ساختمان های قد بلند دنیا!

آسمان خراش های دیدنی جهان

تا سال های گذشته ساخت آسمان خراشها تنها متعلق به کشورهای توسعه یافته بود و برای دیدار از این خوش قامتان باید بار سفر را بسته و به این کشورها سفر کرده و یا تنها به تصاویر و فیلم از آسمان خراشها اکتفا کرد. اما پس از چندی کشورهای در حال توسعه و جهان سومی نیز به فکر افتادند و توانستند با پیاده سازی تکنیک ساخت این ساختمانها، مشابه آن را در کشور خود نیز ایجاد کنند. با بسط و گسترش فناوری و علوم جدید، کشورهای درحال توسعه با رشد سرزمین شان توانستند در ساخت آسمان خراش نیز از کشورهای باتجربه در این امر پیشی بگیرند. با الی گشت همراه باشید تا بیشتر از این آسمان خراش ها بدانیم.

مطالب مرتبط:
۳ آسمان خراش برتر دنیا
برج های دوقلوی پتروناس، نیم کیلومتر تا آسمان
آسمان خراش

مرکز مالی CTF در شهر گوانگجو، کشور چین (۵۳۰ متر/۱۷۴۰ فوت(

یکی دیگر از آسمان خراش‌ های فوق مرتفع چین مرکز مالی CTF است که دومین برج از برج‌ های دوقلوی گوانگجو در منطقه تیانحه و مشرف بر رودخانه پیرل می‌باشد. برج اول در سال ۲۰۱۰ کامل شد و مرکز مالی CTF که تحت عنوان مرکز مالی چو تای فوک یا برج شرقی گوانگجو نیز شناخته می‌شود در سال ۲۰۱۶ گشایش یافت. این بنا یک مجتمع ۱۱۱ طبقه با کاربری‌ های چند گانه است که بخش ‌هایی مانند مرکز کنفرانس، ادارات، یک مرکز خرید بزرگ، سوئیت‌های اقامتی، یک عرشه مشاهده و هتل ‌های رزوود و  هتل ریسوت به اضافه ۱۶ طبقه گردان را در خود جای داده است. طبقات زیرین این برج به مراکز حمل و نقل عمومی متصل هستند و همچنین از طریق پل‌ های دو سطحی ارتباط بین این ساختمان با ساختمان‌ های مجاور برقرار است.

تایپه ۱۰۱ (۵۰۹/۲ متر/۱۶۷۱ فوت)

برج تایپه ۱۰۱ تایوان به عنوان نمادی از مدرنیزه، آمیزه ‌ای از تکنولوژی امروزی به همراه سنت ‌های قاره آسیاست. این برج که در برابر زلزله و طوفان از استحکام زیادی برخوردار است با دیوارهایی با پوشش شیشه ‌ای سبز-آبی و بسیاری از المان‌ های طراحی دیگر، گویای نمادهای سنتی آسیا و فلسفه فنگ‌ شویی می‌باشد. بطور مثال ۱۰۱ طبقه بودن این برج مظهر آغاز دوباره زمان و درخشش نور زرد روشن بر بالای آن مانند یک مشعل خوش ‌آمدگویی است که مظهر آزادی و آزادگی تلقی می‌گردد. تایپه ۱۰۱ که ساخت آن در سال ۲۰۰۴ به پایان رسید قبل از تکمیل برج خلیفه دوبی در سال ۲۰۱۰، عنوان بزرگترین برج دنیا را با خود حمل می‌کرد. در حال حاضر نیز این برج به سبب طراحی دوستدار محیط زیست و  انرژی ‌های طبیعت، عنوان بزرگترین ساختمان سبز دنیا را با خود یدک می‌کشد.

مرکز مالی جهانی شانگهای (۴۹۲ متر / ۱۶۱۴/۲ فوت)

برج ۱۰۱ طبقه مرکز مالی جهانی شانگهای که در منطقه پودونگ شهر شانگهای قرار دارد یک مرکز بسیار مهم تجاری و تبادلات مالی بین ‌المللی محسوب می ‌شود که متشکل از ادارات، هتل ‌ها، اتاق ‌های کنفرانس، عرشه مشاهده و مراکز بزرگ خرید در طبقه همکف است. شکل ظاهری این آسمان‌ خراش که یک دربازکن نوشابه را در ذهن تداعی می‌ کند عمده شهرت خود را از حفره‌ نمادین بالای برج دارد و حتی شما می‌توانید از فروشگاه ‌ هدایا در قسمت عرشه مشاهده، یک دربازکن شبیه سازی شده از برج را خریداری کنید. مرکز تجارت جهانی شانگهای در سپتامبر سال ۲۰۰۷ تکمیل شد و سال بعد توسط طراحش عنوان بهترین آسمان‌خراش تکمیل شده را به خود گرفت. این برج توسط یک موسسه طراحی آمریکایی تحت نام نام کوهن پدرسون فاکس طراحی شد.

مرکز بازرگانی بین المللی (۴۸۴ متر/۱۵۸۸ فوت)

برج مرکز بازرگانی بین المللی هنگ کنگ متشکل از ۱۰۸ طبقه می‌باشد. ابتدا قرار بود این برج بلندترین برج دنیا باشد اما به خاطر قوانین و مقررات محلی که ساخت ساختمانی مرتفع ‌تر از کوههای گرداگرد شهر را ممنوع می‌کرد از ارتفاع آن کاسته شد. این آسمان‌ خراش که در سال ۲۰۱۰ تکمیل شد مشتمل بر هتل ریتز کارلتون، ادارات بازرگانی، یک مرکز خرید بزرگ، یک رستوران پنج ستاره و عرشه مشاهده با نام اسکای ۱۰۰ می‌باشد. مرکز بازرگانی بین ‌المللی هر چند در هدف خود برای تبدیل شدن به مرتفع ‌ترین ساختمان دنیا ناکام ماند اما به سبب برخورداری از بزرگ ترین نمایش‌ های نور و موسیقی در یک ساختمان در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. نمایش‌های موسیقی و نور LED وسعتی معادل ۵۰هزار متر مربع دارد که دو بار در شب قابل مشاهده است.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد