ساختمان های نمادین جهان

ساختمان های نمادین

زمین سرسبز، کوه های برف پوشیده، غنچه های گل یا رودخانه ای زلال و روان از چشم اندازهای زیبا هستند. همه اینهایی که گفتیم از زیبایی های طبیعی بودند اما انسان می تواند با ساختن ساختمان های زیبا به خلق چشم اندازهای بهتر کمک کند. در جهان ساختمان های زیبایی وجود دارند که باید شکوه آن ها از نزدیک ببینید. با الی گشت همراه باشید تا با نمادین ترین ساختمان های جهان آشنا هستید.

مطالب مرتبط:
ساختمان های رویایی اما واقعی!
عجیب ترین ساختمان های دنیا با شاهکاری از معماری

خانه اپرا سیدنی

خانه اپرا سیدنی یکی از نمادین ترین ساختمان های جهان است و درسال ۲۰۰۷ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. طول این ساختمان ۱۸۵ و عرض آن ۱۲۰ متر است و توسط معمار دانمارکی به نام یورن اوتزان ساخته شد، در سال ۱۹۵۷ در مسابقه بهترین طراحی بین المللی، طراحی او به عنوان طرح برتر از بین ۲۳۲ طرح دیگر انتخاب و برند جایزه ۵۰۰۰ پوندی شد. دو سال بعد از این رقابت، کار ساخت بنا با استخدام ۱۰,۰۰۰ کارگر شروع شد و تا زمان ساخت این ساختمان هزینه پروژه  به ۱۰۲ میلیون دلار استرالیایی رسید. افتاحیه رسمی این ساختمان در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ اتفاق افتاد . در سال ۱۹۶۰ «پل رابسون» اولین کسی بود که در خانه اپرای سیدنی اجرا داشت و اولین اپرا به نام جنگ و صلح سرگئی پروکفیف هم در این محل در ۲۸ سپتامبر ۱۹۷۳ انجام شد . هر سال حدود ۳۰ هزار واقعه در این محل اتفاق می افتد که حدود ۸ میلیون نفر از آن ها بازدید می کنند.

خانه اپرا سیدنی

برج ایفل

برج ایفل در سال ۱۸۸۹ در پاریس ساخته شد و دو مهندس با همکاری هم آن را طراحی کرده بودند. طراحی این برج به صورت درب ورودی به نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ بود که در آن سال در پاریس انجام می شد.  شرکت گوستاو ایفل طراحی و ساخت این برج را بر عهده داشت و نام برج هم از نام مالک این شرکت گرفته شده است. این برج آهنی ارتفاع ۳۲۴ متری و وزن ۱۰۱۰۰ تنی دارد و با سالی ۷ میلیون بازدید کننده از پربازدیدترین  جاذبه ها است. ساخت این برج ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روزطول کشید و در ابتدا قرار بود که فقط به مدت ۲۰ سال پا برجا باشد.

کلیسای نوتردام پاریس

نوتردام، کلیسای جامع کاتولیک است که به عنوان محلی رسمی برای اسقف اعظم پاریس ساخته شده است. این بنای باشکوه ۱۳۰ متر طول، ۴۸ متر عرض و ۳۵ متر ارتفاع دارد، این کلیسا در سال ۱۶۳۱ ساخته شد اما بعد از آن هم مرتب مورد ساخت و بازسازی های دوره ای قرار گرفت بطوریکه در سال ۱۳۴۵ همانند ساختمان فعلی این کلیسا شد. این ساختمان یکی از نمادین ترین ساختمان های دنیا و پاریس است و به عنوان یکی از بهترین نمونه های ساختمان گوتیک فرانسوی شناخته می شود.

کلیسای نوتردام پاریس

برج خلیفه

برج خلیفه دبی، آسمان خراش ۸۳۰ متری بزرگترین سازه و یکی از نمادین ترین ساختمان های جهان است. این ساختمان توسط آدریان اسمیت طراحی و در طرح آن از شکل نوعی گل الهام گرفته شده است. ساخت این بنا در سال ۲۰۰۴ آغاز و در ۲۰۰۹ به پایان رسید و در ۲۰۱۰  به طور رسمی به عنوان بخشی از پروژه داون تاون دبی افتتاح شد. در ۱۶۳ طبقه این ساختمان، هتل ها و خانه های زیادی وجود دارد .

برج شارد

برج شارد آسمان خراشی ۳۰۹٫۶ متری و ۹۵ طبقه در لندن است که ساخت آن در سال ۲۰۰۹ آغاز و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید. این برج پروژه دولت قطر و گروه املاک سلار بود و حمد ابن جاسم نخست وزیر قطر آن را افتتاح کرد. طراحی این برج به شکل یک مناره است که از داخل رودخانه تیمز نمایان شده است.این ساختمان ۱۱,۰۰۰ پانل شیشه ای و ۵۶,۰۰۰ متر مربع نمای شیشه ای دارد و موادی که برای ساخت آن بکار رفته قابل بازیافت می باشند، در این برج خانه های مسکونی، هتل، اداره و گالری های مختلفی وجود دارد.

برج شارد

منبع: wonderslist.com

قصر هوا محل، شاهکار صورتی هند
معرفی مدرسه دارالفنون، یادگار ارزشمند امیرکبیر
اتفاقات وحشتناکی که در دیزنی لند افتاده!
۷ جاذبه گردشگری در بوردو فرانسه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code