سازه های شگفت انگیز مردم آسیا

معرفی سه سازه عجیب در آسیا

آسیا قاره جذابی است و هر گوشه آن از طبیعت و تاریخ و فرهنگی منحصر به فرد بهره می برد و همین بسیاری از کشورهای این قاره ها به جاذبه های گردشگری تبدیل کرده است، اما نکته دیگری که اغلب اشاره به آن فراموش می شود سازه های عجیبی است که به دست بشر ساخته شده. الی گشت در  اینجا نگاهی دارد به سه سازی شگفت انگیز در قاره آسیا:

مطالب مرتبط:
دیوار چین بزرگترین سازه مهندسی جهان
جزیره‌های نخلی دبی، سازه‌های عجیب و مدرن
burj khalifa aka burj dubai

برج خلیفه، امارات متحده عربی

درباره این بنا، همه چیز مرتبط با ابعاد عظیم آن است. این بنا که مرتفع ترین سازه جهان محسوب می شود را نمی توان بنایی بزرگ و عظیم دانست. بلکه برج خلیفه چیزی فراتر از این عبارات است است. این برج در راستای ساخت تاسیسات و ابنیه خاص و ویژه در محدود خلیج فارس مانند جزایر مصنوعی نخل، تاسیس نخستین هتل ۷ ستاره جهان و … احداث شده است. این برج تنها با هدف شکستن رکوردهای قبلی ساخته نشد بلکه این رکورد را فرسنگ ها جابه جا کرده است.  برج چمپیون تایوان (Taiwan’s former champion tower) یا (Taipei 101) دارای ارتفاع ۵۰۹ متر است در حالی که برج خلیفه دبی ۳۰۰ متر از ان بلندتر است! این ارتفاع به حدی زیاد است که دمای هوا در بالای برج به نسبت سطح زمین ۶ درجه خنک تر است. برای تماشای مناظر زیبای برج خلیفه می توانید یک اتاق در هتل آرمانی (Armani Hotel) اجاره کنید که در ۳۷ طبقه پاوینی این برج تاسیس شده است.

great wall of china

دیوار بزرگ چین

از چنگیزخان مغول روایت است که استحکام دیوارها به شهامت سربازان مدافع آن بستگی دارد. این جمله صحیح است اما اگر دیوار شما واقعا بزرگ و عظیم باشد، به سربازان کمک زیادی خواهد شد. دیوار چین در قرن سوم میلادی و توسط امپراتوران سلسله چین (Qin) ساخته شد. این پادشاهان هزاران کارگر را وادار به ساخت دیواری کردند که تخمین زده می شود در آن بیش از ۱۸۰ میلیون متر مکعب سنگ و گل به کار رفته است. در ادامه و در زمان سلسله مینگ (Ming) در قرون ۱۴ تا ۱۷ میلادی، بخش های مختلف این دیوار به یکدیگر پیوند داده شده و ۶۰ میلیون متر مکعب سنگ و آجر در این عملیات به کار رفت. در مجموع ساخت بخش های مختلف این دیوار حدود ۲ هزار سال به طول انجامیده  و برای تکمیل آن هزاران نفر جان باخته و در نهایت دیواری به طول ۸ هزار ۸۵۱ کیلومتر ساخته شد. البته شایعه دیده شدن آن از کره ماه، دروغ بوده اما دیدن این دیوار هر بیننده ای را به شگفتی وا می دارد. بخش های دیوار چین در نزدیکی شهر پکن بسیار شلوغ و پر از دست فروش است. برای دیدن بهتر این بنا بهتر است به سمت مناطق (Sīmǎtái) و (Jīnshānlǐng) بروید که گردشگران کمتری در آن حضور دارند.

hagia sophia ayasofya istanbul

مسجد ایا صوفیا، استانبول، ترکیه

در نام این مسجد واژه صوفیا به کار رفته است اما اشتباه نکنید این واژه اشاره ای به یکی از قدیسین مسیحیت نداشته و از ریشه سوفوس (sophos ) یونانی به معنای خرد است. این نام کاملا برازنده بنای فوق است، زیرا این مجموعه شگفت انگیز و زیبا توسط امپراتور بیزانس ژوستینین (Justinian) در سال ۵۳۷ میلادی ساخته شده و معمار آن با زبردستی و زیرکی؛ بنای گنبد عظیم ۳۰ متری آن را روی بنایی عظیم و به کمک ستون هایی معلق و مخفی ایجاد کرده است. این مسجد در سال ۱۴۵۳ میلادی و در پی حمله ارتش عثمانی به مسجد تبدیل شده و امروزه یک بنای غیر مذهبی محسوب می شود. اما وقتی نور خورشید بر کاشی های طلایی داخلی این مجموعه می تابد، هر بازدید کننده ای احساسی معنوی و توام با آرامش را تجربه می کند. این مجموعه در روزهای دوشنبه تعطیل بوده و در تمام طول هفته می توانید از دیدن این شاهکار هنری و معماری لذت ببرید.

تمیزترین ایرلاین های جهان را بشناسید
تمیزترین ایرلاین های جهان را بشناسید
غذاهای خیابانی محبوب آسیا اینها هستند!
غذاهای خیابانی محبوب آسیا اینها هستند!
دیدنی هایی در جنوب شرق آسیا
دیدنی هایی در جنوب شرق آسیا
لائوس شما را از هر دغدغه‌ ای دور می کند + ویدئو
لائوس شما را از هر دغدغه‌ ای دور می کند + ویدئو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code