alexaa

آفریقای جنوبی بیشتر از آنکه رعب آور باشد، جذاب است!

سفر به آفریقای جنوبی

با الی گشت همراه باشید تا با هم پای صحبت های گردشگری بنشینیم که حرف های جالبی از سفر به آفریقای جنوبی می زند:
بعد از اینکه از میهمانی شام در کالیفرنیا به خانه برگشتیم، از دوستانم خواستم اولین کلمه ­ای را که با شنیدن نام آفریقای جنوبی به ذهنشان می رسد بگویند. انتظار داشتم تا کلماتی از قبیل «فیل ها»! یا «سلطان جنگل»! بشنوم اما درعوض کلماتی مانند «ابولا»، «فوتبال»، و «جنایت» را درمیان پاسخهایشان یافتم. وقتی به آنها گفتم که می­خواهم به تنهایی به آفریقا سفر کنم، حس ترس و نگرانی را در آنها دیدم.
اطمینان دارم که سوء تفاهمی درمیان است و در واقع این کشور با نگاهی ساده انگارانه و کلی نگر تنها در حد شایعات نابجای ابولا و یا یک کاپ جهانی فوتبال که چند سال پیش بدست آورده شد شناخته شده و حقیقت بسیار بزرگتر آن نادیده گرفته شده است. آفریقای جنوبی با مساحت ۴۷۱۰۰۰ مایل مربع و جمعیتی بالغ بر ۵۳ میلیون نفر و یازده زبان رسمی، سرزمینی پهناور و شگفت انگیز است.

مطالب مرتبط:
همه چیز درباره کیپ تاون، اعجوبه آفریقای جنوبی
تعطیلات در آفریقای جنوبی
حیات وحش

چرا آفریقای جنوبی در شنونده ذهنیت بدی را تداعی می­کند؟

آفریقای جنوبی اولین کشوری است که طبق گفته مردمش با خشونت­ها و درگیریهای خیابانی بسیار دست به گریبان است و طبق گفته اکثر آنها، این مشکل حتی رو به فزونی دارد. به نظرم رسید که در بین تمام کشورهای دنیا درمورد مسافرت به آفریقای جنوبی باید احتیاط کنم. این کشور در رتبه نهمین کشور جرم و خشونت در دنیا قرار دارد و بالاترین تعداد تجاوز نیز در این کشور اتفاق می افتد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ توسط اداره مواد مخدر و جنایت سازمان ملل انجام گرفت، نشان می­دهد که آفریقای جنوبی بالاترین نرخ قتل عمد ۳۰ مرگ در صد هزار نفر را در طول سال داشته است. هرچند که این آمار نرخ بالایی را نشان می‌دهد اما از آمار دیترویت (۵۴)، هندوراس (۹۲) و بلیزه (۴۴) کمتر است. درضمن پس از اتمام دوره آپارتایدها، نرخ قتل نیز کاهش یافته است، و در پنج منطقه امن شهر کیپ که توریست های زیادی داشته است نیز قتلی اتفاق نیفتاده است. آنجا یک منطقه جنگی نیست و اکثر جنایتها در مناطق ناامن و در بین مردمی اتفاق افتاده است که یکدیگر را می­شناختند و البته توریستها نیز تمایلی به بازدید از این مناطق نداشته‌اند. در مواردی مشاهده شده است که جرم های کوچکی اتفاق افتاده که باعث آزار توریست ها شده است.
نگاهی به تاریخ این کشور و توجه به قانون اجباری جدایی نژادی آپارتایدها و حرکتها و اقدامات در جهت آشتی ملی که با رهبری نلسون ماندلا انجام شد تا حدودی جایگاه کنونی این کشور را توجیه می­کند. هرچند این کشور همچنان مملو از مشاجرات و درگیریهای سیاسی، اقتصادی و نژادی است، اما آفریقای جنوبی آنچنان که در اذهان عمومی جا افتاده، خطرناک و وحشتناک نیست.

مصون بمانید

پس از ۹ هفته مسافرت تنهایی به این کشور و گردش در آن دریافتم که باید اقدامات احتیاطی بیشتری را نسبت به آنچه برای سفر به آسیای جنوب غربی یا به آلمان داشتم برای این سفر در نظر می­گرفتم، اما با این همه خطراتی که در اینجا وجود دارد تفاوت چندانی با آنچه که در شهرهای بزرگ ایالات متحده یا در برخی قسمتهای اروپا ممکن است رخ بدهد، ندارد. درحالیکه مصون ماندن در واقع رعایت موارد امنیتی و هوشیار بودن است تا به سلامت به خانه برگردید .در ادامه نکاتی را می­خوانید که به شما کمک می­ کند تا سفر بی­ دردسری را به آفریقای جنوبی داشته باشید.

سفر به آفریقای جنوبی

به کجاها نباید بروید!

اگرچه نرخ وقوع جرم در شهرستان­هایی که به دلیل تفکیک نژادی اجباری آپارتایدها بوجود آمده اند بالاتر است، نیازی نیست که برای مصون ماندن اصلا به این مکان­ها سفر نکنید. من خاطرات شیرینی از همین شهرستانها دارم؛ مثلا نوشیدن نوشیدنی های خوشمزه در مغازه هایی که حتی گواهی ثبت نداشتند، بازی کودکانی که از سر و دوش من بالا می رفتند، کباب­های کنار خیابانی خوشمزه، همه و همه در همین شهرستان­ها برای من اتفاق افتاده است.  این مکان­ها، مکان­هایی صمیمی هستند. بهتر است روزها برای بازدید از این مناطق بروید و ترجیحا با یک راهنمای محلی که خود ساکن آن مناطق باشد و با آنجا آشنا باشد همراه شوید. برای انجام این هماهنگی­ها از اداره گردشگری و راهنمای توریست کمک بگیرید. برای مثال سوئتو در ژوهانسبورگ در قبال درآمدی که از صنعت گردشگری به دست می­آورد، تمام این خدمات از دوچرخه سواری گرفته تا اتوبوس­های گردشگری را برای توریست­ها فراهم می­آورد.

شبها پیاده روی نکنید

وقتی کسی پیاده در شهر به راه می­افتد احتمال بیشتری دارد که مورد سوء قصد قرار بگیرد تا اینکه سوار بر وسیله شخصی یا عمومی باشد. حتی در پیاده­روی های گروهی نیز ممکن است جیب ­بری رخ دهد اما اگر تنها باشید بیشتر احتمال دارد مورد جیب ­بری قرار بگیرید. تا جایی که می­توانید از تنهایی پیاده رفتن بپرهیزید مخصوصا شب هنگام.

زرق و برقی نباشید

وقتی بیرون می­روید از جواهرات و لباس­هایی که جلب توجه می­کنند استفاده نکنید و مدام گوشی تلفن همراهتان را از کیف یا جیب خود بیرون نیاورید تا هدف خوبی برای سوء قصد نباشید. در وهله اول باید گفت که از به همراه بردن جواهرات گران قیمت در مسافرت­ها خودداری کنید، اما اگر وسایل گران قیمتی مثل دوربین با خود دارید، آن­ها را پنهان نگه دارید. و هرگز پاسپورت خود را همراه خود به این طرف و آن طرف نبرید.  هرچه بیشتر به نظر برسد که شما غریبه­ای هستید که مکان­ها را نمی­شناسید، هدف بهتری برای سرقت­های کوچک مثل جیب­ بری یا کیف­ قاپی خواهید بود. گوشی همراه خود را در جای مطمئنی بگذارید و وقتی در محلی امن مثلا در خانه یا در کافه هستید از آن استفاده نمایید.

آفریقای جنوبی

درب اتومبیل خود را قفل کنید و اشیای قیمتی را پنهان نمایید

اتفاق بد دیگری که ممکن است بخصوص در شهرهای بزرگی چون کیپ تاون و ژوهانسبورگ رخ دهد، دزدیدن اتومبیل یا وسایل آن است. با قفل کردن درب­های اتومبیل در هنگام رانندگی و درمعرض دید قرار ندادن تمام اشیای قیمتی از قبیل عینک آفتابی، تلفن­های همراه، کیف­های دستی و کیف پول­ها از بروز چنین خطراتی پیشگیری کنید. البته شاید حتی بهتر باشد وسایل کم بهایی مثل عینک آفتابی ارزان قیمت و یا وسایل دیگر در اتومبیل در معرض دید باقی بمانند. در شهرهای بزرگ همیشه پارکبان­های خودجوشی وجود دارند که برای شما جای پارک پیدا می­کنند و درقبال مبلغی اندک در غیاب شما از اتومبیلتان مراقبت می­کنند.

یک کیف پول ساختگی داشته باشید

هرچند گمان می­ کنم، دلیل سلامت ماندن من بیشتر به این خاطر بوده که کمتر برای پیاده ­روی بیرون می­رفتم، اما گاهی نیز از نگران بودن و یکجا ماندن خسته می­شدم و بجای بیرون رفتن با تاکسی یا اتوبوس فواصل کوتاهی را قدم می­زدم. برای حفظ اشیای باارزشی که داشتم یک کیف پول ساختگی همراه خود می­بردم و چند کارت اعتباری منقضی شده و مقدار کمی پول در آن می­گذاشتم درحالیکه پول و کارت­های خود را در کفش یا در لباس خود پنهان می­نمودم. اگر کسی به من نزدیک می­شد با خیال راحت کیفم را به آنها می­دادم و دزدها چیزی برای برداشتن و دورشدن داشتند درحالیکه بقیه پول و کارت­های اعتباری­ام در جای امنی پنهان شده بود. البته هرگز اتفاق بدی برای من نیفتاد و چنین تجربه ای برای من پیش نیامد اما با این روش می­خواستم درصورت دزدی، آمادگی لازم را داشته باشم.

