چرا از ۴۶ سال پیش، دیگر کسی نتوانست به ماه سفر کند؟!

سفر به ماه

داستان یوری گاگارین و نیل آرمسترانگ معروف را شنیده اید؟ گاگارین یک فضانورد روسی بود که به عنوان اولین نفری که به فضا سفر کرد معروف شد و آرمسترانگ نیز اولین انسانی بود که می گویند بر روی ماه قدم گذاشت. این دو نفر انقلابی را در علم نجوم و سرنوشت انسان ها ایفا نمودند و هر کدام به تفصیل، داستان های پربار و جذابی دارند ولی وقتی به آخرین باری که انسان ها به فضا سفر کردند نگاه می کنیم برای ما سوالی پیش می آید، با پیشرفت های بسیاری که هم اکنون در علم و علی الخصوص در زمینه ی سفر به فضا و حتی سیاره های دیگر به وجود آمده است، چرا از آخرین سفر انسان به ماه نزدیک به ۵۰ سال گذشته است و انسان ها دیگر به سمت قدمی برای رفتن و سفر به ماه برنداشته اند؟ در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم بررسی کنیم و ببینیم که چرا انسان ها سفر به ماه را تا به الان متوقف کرده اند.

ماه

سفر به ماه

مطالب مرتبط:
گاوی که باعث شورش در اسکاتلند شد! + تصویر
عجیب ترین داستان از بازمانده کشتی تایتانیک!
بازگشت پرندگان ماقبل تاریخ به پارکی در سنگاپور!

اگر تاریخ فضانوردی و سازمان ناسا را بخواهیم بررسی کنیم، واقعیت این است که پیاده کردن ۱۲ فضانورد در کره ماه اگر مهم ‌ترین دستاورد این سازمان نباشد، بی شک یکی از پر اهمیت ‌ترین‌ پروژه های موفق این سازمان و رشته ی فضانوردی است.

اما از آخرین باری که انسان ها پایشان را در سال ۱۹۷۲ میلادی به ماه گذاشتند، نزدیک به نیم قرن می گذرد و پس از آن دیگر کسی به ماه سفر نکرد. خیلی از افراد این سوال برایشان پیش آمده بود و در پی یافتن جواب این سوال بر آمده اند.

برای اولین بار نیل آرمسترانگ در ژوئیه ی سال ۱۹۶۹ به ماه سفر کرد و آخرین سفر انسان به ماه که در جریان عملیات آپولو ۱۷ سال ۱۹۷۲ ناسا نیز رقم خورد. در دهه‌ های پس از آن سال ها سازمان ناسا برنامه‌ هایی برای اعزام مجدد فضانوردان به کره ی ماه را برنامه ریزی و نهایی کرده بود.

نیل آرمسترانگ

ولی همانطور که حدس می زنید، هیچگاه هیچ کدام این برنامه ریزی ها از آن زمان به بعد عملی نشدند. در اولین و طبیعی ترین بازخوردی که افراد از این توقف در برنامه ها به دست می آورند این است که البته با اکثر صاحب ‌نظران در این زمینه هم عقیده هستند، دلیل به تاخیر افتادن سفر دوباره ی بشر از کره ی ماه را بیشتر به موانع سیاسی و تنگناهای اقتصادی که در آن زمان به وجود آمده و گریبانگیر این پروژه شده بود، نسبت می ‌دهند و چالش ‌های علمی و مشکلات فنی را بی تاثیر در این راه نمی دانند.

آن ۱۲ نفر فضانوردی که به کره ی ماه پا گذاشتند، اقدام به جمع‌ آوری نمونه، گرفتن عکس، انجام آزمایش و برافراشتن پرچم در کره ی ماه کردند و پس از آن بسیار ساده به خانه بازگشتند. این که اکنون می دانیم و ثابت شده است که دلایل بسیاری برای سفر و ماندگاری انسان بر روی کره ی ماه وجود دارد، این سوال بزرگی است که چرا انسان ها مجددا برای رفتن به ماه اقدام نمی کنند.

البته این دوری از سفر به ماه به نظر می آید که موقتی باشد زیرا شرکت هایی همچون کمپانی اسپیس ایکس (SpaceX) و کمپانی بلو اوریجین (Blue Origin) زودتر از سایر شرکت ها و حتی ناسا، مسیر سفر انسان به ماه را بازگشایی مجدد می نمایند.

سیاره ماه

گردانندگان شرکت ‌های فضایی و محققانشان بر این باور هستند که تاسیس یک پایگاه با حضور انسان ها در کره ی ماه، می‌ تواند پیش درآمدی برای تدارک ماموریت ‌های آینده در عمق فضا باشد و منجر به ساخت تلسکوپ ‌های فضایی فوق پیشرفته و البته کاربردی، بتوانند تا فرود انسان روی کره ی مریخ و سیاره ی مریخ را آسان تر نمایند و در کنارش نیز به حل معماهای علمی پیچیده در مورد نحوه پیدایش زمین و ماه نیز کمک نمایند و یکی از بزرگ ترین سوالات بشری را پاسخ بگویند.

البته بشر پای خود را از حوزه ی سفرهای اکشافی و تحقیقاتی هم درباره ی سفر به ماه فراتر گذاشته است و حتی می خواهد تا صنعت گردشگری و توریسم فضایی را نیز در دست داشته باشد. یکی از فضانوردان بازنشسته ی فضا کریس هدفیلد در این باره می گوید که:

کاملا منطقی است که بنا نهادن یک پایگاه تحقیقاتی دائمی روی کره ی ماه را در آینده ای نه چندان دور داشته باشیم. برای این کار می ‌توانیم تا تجهیزات بسیاری را در ماه مورد آزمایش قرار دهیم و برای نفوذ به عمیق ترین و تاریک ترین قسمت های فضا، آمادگی لازم را کسب نماییم.

انسان دیگر به ماه سفر نمی کند؟

از این بحث ها که بگذریم، کارشناسان و فضانوردان درباره ی عدم سفر به فضا دلایل مختلفی را به صورت سرفصل بر شمرده اند. از جمله:

 • پرهزینه بودن سفر انسان به ماه

یکی از موانع بزرگ در راه اجرای برنامه های فضایی، هزینه ی زیاد آن‌ها است. بخش‌ها و پروژه‌ هایی همچون: تلسکوپ فضایی جیمز وب، پروژه ی عظیم موشکی موسوم به سامانه پرتاب فضایی یا SLS، اعزام فضاپیماهای تحقیقاتی به سوی سیارات دیگری همچون ستاره ی خورشید، مشتری، مریخ، کمربند سیارکی، انتهای مرز منظومه شمسی، … و بسیاری از پروژه های دیگر بسیار هزینه ی بالایی دارند. بودجه ی ناسا نسبت به گذشته با کاهش مواجه شده است.

به طوری که در سال ۱۹۶۵ سهم این سازمان از بودجه ی سازمان فدرال، ۴ درصد بود اما در پانزده سال گذشته این رقم به ۰٫۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

 • چالش ‌های فنی

سطح کره ی ماه پر از گودال‌ ها و تخته سنگ ‌هایی است که تهدیدی برای فرود امن فضاپیماها به شمار می ‌روند. در سال ۱۹۶۹ برای اولین فرود بشر روی ماه، هزینه ی بسیار گزافی شد تا جایی که با نرخ تورم امروزی آن رقم به میلیاردها دلار می ‌رسد.

این هزینه صرف ساخت، پرتاب و رساندن ماهواره‌ هایی به ماه شد که وظیفه ی نقشه‌ برداری از سطح ماه را بر عهده داشتند تا برنامه ‌ریزان بتوانند، مکان‌ های مناسب برای فرود آپولو را تعیین کنند.

چرا انسان دیگر به ماه سفر نمی کند؟

در حال حاضر، ایلان ماسک اقدام به طراحی راکت بیگ فالکون را که توسط اسپیس ایکس به بازار آمده است را ابزاری بسیار مطمئن و کم هزینه برای تدارک سفرهای منظم به ماه معرفی می نماید. این شرکت به حدی پیشرفته شده است که راکت جدید فالکون هوی (Falcon Heavy) را به ماه انتقال دهد و خود به زمین بازگردد.

بر طبق گفته‌ های ایلان ماسک در حال حاضر، بسیاری از افراد عادی و معمولی که حتی رویای رفتن به ماه برای ان ها بسیار دور است، برای تحقق این هدف مبالغ بسیار زیادی را برای سفر مجدد به ماه اعطا کرده اند! باید ببینیم در آینده که آیا با این حجم از اشتیاق، باز هم سفر به ماه و حتی گردشگری بر روی آن امکان پذیر است یا خیر؟

 1. حمیدرضا

  سلام ممنون از ارائه تحلیل و مطلب تحقیقی اتان
  سرچی در اینترنت در مورد بزرگترین دروغ تاریخ “سفر به ماه” داشته باشید و تحلیل ها و گزارشات مرگ فضانوردان و دست اندکاران مربوطه ممکن است نظرتان عوض شود

 2. آرنا

  با کمال احترام دلایلی که بیان کردید منطقی و قابل پذیرش نیستند . پس از گذشت ۵۰ سال از اولین سفر اینکه اکنون مشکلات فنی وجود داشته باشد کاملا بی معنی و غیرقابل قبول میباشد که این به راحتی با مقایسه ی تکنولوژی هواپیماها و موشک های پنجاه سال پیش با اکنون میتوان اثبات کرد ؛ همچنین در مورد دلیل هزینه میتوان گفت که آمریکا سالانه صد ها میلیارد دلار فقط صرف مسائل نظامی میکند که هزینه ی سفر به ماه در مقایسه با این رقم بسیار ناچیز بنظر میرسد . ناسا به راحتی میتواند در قردادی با وزارت دفاع آمریکا ( که قبلا در تولید هواپیما و موشک هم شاهد آن بوده ایم ) وزارت دفاع آمریکا را متقاعد کند در این پروژه شرکت کند درصورتیکه خود ناسا هم بودجه ی بسیار قابل توجهی دارد . همچنین اگر دلیل مشکل مالی بود آمریکا به راحتی میتوانست از دیگر کشورهای عضو ناتو هم شریکانی پیدا کند که حاضر به کمک در پرداخت هزینه میباشندهمچنین کشورهای مرتجع منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات نیز گزینه های بسیار خوبی برای پرداخت هزینه های اینگونه پروژه ها برای آمریکا بحساب می آیند . و حتی در پروژه ی ایستگاه فضایی الان بسیاری از کشورهای شرقی از جمله روسیه با آمریکا و ناسا دارای همکاری هستند پس در برنامه ی سفر به ماه هم امکان همکاری وجود دارد پس دلیل اقتصادی هم کاملا غیرمنطقی و غیرقابل قبول میباشد . بهرحال همه ی این مطالب و اتفاقات عصر حاضر ادعای تقلبی بودن سفر به ماه را تقویت میکند . به امید روزی که بشر واقعا بر ماه و فراتر از آن قدم گزارد . و سخن آخر : علم اگر در ثریا باشد مردانی از سرزمین فارس به آن دست خواهند یافت .

 3. حمید معصومی

  آخرش مقاله را تمام نکردید و پاسخ ندادید چرا دیگر کسی به ماه نرفت ؟
  من پاسخ می دهم : ( البته از موشک ساترن ۵ که سفر به ماه در دهه ۶۰ میلادی انجام می شد شروع می کنم )

  آیا می توان دوباره موشک ساترن ۵ را ساخت ؟
  موشک ساترن ۵ بزرگترین موشکی بوده که تا امروز ساخته شده و با همه عظمتش از رده خارج شده و نزدیک ۴۵ سال است که دیگر تولید نمی شود ولی چرا ؟ آیا می شود دوباره آن را ساخت ؟
  با کمال تعجب باید گفت با وجودی که تکنولوژی از سال ۱۹۷۳تا امروز بسیار پیشرفت کرده است ولی نه تنها پاسخ این سوال منفی است , بلکه فرستادن انسان به ماه با تکنولوژی دهه ۶۰ میلادی دیگر امکان پذیر نیست و باید روش های جدید برای ساخت موشکی که بتواند انسان را روی ماه پیاده کند ساخته شود ولی چرا ؟
  بعد از متوقف شدن ساخت موشک ساترن ۵ و فضاپیماهای حامل انسان کلیه شرکت هائی که این قطعات را می ساختند و به کارخود ادامه ندادند و در حوزه های دیگر به تولید مشغول شدند . متخصصانی که هم که روی ساختن این قطعات و این پروژه کار می کردند به کارهای دیگر مشغول شدند و بعد از این همه سال یا بازنشسته شدند و یا به رحمت خدا رفتند . و افراد جدید جایگزین آنها نشدند چون این تکنولوژی نبود که مرتب به آن نیاز باشد .
  امروزه اگر چه میکرو فیلم ها و مراحل کار مستند شده و شاید بتوان آن پروژه را بازسازی کرد ولی دیگر مقرون به صرفه نیست و باید راه دیگری پیدا کرد .

 4. لیلا

  فضا عشقمممه کار ۲۴ ساعته ی من شده تحقیق درباره فضا ولی حیف که نمیتونم برم
  کاش علم اینقدری پیشرفت کنه که همه انسان ها بتونند ب فضا برند

 5. احسان

  باید خدمت تون عرض کنم همه دلایل بجز آرنا غیرقابل قبول هستش.یه سری مطالب درباره اینکه انسان ها روی ماه با چیزهایی روبرو شدند که هرگز نمیتونن به مردم عادی دنیا توضیح بدن.خیلی دوست دارم بفهمم چی شده و با چی روبرو شدند.

نظر خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد