قلعه ایگر، نماد استقامت در مجارستان

قلعه ایگر | Eger Castle در مجارستان

مجارستان قلعه ها و قصرهای زیادی دارد که پشت هر کدام از آن ها تاریخی جذاب نهفته است. یکی از معروف ترین این قلعه ها، قلعه ایگر است که در شهر دوست داشتنی ایگر در دامنه های جنوبی کوه های بوک قرار دارد، قلعه ای که روزگاری همچون نگهبانی از بخش های شمالی مجارستان محافظت می کرد و بعد از بازسازی های بسیار به شیوه ی قلعه های ایتالیایی ساخته شد. با بازدید از این قلعه فرصت این را دارید تا از برج های به جای مانده و دیگر ویرانه های قلعه دیدن کنید و به بزرگی و شکوه یکی از مهمترین قلعه های زمان های گذشته پی ببرید. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا درباره قلعه ایگر در مجارستان بیشتر حرف بزنیم.

موزه ایگر

درباره قلعه ایگر

مطالب مرتبط:
پارک ملی آگتلک، پارکی پر از غارهای شگفت انگیز در مجارستان
غارهای لیلافورد در مجارستان، محل زندگی انسان های ماقبل تاریخ

مجارستان با بناهای تاریخی، شهرهای جذاب و تفریحات ماجراجویانه می تواند هر گردشگری را سرگرم و راضی کند پس با رفتن به این کشور شانس این را دارید تا در اروپای مرکزی بهترین جاذبه ها را کشف کنید.  شهر ایگر (Eger) دومین شهر بزرگ شمال مجارستان است و بیشتر از همه به قلعه، چشمه های آب گرم، بناهای باروک، غذاها و مناره های عثمانی اش معروف است. این شهر قلعه ای دارد که در زمان تصرف شهر ایگر در سال ۱۵۵۲ باعث دفع حمله ی ترک ها شد پس به جرات می توان گفت که قلعه ایگر نمادی از پایداری وطن دوستانه است.

به خاطر تاریخچه ی جذاب و برگزاری نمایشگاه های خاطره انگیز، قلعه ایگر یکی از پربازدیدترین جاذبه های مجارستان است و گردشگران زیادی سفر دو ساعته از پایتخت را به جان می خرند تا خودشان را به شهر ایگر و این قلعه ی دیدنی برسانند. در کنار جاذبه های تاریخی، در این قلعه با تماشای چشم انداز تماشایی از کل شهر غافلگیر می شود، از طرفی، در داخل حیاط قلعه چندین اسب هست که تجربه اسب سواری را هم برایتان به ارمغان می آورند.

موزه ایگر در مجارستان

تاریخچه قلعه ایگر

قبل از ساخته شدن قلعه ایگر شهر قلعه ی دیگری داشت که در نزدیکی ایگر و بر روی تپه ی بلندی به اسم وارهگی (Várhegy) ساخته شده بود اما این قلعه در طول حمله ی مغول ها در سال ۱۲۴۱ کاملا نابود شد و قرار بر این شد که قلعه ی جدید به روی تپه های صخره ای شهر ایگر ساخته شود. خیلی زود قلعه ایگر بر روی تپه ساخته و بزرگ و بزرگتر شد. قلعه ها گاهی محل زندگی پادشاهان می شدند برای همین در سال ۱۴۷۰ یک کلیسای باشکوه گوتیک در داخل قلعه ساخته شد. در سال ۱۵۵۲ ارتش ترک ها با حدود ۴۰ هزار سرباز به این قلعه که حدود ۲۱۰۰ تا ۲۳۰۰ مدافع داشت حمله کردند. این حمله به شکست خورد و نیروهای ترک تلفات سنگینی دادند اما قلعه آنقدر مستحکم بود و موقعیت مناسبی داشت که حدود ۱۷۰۰ نفر از سربازان قلعه نجات پیدا کردند.

