با رعایت این نکات اجازه ندهید «بیماری قلبی» شما را از سفر کردن منع کند!

سفر برای بیماران قلبی

آیا هوس سفر کرده اید اما به دلیل آنکه یک نوع بیماری قبلی دارید، از مسافرت می ترسید؟ خب این تصور اشتباه است. در سراسر دنیا افرادی با انواع مسائل جسمی وجود دارند که سفر کردن یکی از مهمترین کارهای زندگی‌شان محسوب می شود. سفر برای بیماران قلبی اصلا کار سختی نیست و با رعایت چندین نکته به راحتی می توانید به جای جهان که می خواهید سفر کنید. حالا با ما در الی گشت همراه باشید تا ببنیم چه نکاتی در سفر برای بیماران قلبی نیاز است که رعایت شود.

سفر برای بیماران قلبی

۱- با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد گرمازدگی در سفر: علائم، درمان و پیشگیری
در صورت مسمومیت در سفر چه کنیم؟
چرا در اتوبوس حالمان بد می شود؟ راه حل چیست؟

هیچ چیز بیشتر از این خیال شما را راحت نخواهد کرد که قبل از سفر، طبق شرایط جسمی خود را پزشکی که زیر نظر آن هستید، مشورت کنید. این کار قطعا باعث می شود تا اگر اخیرا نشانه دیگری در بدنتان نمایان شده، بررسی شود و از احتمال بروز هرگونه خطر احتمالی پیش گیری کنید. با او در مورد مقصدتان صحبت کنید تا موارد لازم را به شما بازگو کند. قبل از اینکه مبدأ خود ترک کنید، نیاز به اطلاعاتی دارید که به شرح زیر هستند:

 • اطلاعات تماس پزشک: از متخصص یا جراح قلب خود بخواهید که اطلاعات تماس خود را به شما بدهد تا اگر سوالی در طول سفر برایتان پیش آمد، از او بپرسید.
 • اطلاعات درمانگاه ها و مراکز پزشکی مقصد: با یک جستجوی ساده اینترنتی می توانید اطلاعات مراکز درمانی مقصد را پیدا کنید.
 • یک کپی از نوار قلب: قبل از سفر از پزشکتان بخواهید که نوار قلب شما را گرفته و یک کپی از آن به شما بدهد.
 • تاریخچه ایمن سازی: اطمینان حاصل کنید که هرگونه ایمن سازی لازم برای مقصد را انجام دهید. ممکن است نیاز داشته باشید که واکسن های خاصی را قبل از ترک مبدا بزنید.
 • بررسی پوشش بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که همه نوع پوشش مورد نیاز شما را در خود دارد.
نکات سفر برای بیماران قلبی

۲- برای داروهای خود برنامه ریزی کنید

اطمینان حاصل کنید که داروهایتان را به اندازه کافی دریافت کرده اید تا در طول سفر تمام نشود (در صورت کافی نبودن، یک نسخه اضافه همراه خود داشته باشید). نکات دیگری در مورد داروهایتان موارد زیر هستند:

 • داروهایتان را دم دست بگذارید. سعی کنید در طول سفرتان داروها را جایی بگذارید که به راحتی در دسترس باشند. اگر سفرتان توسط هواپیما است، همه داروهایتان را با خود در کیف دستی‌تان به داخل ببرید.
 • آن ها را به صورت واضح، برچسب گزاری کنید. این کار بسیار مهم است زیرا زمانی که در سفر هستید تمرکز کمتری دارید و در نهایت گیج نمی شوید که مثلا الان که ظهر است، کدام را باید مصرف کنید.
 • با خود آب به همراه داشته باشید. هر کجا که هستید، همیشه با خودتان بطری آب داشته باشید تا زمانی که در بیرون از محل اقامتتان هستید، بتوانید به راحتی داروهای خود را مصرف کنید.
 • با خود خوراکی بیاورید. ممکن است یکی از داروهای شما به گونه ای باشد که حتما باید با یک غذا خورده شود. در این شرایط اگر رستورانی نزدیک شما نبود، با همراه داشتن خوراکی می توانید آن ها را مصرف کنید.
سفر بیماران قلبی

۳- چه چیزهایی را در هواپیما در نظر بگیریم.

سفر برای بیماران قلبی با هواپیما نیز، رعایت نکات خاصی را نیاز دارد. زمانی که می خواهید به جایی سفر کنید، حتما یک ساک دستی سبک و همچنین چمدان چرخ دار به همراه داشته باشید. در هواپیما نیز درخواست دهید که یک صندلی کنار راهرو به شما دهند تا به راحتی بتوانید بایستید و کمی حرکت کنید. اگر پرواز شما طولانی باشد، خطر ابتلا به لخته شدن خون (ترومبوز سیاهرگی) افزایش می یابد. وقتی که برای ساعت های زیادی نشسته اید و سطح اکسیژن در کابین هواپیما پایین است، فشار خون شما پایین رفته و خطر بروز بیماری را بیشتر می کند.

نکاتی که در مورد پرواز باید رعایت شود

 • راه بروید. در طول پرواز از جای خود حداقل هر یک ساعت یا دو ساعت یک بار بلند شده و در راهرو هواپیما راه بروید.
 • کفش مناسب انتخاب کنید. کفش و جوراب مناسب و راحت بپوشید و هر زمان که توانستید، پاهایتان را برای چند ثانیه بالا بیاورید.
 • جوراب واریس داشته باشید. این جوراب ها اگر پرواز شما خیلی طولانی باشد، باید پوشیده شوند.
 • آب بنوشید. در پرواز به خاطر فشار هوا و خشکی کابین، امکان از دست رفتن آب بدن شما وجود دارد پس بهتر است مرتب آب بنوشید.
 • اگر دستگاه دفیبریلاتور یا پِیس میکر دارید: در این مواقع در فرودگاه درخواست جستجوی دستی را به جای رد شدن از گِیت بدهید. اگر دستگاه الکترونیکی برای امنیت روی بدن شما امتحان می کنند، از افسر بخواهید که آن را بیشتر از چند ثانیه روی دفیبریلاتور یا پِیس میکرتان قرار ندهد.
 • مسافرت به خارج دارید؟ تمام شماره های تماس و آدرس های وب سازنده های ضربان ساز و ICD را به همراه داشته باشید.
سفر کردن بیماران قلبی

۴- فعالیت های بدنی و رژیم غذایی را در نظر بگیرید.

اگر در سفرتان امکان دارد که پیاده روی های طولانی داشته باشید، از هفته های قبل فعالیت های خود را شروع کرده به این صورت که هر روز به صورت روتین چند دقیقه پیاده روی کنید. روزی که سفرتان شروع می شود، حتما به اندازه کافی بخوابید و همچنین لباس راحتی نیز برای سفر انتخاب کنید.

اگر رژیم غذایی خاصی را در خانه پیروی می کنید، آن را (تا حداکثر ممکن) در سفر خود دنبال کنید. اگر نارسایی قلبی دارید، خوردن بیش از حد نمک باعث بروز علائم می شود. برای جلوگیری از خوردن تنقلات شور در هواپیما و در طول سفر، خوراکی هایی با اسانس کمتری را همراه خود داشته باشید.

پیاده روی در سفر

۵- اگر نیاز به کمک داشتید، حتما درخواست کنید.

باید این نکته را متذکر شویم که سفر برای بیماران قلبی امری شدنی و راحت است و آخرین موردی که می خواهیم به شما بگوییم این است که حتی اگر احساس ناچیزی دارید که انگار حالتان خوب نیست، حتما آن را مطرح کرده و خیال نکنید که با این کار، تعطیلات خانواده یا دوستانتان را بر هم می زنید. با اینکار همه خوشحال و راحت خواهند بود.

منبع: health.clevelandclinic.org

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد