چرا از ۴۶ سال پیش، دیگر کسی نتوانست به ماه سفر کند؟!

سفر به ماه

داستان یوری گاگارین و نیل آرمسترانگ معروف را شنیده اید؟ گاگارین یک فضانورد روسی بود که به عنوان اولین نفری که به فضا سفر کرد معروف شد و آرمسترانگ نیز اولین انسانی بود که می گویند بر روی ماه قدم گذاشت. این دو نفر انقلابی را در علم نجوم و سرنوشت انسان ها ایفا نمودند و هر کدام به تفصیل، داستان های پربار و جذابی دارند ولی وقتی به آخرین باری که انسان ها به فضا سفر کردند نگاه می کنیم برای ما سوالی پیش می آید، با پیشرفت های بسیاری که هم اکنون در علم و علی الخصوص در زمینه ی سفر به فضا و حتی سیاره های دیگر به وجود آمده است، چرا از آخرین سفر انسان به ماه نزدیک به ۵۰ سال گذشته است و انسان ها دیگر به سمت قدمی برای رفتن و سفر به ماه برنداشته اند؟ در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم بررسی کنیم و ببینیم که چرا انسان ها سفر به ماه را تا به الان متوقف کرده اند.

ماه

سفر به ماه

مطالب مرتبط:
گاوی که باعث شورش در اسکاتلند شد! + تصویر
عجیب ترین داستان از بازمانده کشتی تایتانیک!
بازگشت پرندگان ماقبل تاریخ به پارکی در سنگاپور!

اگر تاریخ فضانوردی و سازمان ناسا را بخواهیم بررسی کنیم، واقعیت این است که پیاده کردن ۱۲ فضانورد در کره ماه اگر مهم ‌ترین دستاورد این سازمان نباشد، بی شک یکی از پر اهمیت ‌ترین‌ پروژه های موفق این سازمان و رشته ی فضانوردی است.

اما از آخرین باری که انسان ها پایشان را در سال ۱۹۷۲ میلادی به ماه گذاشتند، نزدیک به نیم قرن می گذرد و پس از آن دیگر کسی به ماه سفر نکرد. خیلی از افراد این سوال برایشان پیش آمده بود و در پی یافتن جواب این سوال بر آمده اند.

برای اولین بار نیل آرمسترانگ در ژوئیه ی سال ۱۹۶۹ به ماه سفر کرد و آخرین سفر انسان به ماه که در جریان عملیات آپولو ۱۷ سال ۱۹۷۲ ناسا نیز رقم خورد. در دهه‌ های پس از آن سال ها سازمان ناسا برنامه‌ هایی برای اعزام مجدد فضانوردان به کره ی ماه را برنامه ریزی و نهایی کرده بود.

نیل آرمسترانگ

ولی همانطور که حدس می زنید، هیچگاه هیچ کدام این برنامه ریزی ها از آن زمان به بعد عملی نشدند. در اولین و طبیعی ترین بازخوردی که افراد از این توقف در برنامه ها به دست می آورند این است که البته با اکثر صاحب ‌نظران در این زمینه هم عقیده هستند، دلیل به تاخیر افتادن سفر دوباره ی بشر از کره ی ماه را بیشتر به موانع سیاسی و تنگناهای اقتصادی که در آن زمان به وجود آمده و گریبانگیر این پروژه شده بود، نسبت می ‌دهند و چالش ‌های علمی و مشکلات فنی را بی تاثیر در این راه نمی دانند.

آن ۱۲ نفر فضانوردی که به کره ی ماه پا گذاشتند، اقدام به جمع‌ آوری نمونه، گرفتن عکس، انجام آزمایش و برافراشتن پرچم در کره ی ماه کردند و پس از آن بسیار ساده به خانه بازگشتند. این که اکنون می دانیم و ثابت شده است که دلایل بسیاری برای سفر و ماندگاری انسان بر روی کره ی ماه وجود دارد، این سوال بزرگی است که چرا انسان ها مجددا برای رفتن به ماه اقدام نمی کنند.

البته این دوری از سفر به ماه به نظر می آید که موقتی باشد زیرا شرکت هایی همچون کمپانی اسپیس ایکس (SpaceX) و کمپانی بلو اوریجین (Blue Origin) زودتر از سایر شرکت ها و حتی ناسا، مسیر سفر انسان به ماه را بازگشایی مجدد می نمایند.

سیاره ماه

گردانندگان شرکت ‌های فضایی و محققانشان بر این باور هستند که تاسیس یک پایگاه با حضور انسان ها در کره ی ماه، می‌ تواند پیش درآمدی برای تدارک ماموریت ‌های آینده در عمق فضا باشد و منجر به ساخت تلسکوپ ‌های فضایی فوق پیشرفته و البته کاربردی، بتوانند تا فرود انسان روی کره ی مریخ و سیاره ی مریخ را آسان تر نمایند و در کنارش نیز به حل معماهای علمی پیچیده در مورد نحوه پیدایش زمین و ماه نیز کمک نمایند و یکی از بزرگ ترین سوالات بشری را پاسخ بگویند.

البته بشر پای خود را از حوزه ی سفرهای اکشافی و تحقیقاتی هم درباره ی سفر به ماه فراتر گذاشته است و حتی می خواهد تا صنعت گردشگری و توریسم فضایی را نیز در دست داشته باشد. یکی از فضانوردان بازنشسته ی فضا کریس هدفیلد در این باره می گوید که:

کاملا منطقی است که بنا نهادن یک پایگاه تحقیقاتی دائمی روی کره ی ماه را در آینده ای نه چندان دور داشته باشیم. برای این کار می ‌توانیم تا تجهیزات بسیاری را در ماه مورد آزمایش قرار دهیم و برای نفوذ به عمیق ترین و تاریک ترین قسمت های فضا، آمادگی لازم را کسب نماییم.

انسان دیگر به ماه سفر نمی کند؟

از این بحث ها که بگذریم، کارشناسان و فضانوردان درباره ی عدم سفر به فضا دلایل مختلفی را به صورت سرفصل بر شمرده اند. از جمله:

 • پرهزینه بودن سفر انسان به ماه

یکی از موانع بزرگ در راه اجرای برنامه های فضایی، هزینه ی زیاد آن‌ها است. بخش‌ها و پروژه‌ هایی همچون: تلسکوپ فضایی جیمز وب، پروژه ی عظیم موشکی موسوم به سامانه پرتاب فضایی یا SLS، اعزام فضاپیماهای تحقیقاتی به سوی سیارات دیگری همچون ستاره ی خورشید، مشتری، مریخ، کمربند سیارکی، انتهای مرز منظومه شمسی، … و بسیاری از پروژه های دیگر بسیار هزینه ی بالایی دارند. بودجه ی ناسا نسبت به گذشته با کاهش مواجه شده است.

به طوری که در سال ۱۹۶۵ سهم این سازمان از بودجه ی سازمان فدرال، ۴ درصد بود اما در پانزده سال گذشته این رقم به ۰٫۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

 • چالش ‌های فنی

سطح کره ی ماه پر از گودال‌ ها و تخته سنگ ‌هایی است که تهدیدی برای فرود امن فضاپیماها به شمار می ‌روند. در سال ۱۹۶۹ برای اولین فرود بشر روی ماه، هزینه ی بسیار گزافی شد تا جایی که با نرخ تورم امروزی آن رقم به میلیاردها دلار می ‌رسد.

این هزینه صرف ساخت، پرتاب و رساندن ماهواره‌ هایی به ماه شد که وظیفه ی نقشه‌ برداری از سطح ماه را بر عهده داشتند تا برنامه ‌ریزان بتوانند، مکان‌ های مناسب برای فرود آپولو را تعیین کنند.

چرا انسان دیگر به ماه سفر نمی کند؟

در حال حاضر، ایلان ماسک اقدام به طراحی راکت بیگ فالکون را که توسط اسپیس ایکس به بازار آمده است را ابزاری بسیار مطمئن و کم هزینه برای تدارک سفرهای منظم به ماه معرفی می نماید. این شرکت به حدی پیشرفته شده است که راکت جدید فالکون هوی (Falcon Heavy) را به ماه انتقال دهد و خود به زمین بازگردد.

بر طبق گفته‌ های ایلان ماسک در حال حاضر، بسیاری از افراد عادی و معمولی که حتی رویای رفتن به ماه برای ان ها بسیار دور است، برای تحقق این هدف مبالغ بسیار زیادی را برای سفر مجدد به ماه اعطا کرده اند! باید ببینیم در آینده که آیا با این حجم از اشتیاق، باز هم سفر به ماه و حتی گردشگری بر روی آن امکان پذیر است یا خیر؟

رزرو بلیط هواپیما
غول های دیده شده در جنگل‌های دانمارک! + تصویر
غول های دیده شده در جنگل‌های دانمارک! + تصویر
کشف دومین مجسمه ابولهول در نزدیکی اهرام مصر!
کشف دومین مجسمه ابولهول در نزدیکی اهرام مصر!
شهری در ایران که با ورود به آن به معنای واقعی پولدار می شوید!
شهری در ایران که با ورود به آن به معنای واقعی پولدار می شوید!
این پل ۴ هزار ساله، قدیمی ترین پل دنیاست!
این پل ۴ هزار ساله، قدیمی ترین پل دنیاست!
 1. Avatar
  حمیدرضا

  سلام ممنون از ارائه تحلیل و مطلب تحقیقی اتان
  سرچی در اینترنت در مورد بزرگترین دروغ تاریخ “سفر به ماه” داشته باشید و تحلیل ها و گزارشات مرگ فضانوردان و دست اندکاران مربوطه ممکن است نظرتان عوض شود

 2. Avatar
  آرنا

  با کمال احترام دلایلی که بیان کردید منطقی و قابل پذیرش نیستند . پس از گذشت ۵۰ سال از اولین سفر اینکه اکنون مشکلات فنی وجود داشته باشد کاملا بی معنی و غیرقابل قبول میباشد که این به راحتی با مقایسه ی تکنولوژی هواپیماها و موشک های پنجاه سال پیش با اکنون میتوان اثبات کرد ؛ همچنین در مورد دلیل هزینه میتوان گفت که آمریکا سالانه صد ها میلیارد دلار فقط صرف مسائل نظامی میکند که هزینه ی سفر به ماه در مقایسه با این رقم بسیار ناچیز بنظر میرسد . ناسا به راحتی میتواند در قردادی با وزارت دفاع آمریکا ( که قبلا در تولید هواپیما و موشک هم شاهد آن بوده ایم ) وزارت دفاع آمریکا را متقاعد کند در این پروژه شرکت کند درصورتیکه خود ناسا هم بودجه ی بسیار قابل توجهی دارد . همچنین اگر دلیل مشکل مالی بود آمریکا به راحتی میتوانست از دیگر کشورهای عضو ناتو هم شریکانی پیدا کند که حاضر به کمک در پرداخت هزینه میباشندهمچنین کشورهای مرتجع منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات نیز گزینه های بسیار خوبی برای پرداخت هزینه های اینگونه پروژه ها برای آمریکا بحساب می آیند . و حتی در پروژه ی ایستگاه فضایی الان بسیاری از کشورهای شرقی از جمله روسیه با آمریکا و ناسا دارای همکاری هستند پس در برنامه ی سفر به ماه هم امکان همکاری وجود دارد پس دلیل اقتصادی هم کاملا غیرمنطقی و غیرقابل قبول میباشد . بهرحال همه ی این مطالب و اتفاقات عصر حاضر ادعای تقلبی بودن سفر به ماه را تقویت میکند . به امید روزی که بشر واقعا بر ماه و فراتر از آن قدم گزارد . و سخن آخر : علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین فارس به آن دست خواهند یافت .

 3. Avatar
  حمید معصومی

  آخرش مقاله را تمام نکردید و پاسخ ندادید چرا دیگر کسی به ماه نرفت ؟
  من پاسخ می دهم : ( البته از موشک ساترن ۵ که سفر به ماه در دهه ۶۰ میلادی انجام می شد شروع می کنم )

  آیا می توان دوباره موشک ساترن ۵ را ساخت ؟
  موشک ساترن ۵ بزرگترین موشکی بوده که تا امروز ساخته شده و با همه عظمتش از رده خارج شده و نزدیک ۴۵ سال است که دیگر تولید نمی شود ولی چرا ؟ آیا می شود دوباره آن را ساخت ؟
  با کمال تعجب باید گفت با وجودی که تکنولوژی از سال ۱۹۷۳تا امروز بسیار پیشرفت کرده است ولی نه تنها پاسخ این سوال منفی است , بلکه فرستادن انسان به ماه با تکنولوژی دهه ۶۰ میلادی دیگر امکان پذیر نیست و باید روش های جدید برای ساخت موشکی که بتواند انسان را روی ماه پیاده کند ساخته شود ولی چرا ؟
  بعد از متوقف شدن ساخت موشک ساترن ۵ و فضاپیماهای حامل انسان کلیه شرکت هائی که این قطعات را می ساختند و به کارخود ادامه ندادند و در حوزه های دیگر به تولید مشغول شدند . متخصصانی که هم که روی ساختن این قطعات و این پروژه کار می کردند به کارهای دیگر مشغول شدند و بعد از این همه سال یا بازنشسته شدند و یا به رحمت خدا رفتند . و افراد جدید جایگزین آنها نشدند چون این تکنولوژی نبود که مرتب به آن نیاز باشد .
  امروزه اگر چه میکرو فیلم ها و مراحل کار مستند شده و شاید بتوان آن پروژه را بازسازی کرد ولی دیگر مقرون به صرفه نیست و باید راه دیگری پیدا کرد .

  • Avatar
   امید

   شاید کار روی پروژه سفر به ماه متوقف شده باشه ( البته اگه پروژه‌ای وجود داشته) اما کار روی سفینه‌های فضایی و شاتل‌ها و کاوشگرهای فضایی با سرعت دنبال شده به طوری که الآن جدیدترین کاوشگر ناسا در حال عکسبرداری از سطح مریخ هست و توقف پروژه سفرهای فضایی افسانه‌ای بیش نیست. واقعیت اینه که ناسا همه رو فریب داد . به دلایل سیاسی و در جریان جنگ سرد بین آمریکا و شوروی یه دروغ بزرگ به دنیا گفته شد و هنوز هم که هنوزه عده‌ای باور دارن که انسان به ماه سفر کرد اون هم با تکنولوژی قدیمی ۴۵ سال پیش که هنوز موشک بالستیک مراحل اولیه خودش رو آغاز کرده بود. من فیلم لو رفته از ساخت استدیوی آپولو در هالیوود رو دیدم. یه لوکیشن فضایی و مجازی و تعداد برداشت‌های متعدد و عوامل پشت صحنه . شاید دوستان متوجه نباشن که بیشتر از سفر انسان به کره ماه برگشتن اونها مشکل و غیر ممکنه.
   یه سوالی که ذهن منو مشغول کرده اینه که وقتی موشک‌های بالستیک میان برد برای پرتاب احتیاج به لانچرهای ۱۸ چرخ غولپیکر دارن چطور سفینه‌ای که قراره از ماه به طرف زمین برگرده سایت موشکی نداره ؟ شاید بعضی‌ها جاذبه زیاد زمین و جاذبه کم کره ماه رو دلیل بدونن اما واقعیت اینه که سایت موشکی وظیفه تعیین دقیق مختصات پرتاب رو هم به عهده داره ، چطور یه سفینه فضایی غولپیکر میتونه بدون سایت از کره ماه به طرف زمین پرتاب بشه ؟

 4. Avatar
  لیلا

  فضا عشقمممه کار ۲۴ ساعته ی من شده تحقیق درباره فضا ولی حیف که نمیتونم برم
  کاش علم اینقدری پیشرفت کنه که همه انسان ها بتونند ب فضا برند

 5. Avatar
  احسان

  باید خدمت تون عرض کنم همه دلایل بجز آرنا غیرقابل قبول هستش.یه سری مطالب درباره اینکه انسان ها روی ماه با چیزهایی روبرو شدند که هرگز نمیتونن به مردم عادی دنیا توضیح بدن.خیلی دوست دارم بفهمم چی شده و با چی روبرو شدند.

 6. Avatar
  Na3eRi

  راستش نمیخام نظری بدم که فرای تصورات انسان یا این بحث باشه، اما اگه اختیارات دست هر کدوم ما بود، ترجیح می‌دادیم جای این که فقط از ماه سر دربباریم، به فکر کل این مجموعه ها باشیم و بخایم فرای این چیزا فکر و عمل کنیم، واین اتفاق داره میافته، از تحقیقات هشت فظانورد به مدت یک سال زندگی تو فظا گرفته تا فکر به تشکیل کلنی انسانها تو فظا و سفر بی بازگشت به مریخ و شواحد های امن نبودن زمین. میخام بگم که ماه مو هست و بهتره که هزینه ها و وقت ها صرف پیچش مو بشه، موفق باشید به امید پیدایش دایاتم های اولیه تو یه جای دیگه،

 7. Avatar
  esmaeel

  مسایل را از جنبه لیبرالیستی مورد توجه وبررسی قرار داد. وقتی که به این نتیجه رسیدند که این پروژه از نظر اقتصادی و کسب ثروت مورد نظر سرمایه گذاران بی نتیجه است.به تعطیلی کشیده شد . اگر موادی گرانقیمت و دارای صرفه اقتصادی بسیار بالا در ماه به دستشان می رسید . حاضر بودند هزاران فضانورد را فدای مطامع خود کنند.

 8. Avatar
  ایلان ماکس

  مسئله اصلی نشستن و برگشت از ماه است. هنوز برای ارسال انسان به ماه و برگشت سالم با مشکلات تکنولوژیکی رو به رو هستیم. سرعت فرار از جاذبه ماه تقریبا ۱۵ هزار کیلومتر در ساعت است. برای همین نیاز به موشک های قدرتمندی است. ضمنا برای نشستن در ماه نیاز به مصرف سوخت داریم. تا فرودی ایمن داشته باشیم. در حالیکه مقدار زیادی سوخت برای برگشتن هم باید ذخیره شود. بنظر من رفتن به ماه در سال ۱۹۷۲ دروغ است.
  برای رفتن به ماه باید ابتدا یکسری ربات به ماه ارسال شوند. سوخت لازم برای برگشتن در ماه ذخیره سازی شود. یک سایت موشکی نیز باید در ماه توسط ربات ها شاخته شود.

 9. Avatar
  جواد

  دلیل اصلی دروغ سفر به ماه است!
  فقط چند دقیقه راجع به پیشرفت ها در حوزه کامپیوتر فکر کنید یک گوشی موبایل ساده نه پرچم دار از برترین ابر کامپیوتر های اون زمان قوی تر دقت محاسباتی بیشتر و حتی حافظه بیشتره
  تو حوزه موشکی فکر میکنید موشک های امروزی پیشرفتی کسب نکرده نسبت به اون دوران فقط کافیه تحولات صنعت هوانوردی رو نگاه کنید!
  دستگاههای ارتباطی اون دوران آیا تا به امروز پیشرفت نکردن ؟!
  حالا با توجه به این تکنولوژی های فعلی آیا بازهم هزینه های ارسال انسان برابر با اون دورانه؟ متوجه میشید که امروزه با این همه تکنولوژی های جدید هزینه ها هم کاهش پیدا میکنن و با وجود همین تکنولوژی ها آیا ارسال انسان یا حتی ربات نباید سهل تر باشه؟
  آینده گان متوجه میشن چه کلاهی سرمون گذاشتن!!!!

 10. Avatar
  علی

  دوستان چرا فقط منفی گرا هستید درجواب اون دوستمون که گفت تریلی ۱۸چرخ وسکوی پرتاب روی زمین هست اما درکره ماه نبوده پس سفربه ماه دروغ هست عزیزم موقع فرود سفینه درمدار ماه وایساده بوده وآلمسترانگ با ماه نشین وخودروی ماه گرد برروی ماه پیاده شد وخودرو درماه رها شد ودوباره باماه گرد که دارای موتور پیش ران بود به سفینه برگشتند ومورد دیگه سنگ های جمع آوری شده ۳۸۰کیلو هست که دانشمندان تایید کردند که مربوط به ماه هستند دلایل نرفتن به ماه این هست که بصورت پنهانی سفربه ماه انجام میشه بدلیل منابع وارتباط بافضایی ها

  • Avatar
   ALI

   داداش فیلم زیاد میبینیا برو یکم تحقیق کن سوتیاشونم تو همون عکس و فیلم های سفر به ماه دراومده مثل وزش پرچم امریکا در ماه درحالی که داخل ماه هیچ وزش بادی وجود نداره

  • Avatar
   Mostafa jokar

   آپولو فضای کافی برای خودرو ماه گرد و ماه نشین نداشته و در کل نباید نیروی گرانش ماه که باعث جزر و مد در یاها روی زمین دست کم گرفت و با یک ماه نشین و چند تا موتور پیش ران از گرانش ماه فرار کرد و به مدار سفینه رسید ولی امروز شاتل جای آپولو گرفته که به اندازه کافی برای هر وسیله به فضا امکان دارد ولی دانشمندان بزرگی نظر داده که آدم به کره ماه سفر کرده اگه یک دروغ باشه بزرگترین دروغ قرن هست چون آمریکا دانشمندان جهان را فریب داده

 11. Avatar
  عالی محمودی

  درود بر ههمه من یک سوال توی ذهنمه و اینکه اونایی که رفتن چجوری برگشتن منظورم از نظر سوخت و موشک پرتاب و …..

 12. Avatar
  امیر

  دوستان عقل کل و متخصصان فضانوردی. دو تا دلیل ساده میارم و تمام. اولا همه دلیلهای علمی که آوردین را متخصصان فضایی شوروی نمیدونستند که نه تنها پروژه ارسال بشر به فضا را زیر سوال نبردند بلکه تبریک گفتند. ثانیا به نظرتون میشه این همه آدم درگیر در این پروژه را تا این همه سال ساکت کرد؟

 13. Avatar
  امیر

  درمورد سفرانسان به ماه این طوری که یرمیاد انگار درسال ۱۹۶۹که انجام شد توسط نیل المرستگان انجام شد واقعیتی وکلیپی دراین موضع منتشر کردن وسفرای بعدی حقیقتی متوجه نشه چون کلیپی منتشر نشده یعنی اون یازده نفر بعدی چیست کلیپشون ازکجا باید دان کنیم

 14. Avatar
  مهندس ای تی

  من وقتی درباره دروغ بودن سفر به ماه را خوندم رفتم مطالعه کردم،جوابیه های ناسارا خوندم،خیلی واضح و مشخصه که سفر کردن،مثلا هواپیماهای جنگنده ایران واسه اون موقع هاست که فوق العاده پیشرفته هستن.لازمه به ویکیپدیا مراجعه کنید کامل توضیح داده.البته هند و چین و خیلی کشورای دیگه ردپاهای روی کره ماه رو جدیدا دیدن

 15. Avatar
  Ami

  دلیل اصلی که ناسا دیگه کسی رو به ماه نفرستاد و از مردم دلیلش رو مخفی کرد این بود که اول دوتا روس بطور مخفیانه به فضا فرستاده شد ولی اون دوتا فضا نورد روسی بطور خیلی عجیب ناپدید شدن و دیگه دستگاه هاشون کار نکرد ولی چندسال بعد اپالو۱۸ بطور مخفیانه از طرف ناسا به ماه فرستاده شد تا متوجه بشن چرا این دوتا روس ناپدید شدن بعد از کلی گشت زدن تو ماه بلاخره پیداشون کردن اما نه خفه شده بودن نه وسایل و لباسشون اسیب دیده بود و همینطور صفینه فضایی که روس ها داشتن سالم بود با سوخت بسیار زیاد……توی اپالو۱۸ که سه نفر برا کشف این اثرار به ماه فرستاده شدن متوجه شدن که روی ماه حیات وجود داره و موجودات عجیبی باعث بازنگشتن این فضانوردان روسی شدن…تا اخرین مرحله ماموریت اپالو ۱۸ دوربین ها سادم بودن و فیلم ها به ناسا فرستاده میشدن اما این سه نفر هیچ وقت پیدا نشدن و دیگه به زمین برنگشتن….دوربین هایی که به ماه وصل بودن و فیلم های ضبط شده رو به ناسا میفرستاد صحفه گشته شدن این سه فضانورد اپالو۱۸ رو ضبط کرده و به ناسا فرستاده شد و بطور غیر منتظره در اینترنت گذاشته شد….و متوجه شدن سنگ هایی که روی ماه وجور دارد در اصل سنگ نیستن موجودات فضایی هستن که به شکل عنکبوتی در می اینده و به فضانوردان حمله میکنن…یک فیلمی که بدون هیچ دستکاری و هیچ ویرایشی با فیلم های ضبط شده دوربین ها ساخته شده کاملا واقعیه و میتونید توی اینترنت سرچ کنید و ببینید تا واقعیت فرستاده نشدن انسان به ماه رو درک کنید

 16. Avatar
  Mostafa jokar

  تفاوت شاتل با آپولو فضای کافی برای خودرو ماه گرد و ماه نشین نداشته و در کل نباید نیروی گرانش ماه که باعث جزر و مد در یاها روی زمین میشه دست کم گرفت و با یک ماه نشین و چند تا موتور پیش ران از گرانش ماه فرار کرد ولی امروز شاتل جای آپولو گرفته که به اندازه کافی جا برای بردن هر وسیله به فضا دارد ولی هنوز بشر تکنلوژی برای فرار از جازبه ماه را ندارد.در ماه به علت خالی بودن از اتمسفر هیچگونه حیاتی دجود ندارد و هر حیاتی هم باشد بر اثر فشار خالی متلاشی شده

 17. Avatar
  سعید اسفندیاری

  در مورد سفر به ماه درسال ۱۹۶۹ چند نکته هست اولا در ماه به دلیل عدم وجود اتمسفر بارانی از زیر شهاب سنگها به اندازه دانه برنج هستن باسرعت ۲۰۰کیلومتردرساعت به سطح ماه برخورد میکنن که میتونه به فضانوردان و تجهیزات آسیب بزنن درسطح ماه گاهی درجه هوا به ۲۰۰درجه سانتیگراد می رسه گاهی به ۱۵۰درجه زیر صفر می رسه آیا لباس فضانوردان وتجهیزاتشون تحمل این نوسانات رو داشتن؟؟آیا دوربین های ساخته اون زمان آیا میتونستن در این شرایط جوی عکاسی کنن یا فیلمبرداری کنن؟؟گیریم که آپولو به ماه به سلامت نشست اولا ماه نشین چطور خودرو ماهگرد رو در خودش جاداده؟؟بعد چطور آپولو به زمین برگشته با کدوم سوخت با کدوم موشک؟؟چطور از کمربند مغناطیسی زمین به سلامت رفتن و برگشتن ؟؟

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد

code