بلیط هواپیما

چه رازی پشت مجسمه های باستانی سن آگوستین وجود دارد؟

مجسمه های سن آگوستین در کلمبیا

در بسیاری از نقاط دنیا یک سری بناهای باستانی هست که ذهن باستان شناسان را مدت ها درگیر می کند که هدف ساخت آن ها در روزگاران باستان چه بوده و مردمانی که این بناها و یا مجسمه ها را ساختند چه فرهنگی داشته اند. در جنوب کلمبیا شهری به اسم سن آگوستین (San Agustín) هست با یک سایت باستان شناسی ارزشمند! سایتی که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و مدت هاست که باستان شناسان درباره مجسمه های غول پیکر و سنگی اش مطالعه می کنند. در ادامه الی گشت را همراهی کنید تا در مورد راز ساخت مجسمه های سن آگوستین بیشتر بدانید.

مجسمه های سن آگوستین
مطالب مرتبط:
آنچه از تاریخ کلمبیا باید بدانید
۱۰ غذایی که در هیچ جا جز آمریکای جنوبی پیدا نمی کنید!

اطلاعات کمی درباره مردمان اسرارآمیزی که قبرها، بناها و مجسمه های شهر سن آگوستین را ساختند وجود دارد. با اینکه دانشمندان سال هاست تلاش می کنند تا آن ها را بیشتر بشناسند اما همچنان چیزهای زیادی درباره آن ها ناشناخته مانده است. اگر سفری به سن آگوستین در کلمبیا ترتیب دهید این شانس را دارید تا کارهای برجسته عده ای را تماشا کنید که فقط چیزهای کمی درباره فرهنگ آن ها می دانیم. در همان نگاه اول کاملا مشخص است که شهر کوچک سن آگوستین نسبت به دیگر شهرهایی که در این ناحیه کلمبیا قرار دارند متمایز و متفاوت است. آب و هوای روستایی، خیابان های سنگ فرش شده و رستوران ها از اینجا فضایی متفاوت از دیگر شهرها ساخته است.

سن آگوستین شبیه هیچ کدام از شهرهای دیگر کلمبیا نیست و تعدادی از مهمترین سایت های باستان شناسی را در خودش جای داده است: بقایایی از یک فرهنگ باستانی و اسرار آمیز که در قرن های ۸ تا ۱ قبل از میلاد زندگی می کرده اند. در سایت باستان شناسی این شهر که وسعت قابل توجهی دارد جاهایی را می بینید که مخصوص برگزاری مراسم باستانی بودند، می توانید هفته ها وقت بگذارید و از همه سایت هایی را یک در این میدان باستان شناسی کشف شده دیدن کنید.

سایت باستان شناسی کلمبیا

در ناحیه مگدالنا حدود ۶۰۰ مجسمه و حداقل ۴۰ تپه مخصوص دفن مرده ها پراکنده شده که حدود ۱/۳ این مجسمه ها و نیمی از تپه ها در مرزهای پارک باستان شناسی سن آگوستین قرار دارند و این یعنی  در این سایت چیزهای زیادی برای سرگرم شدن و اکتشاف وجود دارد! اما آن چیزی که این سایت را تا این حد اسرارآمیز و باابهت کرده مجسمه هایش است؛ بعضی از این مجسمه ها خیلی کوچکند و قدشان کمتر از ۵۰ سانتی متر است اما بعضی هایشان هم غول پیکرند و بیشتر از ۷ متر ارتفاع دارند! با نگاه کردن به این مجسمه ها می بینید که سبک ساخت آن ها با هم فرق می کند و این نشان می دهد که در دوره های زمانی مختلفی ساخته شدند و بسته به سال ساختشان از سبک رایج در همان زمان استفاده شده است. بعضی از آن ها خیلی مجهول و اسرار آمیز به نظر می رسند و با اینکه انگار شبیه انسان ها هستند اما شکلشان با انسان های واقعی تفاوت زیادی دارد! اما بعضی هایشان هم واقعی هستند و به شکل و شمایل مادران و سربازان در آمده اند. در میان مجسمه هایی که آدم نما هستند مجسمه هایی از حیواناتی مثل پلنگ خالدار آمریکایی، قورباغه و عقاب هم به چشم می خورد. به گفته یونسکو که این سایت را در سال ۱۹۹۵ در لیست میراث جهانی قرار داد : در آب و هوای گرم و استوایی کوه های آند شمالی خلاقیت هنری و خیال پردازی فرهنگ ماقبل تاریخی خودش را به تصویر کشیده است.

دیدنی های کلمبیا

اما راز و اسرار سن آگوستین، هویت افراد ماهری بوده که این مجسمه های برجسته و محل های تدفین را ساخته اند. این که در آن زمان آدم ها چگونه به این سطح از مهارت باورنکردنی رسیده اند همان چیزی است که باستان شناسان را در فکری عمیق فرو برده و اینجا را جایی اسرار آمیز کرده است. با این حال قسمتی از تلاش باستان شناسان نتیجه داده و آن ها به کمک متخصصانی که در زمینه انسان شناسی کار می کنند تا به حال موفق شدند تکه هایی از این پازل را به هم بچسبانند و به داستان مردمان این محل پی ببرند، داستانی که هر چند کامل نیست اما کمی ماجرا را برایمان روشن می کند.

از حدود ۳۳۰۰ سال قبل از میلاد بود که افرادی پا به این ناحیه گذاشتند و فرهنگ خاص آن را شکل دادند. آن ها تا حدود سال ۱۳۵۰ میلادی در این سایت باستان شناسی زندگی کردند و بعد اینجا را به حال خود رها کردند و رفتند.  اما این محل دوباره در قرن های ۱۸ و ۱۹ کشف شد در همان زمان بود که خیلی از مکان هایی که برای تدفین مرده ها استفاده شده بود به امید پیدا کردن طلا غارت شدند اما انگار مردمان باستانی اینجا چندان به طلا علاقه ای نداشتند چون طلای کمی در این سایت ها پیدا شد!

سفر به کلمبیا

اطلاعات کمی درباره مردمان باستانی سن آگوستین و فرهنگ آن ها وجود دارد اما این را می دانیم که آن ها هیچ زبانی برای نوشتن نداشتند و چندین قرن قبل از اینکه اروپایی ها پا به این ناحیه بگذارند ناپدید شدند! اما با این حال اینکه ما چقدر از آن ها می دانیم شاید چندان مهم نباشد مهم میراث آن هاست که همچنان برای آیندگان باقی مانده است. مردمان این ناحیه بزرگ ترین بناهای مذهبی و مجسمه های سنگی آمریکای جنوبی را ساخته اند که تا به حال رودست آن ها پیدا نشده است. به نظر نمی آید که به این زودی ها اسرار و رمزو رازهای این سایت باستان شناسی حل شود اما رفتن به سن آگوستین حل رمز و رازهای آن نیست جایی است که در آن می توانید شگفتی های تمدن های گمشده و باشکوه را تجربه و به این فکر کنید که در هزاران سال قبل چه هنر، مهارت و ظرافتی برای ساخت این سایت های باستان شناسی به کار رفته است.

منبع: theculturetrip.com

دیزنی لند در شهر پاریس
دیزنی لند در شهر پاریس
باکوی امروز یا ایران دیروز؟ (بخش دوم)
باکوی امروز یا ایران دیروز؟ (بخش دوم)
هم خرید و هم تفریح، در مرکز خرید ابن بطوطه دبی
هم خرید و هم تفریح، در مرکز خرید ابن بطوطه دبی
موزه ی واسا، بازمانده ای از قرن ۱۶در استکهلم!
موزه ی واسا، بازمانده ای از قرن ۱۶در استکهلم!