southafricasafety

هوشیار باشید و به صدای درونتان گوش کنید

با این کار می­توانید بسیار هوشیار باشید. چنانچه باید پیاده به جایی بروید، مسلط باشید، سرتان را بالا بگیرید، به مسیرها با دقت نگاه کنید و طوری رفتار کنید که در چشم دیگران فرد هوشیاری به نظر برسید. سعی کنید هرگز در یک مسیر تنها نباشید و تا می­توانید نزدیک به خانواده­ها راه بروید. یک بار در خیابان خلوتی قدم می­زدم و به منطقه ووداستاک شهر کیپ رسیدم و متوجه شدم که هیچ کس در اطراف من نیست و تنها مانده ام، به سرعت مسیر خود را عوض کرده و به خیابان اصلی رفتم که جمعیت در آن درحال رفت و آمد بود. در آن هنگام احساس بدی به من دست داده بود و گویی زنگ هشدار در درونم به صدا درآمده بود. اگر به نظرم می­رسید که کسی بیش اندازه به من توجه دارد، مستقیم به او نگاه می­کردم و سلام می­دادم و یا با دیگر افراد وارد فروشگاهی می­شدم.

از احساس مشترک استفاده کنید

من به اقدامات احتیاطی­ که برای حفظ امنیتم در آفریقای جنوبی انجام می­دادم فکر کردم و آن­ها را با رفتاری که در خانه خود داشتم مقایسه کردم. مطمئنا حاضر نبودم در برخی قسمت­های لس ­آنجلس و یا دیگر شهرهای بزرگ آمریکا به تنهایی قدم بزنم و راه رفتن در آن مناطق به تنهایی و در شب حتی به فکرم نیز خطور نمی­کرد مخصوصا با تلفن همراهی در دست. در بعضی شهرهای بزرگ اروپا به دلیل نرخ بسیار بالای کیف ­قاپی مانند یک سگ تازی از کیفم محافظت می­­کردم و در آفریقای جنوبی نیز حس تقریبا مشابهی وجود داشت. داشتن یک سفر امن به آفریقای جنوبی واقعا کار راحتی است. تنها لازم است که کمی بیشتر از جایی مثل آلمان یا تایلند جانب احتیاط را رعایت کنید.
پیش از این وقتی از من می­پرسیدند که در بین کشورهایی که به آن­ها سفر کرده­ام کدام کشور را بیشتر دوست دارم نمیدانستم چه جوابی بدهم اما اکنون پاسخ من «آفریقای جنوبی» است. اگرچه آمارها این کشور را کشور ترسناکی معرفی می­کنند، اما در واقع من بیشتر از آنکه نگران باشم که دزدیده شوم و یا مورد خشونت و جنایت قرار بگیرم از بودن در این کشور لذت برده­ام. درحالیکه حفظ امنیت باید مهمترین مشغله ذهنی شما باشد، آفریقای جنوبی حس وحشت، ناراحتی یا خطر را برایتان در پی نخواهد داشت.
کریستین آدیس در گذشته یک بانکدار سرمایه­ گذار بود که تمام املاک خود را فروخت و کالیفرنیا را به قصد تنها سفر کردن به آسیا ترک کرد درحالیکه به دنبال هیجان در مسیرهایی امن و بدون جرم و خشونت می‌گشت. تقریبا هیچ چیزی وجود ندارد که او امتحان نکند و هیچ جایی نیست که کشف نکند. شما می­توانید در سایت بی مای تراول موس یا در توییتر یا فیس ­بوک مطالب بیشتری درباره تفکرات او بخوانید و دریابید.

فتح قله ها: نکاتی درباره تنها سفر کردن بانوان

برای مطالعه همه چیز درباره تنها سفر کردن بانوان کتاب جدید کریستین به نام «فتح قله ها» را مطالعه کنید. این کتاب در کنار مطرح کردن بسیاری از نکات عملی درمورد آماده­شدن و برنامه­ریزی برای سفر، از ترس­ها، امنیت، مسائل عاطفی و آنچه که بانوان می بایست هنگام تنها سفرکردن درنظر داشته باشند را ذکر کرده­است. بیش از ۲۰ مصاحبه با بانوانی که سفرنامه­ می­نوشتند و تجربه تنها سفرکردن داشتند در این کتاب به چاپ رسیده است.

منبع: www.nomadicmatt.com

  1. ناشناس

    سلام واقعا اینقدر ترسناکه؟ من قصدم مهاجرت به افریقای جنوبی بود و این حجم خشونت تو این کشور رو اولین باره میشنوم بخصوص که دانشگاههای خوبی داره و سفید پوستای زیادی اونجا کار و زندگی میکنن…

  2. آريا

    من خودم ژوهانسبورگ به دنیا اومدم ، اگه متوجه شده باشید رسانه ها هیچ چیزی از اونجا نه میگن و نه نشون میدن و به این دلیله که میخوان دست نخورده بمونه و اونقدرم که فک میکنین خطرناک نیست مثه قدم زدن کنار یه اتوبان میمونه که ممکنه خطرناک باشه

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد