفار

از گذشته های دور، مردم آفار به عنوان مردمی کوچ نشین شناخته می شده اند. آنها برای پیدا کردن علوفه ی مورد نیاز شترها و گاوهایشان از منطقه ای به منطقه ی دیگر می روند اما امروزه مردم آفار می دانند که این شیوه از زندگی دیگر جایی در دنیای مدرن ندارد و بنابراین حدود ۱۰ سال است که تصمیم گرفته اند تا کوچ نشینی را رها کرده و به فرزندان خود شانس یادگیری درس و رفتن به مدرسه را بدهند.

مردم کوچ نشین آفار

کودکان مدرسه ای در صبح خیلی زود و قبل از اینکه گرمای خورشید به اوج خود برسد، روستای خود را ترک می کنند و خیلی از آنها مجبورند بیشتر از ۱ کیلومتر طی کنند تا به منبع آب برسند. اگر خوش شانس باشند در همان ابتدا آب پیدا می کنند، در غیر اینصورت باید ۵ کیلومتر دیگر راه بروند تا به منبع آب دوم برسند.

کودکی در آفار

مدرسه ی منطقه ی سمرا در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و حدود ۱۳ معلم و ۲۳۰ دانش آموز دارد و تا مقطع راهنمایی در آن تدریس می شود. مدیر این مدرسه می گوید تا قبل از خشکسالی، مهم ترین چالش ما پیدا کردن دفتر و کتاب و قلم بود اما حالا مهم ترین چالش، پیدا کردن آب است.

وقت ترک مردم آفار رسیده است و من تصمیم گرفتم تا از آنها عکسی بگیرم و به خودشان بدهم. زن در عکس، با عصبانیت فریاد می زند: «ما در این چند سال خشکسالی بزرگی داشتیه ایم، ما به عکس های شما نیاز نداریم. ما، مردم آفار، کاغذ نمی خوریم!»

عکس مردم آفار
چرا تانزانیا را باید شگفت‌انگیز بدانیم؟ + ویدئو
چرا تانزانیا را باید شگفت‌انگیز بدانیم؟ + ویدئو
چگونه کلیمانجارو را فتح کنیم؟
چگونه کلیمانجارو را فتح کنیم؟
در شهر طنجه مراکش قدم بزنید + ویدیو
در شهر طنجه مراکش قدم بزنید + ویدیو
همه آنچه از جزیره موریس باید بدانید…
همه آنچه از جزیره موریس باید بدانید…