این پیروزی نقطه ی عطفی برای این قلعه بود و اسم قلعه ایگر و شهر کوچکش را در تاریخ مجارستان ثبت کرد. با این حال نیروهای ترک باز هم در سال ۱۵۹۶ به  قلعه حمله کردند و این بار موفق شدند. در این حمله قلعه آنقدر آسیب دید که حتی امروز هم بازسازی آن ادامه دارد. در سال ۱۷۰۱ نیروهای اتریشی نیمی از این قلعه را منفجر کردند. در سال ۱۹۲۵ در کنار این قلعه حفاری های باستان شناسی انجام شد و از آن تا سال ۱۹۵۷ به عنوان سربازخانه استفاده می شد.

دیدنی های مجارستان

تعدادی از جاذبه های قلعه ایگر

کلیسای جامع: همانطور که در حال تماشای ویرانه های این کلیسای جامع هستید خوب است بدانید که پادشاه ایستوان، اولین پادشاه مجارستان این کلیسا را ساخته است. می گویند که این پادشاه کار ساخت این کلیسا را نظارت می کرد برای همین امروز در همان محلی که پادشاه کار نظارت بر ساخت کلیسا را بر عهده داشت مجسمه ای سنگی از او گذاشته شده است تا یادآور تاریخ ۱۰۰۰ ساله ی این محل باشد. این کلیسا که بر روی تپه ساخته شده بارها در طول تاریخ بازسازی شد؛ اولین بار با معماری رومانستک و بعدها به سبک گوتیک.

قصر: امروز در این قصر گوتیک نمایشگاه تاریخ قلعه، محاصره ی قلعه و اتفاقات بعد از آن به نمایش در آمده است.

جاذبه های مجارستان

موزه های قلعه ایگر

موزه ایگر چندین موزه دارد:

  • موزه دوبو ایستوان | Dobó István: در این موزه تاریخچه ی قلعه نمایش داده می شود.
  • موزه ایگری کپتار | Egri Képtár: این موزه نمایشگاه نقاشی است و در آن شانس این را دارید تا زیباترین آثار هنری مجارستان را از نزدیک ببینید.
  • موزه کازاماتاک | Kazamaták: این موزه در واقع انبارهای زیرزمینی قلعه را به شما نشان می دهد.
  • موزه پانوپتیکوم | Panoptikum: در این موزه مجموعه ای از مجسمه ها به نمایش در آمده است.
  • موزه گلدان های باستانی: اگر به آثار باستانی علاقه دارید می توانید به سراغ این موزه بروید و از مجموعه آثاری که در حفاری سایت های باستان شناسی کشف شده اند دیدن کنید.
  • تالار قهرمانان: این قسمت به افتخار سربازانی که در سال ۱۵۵۲ از این قلعه و شهر دفاع کردند ساخته شده است.

چگونه به قلعه ایگر برویم؟

اگر می خواهید این مسیر را با قطار بروید قطارها هر ساعت از ایستگاه کلتی (Keleti)  به راه می افتند. بیشتر این قطارها سریع السیر هستند و بعد از ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه به مقصد می رسند.

اگر می خواهید این مسیر را با اتوبوس بروید، اتوبوس ها هر نیم ساعت یک بار از ایستگاه Stadionok  به سمت ایگر راه می افتند  بعد از دو ساعت و نیم به مقصد می رسند.

اگر بخواهید هم از قلعه و هم از موزه های آن دیدن کنید باید بلیتی به قیمت ۵ یورو بخرید اما اگر فقط قصد بالا رفتن از قلعه و تماشای چشم اندازها را دارید هزینه ی بلیت نصف می شود.

منبع: ieger.com

گوشه ای از عظمت دیوار چین + ویدیو
گوشه ای از عظمت دیوار چین + ویدیو
تجلی هنر و معماری زیبای اسلامی در تاج محل + ویدیو
تجلی هنر و معماری زیبای اسلامی در تاج محل + ویدیو
قلعه دزک از تاثیر گذارترین اماکن در تاریخ مشروطه ایران
قلعه دزک از تاثیر گذارترین اماکن در تاریخ مشروطه ایران
گشتی در تاریخی ترین خانه های مشهد
گشتی در تاریخی ترین خانه های مشهد

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code