سفر به اعماق غار سون دونگ، بزرگ ترین غار جهان

غار سون دونگ

بزرگ ترین غار جهان در پارک ملی فونگ ویتنام  قرار دارد، در داخل  این غار عجیب و منحصر بفرد رودخانه خروشانی جریان دارد که صدای سوت این رودخانه در بیرون از غار هم شنیده می شود، عکس های این غار نشان میدهد که چطور ریزش های ناشی از فرسایش در سقف این غار شکاف هایی را ایجاد کرده که نور خورشید به داخل غار نفوذ میکند با الی گشت همراه باشید

مطالب مرتبط:
اسرارآمیزترین غارهای ایران را بشناسید
۱۰ مورد از شگفت انگیزترین غارهای یخی جهان
رودخانه غار سون دونگ

مراقب دایناسورها باشید

در داخل این غار سه میلیون ساله، جنگل های انبوهی وجود دارد، ۱۰۰ متر بالاتر از کف غار سقف هایی است که از شکاف آن ها آب می چکد، و از حفره های صخره های آن نور خورشید به داخل می آید. صدای جیغ پرندگان و میمون های ماکاک در بین سنگهای آهکی اکو میگیرد و صدا را از جهان ناشناخته به سمت سقف غارهدایت میکند. فضای ماقبل تاریخی این غار باعث می شود هر لحظه انتظار بیرون آمدن یک دایناسور بزرگ را از گوشه و کنار آن داشته باشید.

کشف غار

پارک ملی فونگ در لیست یونسکو قرار دارد در استان کانگ ویتنام واقع شده است، غار سون دونگ یکی از فریبنده ترین ماجرایویی هایی است که می توانید در جنوب شرق آسیا تجربه کنید. اسم این غار به معنی رود کوهستانی ترجمه می شود و برای اولین بار توسط هو-کان در سال ۱۹۹۰ کشف شد، او کشاورز محلی ای بود که برای فرار از طوفانی که جنگل را فرا گرفته بود به دنبال سر پناه می گشت. او به داخل غار رفت و صدای رودخانه ای که در آن حفره جاری بود توجه او را جلب کرد او سپس مشاهدات خود را به انجمن تحقیقات غارنوردی بریتانا گزارش داد، انجمنی که در آن زمان در این پارک ملی ایستگاه داشت. متاسفانه هو-کان در هنگام بازگشت مسیر خود را گم و محل دقیق غار برای مدت ۱۸ سال ناشناخته باقی ماند. او در سال ۲۰۰۸ وقتی به دنبال شکار غذا بود دوباره به ورودی غار رسید و در سال بعد با دو نفر از انجمن تحقیقات غارنوردی بریتایا به غار بازگشت آن ها شروع به اکتشاف غار کردند و در سال ۲۰۱۰ از نظر بزرگی سطح مقطع آن را بزرگ ترین غار جهان نامیدند.

غار سون دونگ

سفر به غار

این غار با ۵ کیلومتر طول آنقدر بزرگ است که می توان یک شهر را داخل آن جا داد. در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار به روی عموم باز شد و شرکت گردشگری اگزالیس سفرهای ۵ روزه را در داخل این غار ترتیب می دهد، این که فقط یک شرکت اجازه برگزاری تور دارد به این دلیل است که از توسعه و ازدحام در غار جلوگیری شود. این تور یکبار در هفته بین فوریه و آگوست برگزار می شود و در هر بار عزیمت فقط ۱۰ نفر (به غیر از تیم حمایتی) ماجراجو اجازه دارد که در این تور شرکت کنند .  اکوسیستم داخل این غار هم مانند اندازه بسیار بزرگ آن منحصربفرد است و حتی سیستم آب و هوایی خاص خودش را دارد. سقف های ریخته شده در بعضی از نقاط غار باعث بوجود آمدن حفره هایی شده که در آن ها شاخ و برگ درختان شروع به رشد کرده است. برای سفر به این غار باید دو روز را از بین جنگل های صعب العبور و رودخانه ها عبور کرد تا به ورودی غار رسید و شب ها را با اردو زدن در داخل غار گذراند. در داخل غار باید از تپه ها بالا رفت، پایین آمد، سینه خیز رفت و رودخانه ها را شنا کرد تا به انتهای غار رسید و اینها ماجراجویی هایی است که در جایی دیگر آن را تجربه نخواهید کرد. در هر بار سفر به این غار دو متخصص غارنوردی،  سه راهنمای محلی، دو سرآشپز، دو جنگلبان و بیست باربر، ماجراجویان را همراهی می کنند.

سفری به درون غار سون دونگ

منبع: edition.cnn.com

تاریخچه پنهان در پس حمام های سنتی استانبول
۵ خاطره شگفت انگیز در سال ۲۰۱۶
معرفی محله جمیرا بیچ رزیدنس دبی
رنگارنگ ترین بنای جهان، کلیسای جامع سنت باسیل مسکو

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code