حقایقی عجیب در مورد سرخ پوستان و بومیان قاره آمریکا | بخش اول

سرخ پوستان یا بومیان آمریکا

بومیان آمریکایی که به عنوان سرخ پوستان نیز شناخته می شوند، افرادی هستند که در سراسر قاره آمریکا به جز هاوایی قبل از کشف این سرزمین زندگی می کرده اند. بیش از ۵۰۰ قبیله از این بومیان شناخته شده که بیش از نیمی از آن ها با هندی ها مرتبط می باشند. اصطلاح هندی های آمریکایی شامل برخی از بومیان آلاسکا می باشند در حالی که بومیان آمریکایی به سرخ پوستان و تمام قومیت های از این دست گفته می شود. منطقه هاوایی جزء یومیان آمریکا به شما نرفته و در سرشماری اقلیت های اقیانوس آرام قرار می گیرند. با الی گشت همراه شوید تا مطالب جالب توجهی را در مورد این بومیان بدانیم.

سرخ پوستان

سرخ پوستان به کدام افراد گفته می شده؟

مطالب مرتبط:
آیا واقعا فکر می کنید آمریکا را کریستوف کلمب کشف کرد؟!
آمریکای جنوبی؛ سرزمینی با طبیعتی منحصر به فرد
چرا بومیان از معروف ترین نماد های کشورشان متنفرند؟
 1. اصطلاح بومیان آمریکایی به طور معمول به بومی های هاوایی یا بومیان آلاسکا اشاره نمی کند.
 2. برای اکثر مردم بومی در ایالات متحده از اصطلاح هندی آمریکایی استفاده شده، در حالی که اکثر مردم بومی کانادا را بومیان اولیه می گویند. بومیان آمریکا یا سرخ پوستان کلمه ای است که برای این افراد در هر دو کشور استفاده می شود.
 3. ایشی که از ۱۸۶۰ تا ۱۹۱۶ زندگی می کرده است به عنوان آخرین وحشی هندی شناخته می شود. او بیشتر زندگی خود را در خارج از فرهنگ مدرن زندگی کرد. یاهی از گروه یانا در اواخر دهه ۱۸۰۰ به دلیل طوفان طلای کالیفرنیا منقرض شدند. او پس از مرگ خانواده اش در بیابان زندگی می کرد و در سال ۱۹۱۱ مجبور شد از بیابان به شهر اوروویل (Oroville) برود. بعدها او در این شهر مورد مطالعه انسان شناسان قرار گرفت.
 4. درخت سکویا به افتخار رهبر چروکی نامیده شده زیرا به مردم بومی کمک می کرد تا بتواند الفبا را توسعه دهد.
 5. اصطلاح هندی های آمریکا زمانی به وجود آمد که کریستف کلمب فکر می کرد در هندوستان پیاده شده است. او مردم بومی را هندی نامید.
ایشی از بومیان آمریکا

سرخ پوستان و نقش فرهنگ و زبان آن ها

 1. بومیان آمریکا و بومیان اولیه افرادی بودند که به زبان آلگونکویین (Algonquian) صحبت کرده و اولین کسانی بودند که با مهاجران انگلیسی ملاقات کردند. بنابراین بسیاری از کلمات انگلیسی به این زبان وارد شده است.
 2. نیمی از نام های ایالات متحده مانند آریزونا، کنتاکی، میسوری و … از کلمات آمریندین (Amerindian) گرفته شده است.
 3. بسیاری از واژه های بومی آمریکایی مانند چیلی، شکلات، گوجه فرنگی، سیب زمینی و … وارد زبان انگلیسی شده است.
 4. کلیسای مسیحی بر این باور است که بومیان آمریکا از خاورمیانه خارج شده و آن ها از قوم یهود بوده اند. بومیان آمریکایی در کتاب خود به نام مورمون (Mormon) به عنوان لامیناتس (Laminates) خوانده شده اند.
 5. قانون شهروندی اسنایدر در سال ۱۹۲۴ شهروندی کامل ایالات متحده را به بومیان آمریکا اختصاص داد. این قانون به دلیل اینکه هزاران بومی آمریکایی در جنگ جهانی اول خدمت کرده بودند اعمال شد.
ارائه حق شهروندی به بومیان آمریکا

تاریخچه سرخ پوستان و بومیان آمریکایی

 1. بومیان آمریکایی در حدود ۱۲ هزار سال پیش از میلاد در قاره آمریکا زندگی می کرده اند. آن ها تنها یک ملت نبوده و دارای فرهنگ و زبانی غنی بوده اند. برخی از مورخان معتقد اند که مردم در بیش از ۳۰ هزار سال پیش در آمریکای جنوبی زندگی می کرده اند.
 2. در اوایل دهه ۱۶۰۰ پنج قبیله که سابقا با یکدیگر دشمن بودند کنفدراسیونی به نام ایروکی را تشکیل دادند. این یک شورا بود که برای کسانی که آن ها را انتخاب کرده بودند تصمیم می گرفتند. با این حال زنان حق داشتند تا هر عضو این شورا را بازخواست نمایند.
 3. بنجامین فرانکلین فکر کرد که می تواند یک دولت را با ایده کنفدراسیون ایروکی تاسیس نموده تا توسط مستعمرات انگلیس استفاده شود. عقابی که در سپر ایالات متحده وجود دارد همان عقابی است که به عنوان نماد ایروکی مورد استفاده قرار گرفته بوده است.
 4. قبایل چوکتو، چروکی، کریک، چیکاسو و سمینول، به دلیل حضور زودرس مهاجران سفیدپوست قبیله های پنج ملک شناخته می شود. آن ها به دلیل شباهت های فرهنگی خود با اروپایی ها مانند روستاها و مزارع برنامه ریزی شده متمدن تر شده و برخی از آن ها به اندازه ای ثروتمند بوده که حتی می توانستند برده داشته باشند.
قبیله ایریکی از بومیان آمریکا

قبایل سرخ پوستان و بومیان آمریکا

 1. یوتا بعدها به یوتس تغییر نام داد، افرادی که در دشت ها و نزدیک آبگیرها زندگی می کرده اند. اوکلاهما نیز از چوکتو اوکلاهما گرفته شده که به معنی مردم قرمز است.
 2. در ایالات متحده و کانادا دولت ها تلاش کردند تا فرهنگ ها و هویت بومیان آمریکا را از روش های نظامی و سازمان های مدارس شبانه روزی از بین ببرند.
 3. مردم نزپرسه (Nez Perce) به لوییس و کلارک کمک کردند تا بتوانند منطقه شمال غربی را کشف نمایند. آن ها قایق ساخته و نقشه های رودخانه ها را جم آوری کرده تا بتوانند برای رسیدن به اقیانوس آرام کمک کنند.
 4. ساکاگاوه (Sacagawea) یک زن از لمهی شوشون (Lemhi Shoshone) بود که به عنوان مترجم و راهنما در سفر به لوییس و کلارک کمک می کرد.او بین سال های ۱۸۰۴ تا ۱۸۰۶ هزاران مایل را از داکوتای شمالی تا اقیانوس آرام طی کردند.
 5. برخی از قبایل داربست هایی را بر روی درختان ساخته تا بتوانند مرده های خود را برای محافظت از حیوانات وحشی روی آن ها قرار دهند تا زمانی که تجزیه شوند. مردم هورون بدن مردگان خود را درون یک تابوت قرار داده و تا ۱۲ سال بعد و زمانی که بخواهند استخوان های آن را دفن کنند، آن را در بالای یک چوب بست می گذاشتند.
رسم نگهداری مردگان سرخ پوستان

نحوه زندگی بومیان آمریکایی

 1. بومیان آمریکایی از تیغ جوجه تیغی به عنوان برس مو استفاده می کرده اند. گاهی اوقات یک چوب به شکلی درست برس داده شده و ساییده می شود تا به صضورت مسواک مورد استفاده قرار گیرد.
 2. ایروکی ها ذرت، لوبیا و کدو حلوایی را به عنوان سه خواهر نامگذاری کرده بودند. این ها به عنوان منبع غذایی بسیار مهمی شناخته می شده اند.
 3. قبیله موهاکس یکی از قبایل ایروکی می باشد که مردم آن ها دوست داشتند یک طرف سر خود را کاملا تراشیده و طرف دیگر را با رنگ های روشن رنگ آمیزی نمایند.
 4. یک فرد قدرتمند می توانسته از سر تا پای خود را با پر عقاب بپوشاند. این کار را تنها یک جنگجو می توانسته انجام دهد که شجاعت خود را در نبرد ثابت کرده باشد. پرهای عقاب که استفاده می شده است برای این افراد پر از قدرت معنوی بوده است.
 5. زنان باردار ایروکی از خوردن لاک پشت منع می شدند تا کودکانشان شبیه به لاک پشت نشود. در جوامع ناواهو زنان باردار موهای بافته شده و حیواناتی مانند اسب را آزاد می کرده تا تولدی ایمن را برای نوزادشان ایجاد کنند.
نحوه تراشیدن موهای سر سرخ پوستان

افتخارات و مراسم خاص سرخ پوستان

 1. هنگامی که یک مرد اولین بوفالو خود را می کشد، خوشمزه ترین بخش آن یعنی زبانش را می دادند. با این حال انتظار می رود که او این درخواست را رد کرده و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارد.
 2. ایروکی ها یک جشن زمستانه داشتند. آن ها یک گروه کوچک از نوجوانان بوده که در اطراف روستا به آواز و رقص می پرداختند و توسط یک زن مسن تر هدایت می شدند. آن ها در جلوی خانه ها ایستاده و منتظر هدایایی بودند که برای آن ها آورده خواهند شد.
 3. احتمالا دردناک ترین مراسم بومیان آمریکا رقص خورشید بوده که توسط مردم پلانز انجام می شده است. این جشن شامل رقصنده هایی بود که میله های تیز را در قفسه سینه خود فرو برده و خود را با طناب به درخت چوب پنبه آویزان می کرده اند. در عوض دردشان آن ها امیدوار بودند تا تعداد بوفالو ها افزایش یابند.
 4. بومیان آمریکایی در شمال غربی مانند هایداها (Haida) توتم های (totem) چوبی را ساخته که ۴۰ فوت ارتفاع داشته و در خارج از خانه های خود برای نشان دادن وضعیت خانواده خود نشان می دادند. این ساختار چوبی معمولا حیوانات یا پرندگانی که مخصوص خانواده بودند را نشان می دادند. چوب توتم همچنین به عنوان یادبودی برای اجداد خانواده ساخته شده است. مسیحیان به اشتباه فکر کردند که چوب های توتم مجسمه ای از خدایان بوده است.
ساختار چوبی توتم به عنوان نماد خانواده
 1. نقاشی های شن و ماسه، دانه هایی از شن و ماسه های رنگی بوده که به صورت اشکال پیچیده ای طراحی شده و اشکال هندسی مختلفی را ایجاد می کرده است. معروفترین این نقاشی های شن و ماسه ای متعلق به بومیان جنوب غربی مانند ناواهو می باشد. آن ها این نقاشی ها را معنوی در نظر گرفته و می گویند می بایست با زندگی با احترام رفتار نمود.
 2. جنگجویان قبیله پلینز تصور می کردند که لمس کردن دشمن در زمان یک حمله بدون اینکه در هنگام برگشت با آن ها برخوردی داشته باشید می تواند یک افتخار بزرگ محسوب شود. این به معنای یک برهم زدن ساختاری بود که موجب می شد بیشتر در معرض آسیب دشمن و از دست دادن اسب های خود قرار گیرند.
تنها معدن الماس جهان که ورود عموم به آن آزاد است!
همه چیز درباره ی آلکاتراز، مرموزترین زندان در تمام دوره های تاریخ!
این گودال را پدیده های فرازمینی ایجاد کرده اند!
آیا می دانید «پایتخت خرس های قطبی جهان» کجاست؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code